Головна мета – підтримати і максимально допомогти людям, які постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з війною. Втім, не відмовляють в допомозі іншим. Тут працюють психотерапевти, юристи, соціальні працівники.
З початку роботи до Центру звернулися понад 2 з половиною тисячі осіб. Але говорити про насилля в суспільстві досі важко, адже ця тема табуйована. Як допомогти постраждалій вдома та для чого йти до Центру – про це Інформатор дізнався у координаторки Ганни Тартинських і психологині Тетяни Погорілої.
Це не лише зґвалтування, а й будь-які дії без добровільної згоди на це. На війні його використовують як інструмент деморалізації і тортур, адже це дуже агресивний вплив не лише на фізичне тіло людини, а й психоемоційний стан. До сексуального насилля відносять примусове:
За даними Генпрокурора, в Україні зафіксовано 208 випадків сексуального насилля, пов’язаного з війною. Центр допомоги врятованих додає до цієї цифри ще 100 випадків.
“Але я не можу сказати, що ця статистика є повною тому, що на кожний зафіксований випадок приходить 10-20 випадків, які не зафіксували. Тому, що досі залишається багато окупованих територій. І сама тематика сексуального насильства досі табуйована, стигматизована. Тому люди не звертаються за допомогою”, – сказала Ганна Тартинських.
Якщо ви стали свідком подій, перш за все, постраждалу потрібно убезпечити, тобто відвести від місця злочину. Не потрібно торкатись людини. Якщо хочеться фізично підтримати, слід запитати: “Чи можу я тебе обійняти?”, “Чи можу я вас взяти за руку?” тому, що такі люди можуть дуже боляче відреагувати на фізичні дотики. Обов’язково проявити емпатію. Сказати, що людина не винна в жодному разі в тому, що сталося. Не ставити зайві запитання, але якщо людина хоче виговоритись, потрібно бути поруч і вислухати її. Людина може бути занадто емоційною і розлюченою, але не на вас, а на ту людину чи ситуацію загалом.
Близьким і родичам жертви насилля потрібно розуміти, що на розв'язання проблеми можуть піти роки.
Люди, які постраждали від війни або насильства, в першу чергу потребують вирішення першочергових, побутових потреб. І коли вже ці потреби будуть задовільнені, фахівці пропонують психологічну, юридичну допомогу. В Центрі працює кваліфікований і навчений персонал – психологи, психотерапевтки, юристки, соціальні працівники та кейс-менеджер.
Отримати допомогу можна за адресою: вулиця Яворницького, 68.
Посилання на сайт Центру допомоги врятованих.