У Дніпрі на вулиці Семафорній з’явилося «патріотичне» утеплення однієї з квартир багатоповерхівки. Його зробили не однотонним, під колір цегли, а у кольорах українського прапора – синьо-жовтим. Це викликало палку дискусію стосовно того, чи доречно це, чи варто було проявити патріотизм по-іншому. Наприклад, вивісити з вікна прапор, а ось утеплення зробити нейтрально-сірим. Такий варіант запропонував головний художник Дніпра Сергій Білопольський. Власник квартири, військовий, вважає, що символами країни потрібно пишатися і захищати, а не обговорювати в соцмережах.
Коментатори в дискусії розділилися приблизно порівну. Хтось не бачить в цьому проблеми – інші ж підтримують точку зору Сергія Білопольського. Тож ми вирішили дізнатися, чи варто з кимось погоджувати утеплення і його колір, та що для цього потрібно, аби не виникало подібних дискусій. Розібратися в питанні Інформатору допомагав начальник відділу з організаційної роботи департаменту з питань самоорганізації населення Дніпровської міськради Владислав Макарець.
Перш за все потрібно розуміти, що багатоквартирний будинок – це співвласність. ЖЕК, ОСББ, чи приватний управитель займаються тільки обслуговуванням будинку, а власність належить співвласнику.
«Закон нам говорить, що прийняття рішення про експлуатацію чи будь-які дії зі спільним майном йдуть тільки з дозволу співвласників. Тому, по-перше, якщо у вас ОСББ – треба узгодити це питання на загальних зборах, оскільки зовнішній фасад будівлі – це є спільна сумісна власність його співвласників, а не власність конкретної фізичної чи юридичної особи», - розповів Владислав Макарець.
Так само і з будинками, які обслуговують ЖСК. Питання утеплення квартири потрібно узгодити з правлінням.
«Яка б форма управління не була, приватний управитель, комунальний управитель, ОСББ, кооператив, це всього-на-всього суб’єкт, який займається обслуговуванням будинку. Рішення ж приймають співвласники. Як мінімум з ними потрібно погодити ці дії, щоб в подальшому не виникало конфліктів. А вже були подібні конфлікти, якщо один сусід хоче собі утеплити, а інший розуміє, що це спричинить зміщення «точки роси» і можливість утворення між ними грибку, то такі люди між собою конфліктують. Там доходило просто до того, що сусід зі свого вікна починає бити і заважати всіляко альпіністам, які займаються роботою. Тому, як мінімум, треба узгодити це між співвласниками», - зазначив Владислав Макарець.
Встановлена форма такого узгодження – це рішення правління, або рішення загальних зборів.
«Звертається співвласник до правління і каже: «Я хочу утеплити фасад, поставте, будь ласка, на голосування, щоб ми потім не мали конфлікту». Тому перше – треба узгодити це з суб’єктом, який займається управлінням будинком. Можливо, в нього є якісь свої плани для утеплення фасаду в цілому», - промовив фахівець.
Деякі історичні будинки у Дніпрі є об’єктами культурної спадщини. У Дніпрі ж існує профільне управління з питань культурної спадщини, яке надає дозвіл на будь-які роботи щодо поточних, капітальних ремонтів, реконструкцій фасаду. Тож аби утеплити квартиру в такому будинку – потрібен дозвіл не тільки співвласників, а й управління.
Що стосується приватних домоволодінь – то обмежень щодо утеплення немає. Винятки – коли таке домоволодіння знаходиться день в центрі, на «червоній лінії», там є обмеження щодо естетичного вигляду фасаду.
Якщо готується утеплення усього будинку – то в кожному випадку готується паспорт фасаду, погоджується з архітектурним бюро, з головним художником міста, аби витримувати дизайн-код. Такі документи роблять на кожен фасад, аби уникнути дисбалансу між дизайн-кодом і іншими елементами.
«Так само ми радимо підходити і до точкового утеплення. Для того, щоб це не було яскраво, не було плямою, яку просто здалеку видно. Воно має гармонійно вписуватись в інтер’єр кварталу, будинку, кольору фасаду, який наразі є. Щоб не порушувався дизайн-код, оскільки ці елементи «клаптикового» утеплення, як в Шанхаї виникають, коли врізнобій все робиться, різними мастиками, різними тонами, різними матеріалами», - пояснив Владислав Макарець.
Що стосується утеплення у блакитно-жовтих кольорах на Семафорній, то Владислав Макарець вважає, що патріотизм варто виявляти по-іншому. Утеплення ж варто було пофарбувати у колір, наближений до кольорів фасадів.
«Ми знаємо, що прапор – один із державних символів України. І питання доречності нанесення його таким чином може бути спірним, це суб’єктивна думка. Єдине, що ми розуміємо, що тут є порушення паспорта фасаду, гармонічного його вписання. Інколи люди хочуть виразити свій патріотизм, але роблять це трошечки не в тому руслі. Перш за все, треба підходити до цього питання з холодною головою. У нас деякі будинки флагштоки вставлять в себе у дворі й підіймають прапор, так само вивішують прапори на фасадах. Це – гарний приклад із символікою України. Якщо ж ти прапором України порушуєш норми з естетики і правила благоустрою, які затверджені в місті, то це – доволі неприємний акт можна навіть сказати «вандалізму». Ми рекомендуємо такого не робити, і вже якщо є крайня необхідність утеплити – то, будь ласка, дотримуйтеся кольорової гами, яка зберігається на фасаді», - зазначив Владислав Макарець.
Найцікавіше – чи можуть примусово демонтувати утеплення квартири, якщо його колір не відповідає кольорам фасаду будинку. Так, можуть, проте є декілька «але».
«Перш за все, до нас вже були звернення подібного роду, від голів ОСББ. У нас є інспекція благоустрою, яка слідкує за дотриманням норм. Ми розуміємо, що в кожному випадку це індивідуально і якщо масово підійти, то це кожен третій-четвертий може підпадати під якусь адміністративну відповідальність, тому ми зі своєї сторони можемо зробити заключення про порушення дизайн-коду чи правил благоустрою і допомогти тому самому голові правління в судовому порядку добитися рішення про демонтаж того чи іншого утеплення. Аби уникнути конфліктних ситуацій ми позиціонуємось як один із органів, який допомагає з доказовою базою, для того, аби ситуація в конкретному будинку вирішилася в судовому порядку. Є звернення, є звернення чи відповідь на звернення зі сторони міської ради, є рішення суду – і тоді вже демонтаж», - завершив фахівець.
Раніше ми також писали, що у Дніпрі продають 7-поверхівку у центрі міста. Окрім того, родинам з 54 квартир зруйнованого ракетою будинку на Перемозі виплатили по 2 мільйони гривень. Повідомляли ми й про те, що у Дніпрі затвердили нові тарифи на парковки.