Теплова генерація в Україні пошкоджена майже на 80%. Через це виникає дефіцит у виробництві електроенергії. Плюс до всього влітку триває ремонтна програма енергоблоків. Аби стабілізувати енергосистему, вводять графіки погодинних вимкнень світла. Погоджують їх з “Укренерго” та військовою адміністрацією. Після — запроваджують по команді оператора.
Наразі в регіоні діють 6 черг погодинних графіків вимкнення світла. Вони повинні покривати 75% споживання електроенергії. 25% залишаються непокритими. Про це пише Інформатор з посиланням на пресконференцію “Відкритого”.
Якщо в області вводять одну чи дві черги вимкнення світла, графіки більш-менш стабільні: 4 години без нього, 8 — з ним. З червня по всій Україні ввели так звані світло-сірі зони. Тобто:
“Тому коли три й чотири черги застосовуються – світло-сіра зона діє постійно. Коли застосовуються дві черги – тільки сіра підпадає під відключення. Під час білої зони – електроенергія гарантована”, — сказав генеральний директор ДТЕК “Дніпровські електромережі” Андрій Терещук.
Він додав, що люди скаржаться на відхилення часу подачі світла від графіків. Однак лише частина мережі автоматизована. Близько 60-65% обладнання вимикається автоматично. Решта — вручну. Оскільки фахівці їдуть через 4-5-7 годин, залежно від черги, вмикати або перемикати на наступну чергу, може бути від 15 до 40 хвилин затримки. Водночас люди забувають про такі речі, як аварійні випадки. Коли при включенні світла обладнання виходить з ладу, то фахівці їдуть його ремонтувати.
“І як раз цей час, який витрачається на його ремонт, повинно було бути світло. А його немає. І потім через ці дві-три години знову наступає черга вимикати, тому люди кажуть, що ми там 12 годин - 16 годин були без світла і так далі. Так, але ж уникнути аварійних ситуацій неможливо. Тому що навантаження при включенні будинку дуже великі, тому що всі вмикають все, що можна, щоб встигнути все за ці там дві-чотири-п’ять годин. Тому горить обладнання, виходять з ладу кабельні лінії, виходить з ладу якесь обладнання на підстанціях, трансформатори горять, і так далі, виходять з ладу. Тому на ремонт ми також повинні витратити час”, — додав Андрій Терещук.
Щовечора обленерго отримує діапазон годин, скільки черг та коли має вимикати наступного дня. Протягом доби він може коригуватися. Все залежить від балансу електроенергії. Наприклад, якщо вітер або сонячна генерація дозволяє отримати у світлий день більше електроенергії, ніж було спрогнозовано, то оператор системи передач зменшує кількість черг на одночасне відключення.
“Коли є профіцит або надлишок, можливо так сказати, електроенергії, то оператор системи передач дивиться, який баланс по країні й каже всій країні, що з 13 до 17 там не три черги, а дві, наприклад. І ми таким чином вмикаємо одну чергу, яка була найперша вимкнена”, — пояснив генеральний директор ДТЕК “Дніпровські електромережі”.
Коли будували мережу, до неї підключали об’єкти, які вважалися не дуже критичними. У зв’язку з війною вони стали критичними. Мова йде не тільки про каналізаційне господарство, водопостачання, а й про об’єкти державної структури й інші.
“Наприклад, на Набережній Перемоги люди скаржилися, що у них вимикають, а у сусідів ні. Так склалося, що будуються будинки, а під них — мережа. Для того, щоб забезпечити необхідною кількістю електроенергії або потужністю будинки або квартали. Тому де є вільна потужність, до тих ліній і приєднувались або будувались нові лінії й приєднувались ці будинки.
Якщо про Перемогу казати, то там історія була така, що ряд будинків були під’єднані до лінії, де в кінці лінії був об’єкт, який відповідає, наприклад, за водопостачання. І він не вимикається, тому що підняти потім тиск, далі буде така проблема, як з електроенергією. Вимкнули, немає води, немає світла, потім дали на 2-4 години електроенергію, вода не встигла дійти куди треба. Немає води й електроенергії”, — акцентував генеральний директор ДТЕК “Дніпровські електромережі” Терещук.
Нагадаємо, що у Дніпропетровській області перевірять справедливість графіків відключення світла. Також читайте, що голова “Укренерго” розповів про принципи застосування графіків вимкнення світла. Писали ми й про те, чи адаптувались дніпряни до довготривалих відключень світла.