В Україні збираються змінити правила мобілізації та демобілізації: коли це може статись

В Україні збираються змінити правила мобілізації та демобілізації: коли це може статись
Представники ТЦК можуть отримати право перевіряти документи

В Україні готують законопроєкт, який має змінити мобілізацію та демобілізацію військовослужбовців. 22 листопада про це розказав в ефірі телемарафону Давід Арахамія, голова фракції “Слуга народу”. Зареєструвати документ у парламенті мають до кінця листопада, а прийняти принаймні у першому читанні – до кінця року.

Перше завдання, яке має вирішити законопроєкт, – демобілізація військовослужбовців. За словами народної депутатки з оборонного комітету Верховної Ради Соломії Бобровської, тривалість служби має обмежуватись конкретним терміном, після якого Захисник може демобілізуватись. Попередньо, в законопроєкті заклали термін у три роки. Тобто демобілізація розпочнеться не раніше початку 2025 року, – пише Інформатор з посиланням на Forbes.

Як зміниться мобілізація

Депутати хочуть, аби представники ОВА та поліцейські більш активно брали участь у мобілізації. Зокрема, мова йде про вручення повісток. Також місцева влада та підприємці мають контролювати прибуття осіб до ТЦК.

Соломія Бобровська зазначає, що ОВА мають більше включитися в цей процес та також нести за нього відповідальність. Наразі керівники ОВА та мери міст не хочуть цього робити, оскільки вважають це ударом по їхній репутації.

Думають депутати і про те, щоб дозволити працівникам ТЦК перевіряти у військовозобов’язаних документи. Раніше дані повноваження мали лише поліцейські. Такий експеримент уже проводять у Львівській області, але він викликає багато нарікань.

"Зараз така норма в законопроєкті є, але, можливо, ми її приберемо. Побачимо, як буде проходити процес у Львові", – каже Мар’яна Безугла, заступниця голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки.

В ефірі Radio NV народний депутат Роман Костенко, секретар Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, також висловився з цього приводу.

“Збільшуються повноваження ТЦК, тому що зараз, скажімо, багато питань з боку ТЦК і з боку тих, кого вони намагаються мобілізувати. По факту ТЦК не має ніяких прав зупинити людину, вручити їй повістку, витрибувати в неї документи. Поліція іноді відсторонюється від цього, щоб не стати якимось центром скандалу… Можна зрозуміти і поліцейських, і ТЦК, в яких стоять плани, і людей, яких, скажімо, незаконно намагаються притягнути, але в яких є відповідальність, за Конституцією, захищати країну”, – сказав він.

Крім цього, документ скасовує відстрочку від служби для тих, хто отримує другу чи третю освіту. Безугла розповіла, що кількість охочих навчатись виросла втричі під час воєнного стану. 

Коли законопроєкт приймуть

На думку Безуглої та Бобровської, документ мають зареєструвати у Верховній Раді наступного тижня, а розглянути в першому читанні – в середині грудня. 

"Документ дуже обʼємний, лише порівняльна таблиця займає понад 160 сторінок, тому колегам потрібен час, щоб його опрацювати", – відмітила Безугла.

Арахамія дає інший прогноз. За його словами, законопроєкт приймуть у другому читанні вже у 2023 році. 

Відмітимо, що прийняття закону не означає його впровадження. Так, ще у травні в Україні ухвалили документ, який знижує мобілізаційний вік з 27 до 25 років. Але підпису Президента на ньому досі немає.

"Можливо, ці два закони будуть підписані разом", – припустила Безугла.

Призов обмежено придатних

Як пише Інформатор Україна, у воєнний час можуть призвати тих, кого визнали обмежено придатними. Можливі місця несення служби – частини або підрозділи забезпечення, ТЦК, установи, організації, навчальні заклади та тил, але не передова чи нульові позиції. Рішення про придатність приймає військово-лікарська комісія.

Що кажуть в Офісі Президента

У матеріалі Інформатор Україна опублікований коментар радника голови Офісу Президента Михайла Подоляка щодо нового плану мобілізації. Так, він відмітив, що наразі розглядають питання роботи ТЦК. Подоляк наголосив, що треба розуміти, чи належним чином проходить рекрутинг. Військкомам треба розв’язувати проблему демобілізації Захисників та заміни їх на воїнів, які пройшли навчання. 

“Президент хоче, щоб військові відповідали не просто на абстрактні питання, а на конкретні: щодо термінів, щодо того, як проходитиме навчання, щодо того, як люди мобілізуватимуться і демобілізуватимуться і все, що стосується грошового забезпечення, соціальні виплати сім'ям чи соціальні виплати військовим", – сказав Подоляк.

Нагадаємо, раніше ми писали, що в Україні планують демобілізувати строковиків. Також читайте, скільки заробляє мобілізований в “учебці” та на фронті. Крім цього, Інформатор повідомляв, що з 2024 року студентів зобов’яжуть проходити курс військової підготовки.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube