RU

Захист не лише від куль: що відомо про DOTи, захисні споруди, що стоять на мосту у Дніпрі

Читать на русском

Захист не лише від куль: що відомо про DOTи, захисні споруди, що стоять на мосту у Дніпрі

Читать на русском
Захист не лише від куль: що відомо про DOTи, захисні споруди, що стоять на мосту у Дніпрі

Захист не лише від куль: що відомо про DOTи, захисні споруди, що стоять на мосту у Дніпрі

Навесні цього року, коли місто Дніпро зазнало російських ракетних ударів, на мостах з’явились круглі бетонні конструкції, у яких бійці Тероборони можуть знайти захист та трохи відпочити під час несення служби.

Інформатор поспілкувався з розробниками та виробниками модуля «DOT» (так називаються ці укриття). З’ясувалось, що ця конструкція більш складна та корисна, чим здається на перший погляд.

Захист від куль, уламків, спеки та холоду

Ми приїхали на виробничий майданчик DOT. У спекотний серпневий день цех просто неба був розпечений наче аерогриль. Але лише ми увійшли до одного з готових DOTів, відразу відчули дивне полегшення. Температура всередині була, за відчуттями, градусів на десять нижча, ніж зовні. У чому секрет?

Керівник виробництва Олексій Ятін Керівник виробництва Олексій Ятін

Як пояснив керівник виробництва Олексій Ятін, справа у особливостях бетону, рецептуру якого спеціально створювали під потреби максимальної стійкості та захисту. А також у ретельно розрахованій формі конструкції.

Архітектор Сергій Дербин, що очолив команду проєктувальників, до 24 лютого керував архітектурно-проєктною фірмою, яка робила проєкти виключно цивільного призначення. 

Архітектор Сергій Дербин Архітектор Сергій Дербин

“Після 24 лютого ми вирішили, що треба переформатуватись та займатись тим, що наближає перемогу у цій жахливій війні. Вся країна занурилась у питання оборони. Ми спробували зробити швидкий модульний виріб, який одночасно був би естетичним. Так з’явився DOT. Його можна поставити на вулиці, він може бути обкладений мішками, він може бути закопаний у землю, його можна розмістити всередині приміщень, щоб сформувати концепцію двох стін. Ця річ є простою у монтажі, у експлуатації та повністю готова до використання, що дуже важливо. Він круглий, тому що обтічність під час обстрілів має значення. Є перехідні елементи, що дозволяють збирати DOTи у цілі містечка. Всередині дерево, яке має створювати затишок. Але головне призначення деревини - утримувати уламки”.

Всередині дерево, яке має створювати затишок. Але головне призначення деревини - утримувати уламки Всередині дерево, яке має створювати затишок. Але головне призначення деревини - утримувати уламки

Після розробки проєкту, команда розробників наприкінці березня створила прототип у ручному режимі з застосуванням підручних засобів. 12-тонну конструкцію відвезли на полігон, де військові тестували її на свій розсуд.  

А після того, як провели випробування на полігоні, виріб був дороблений. Виробники заказали стаціонарну багаторазову форму, розробили регламент виробництва, допрацювали рецептуру бетону. А потім створили серійні форми та почали роботу.

Серійна форма для створення DOT Серійна форма для створення DOT

Наразі, як переконують виробники, DOT на 100% захищає від куль та уламків від вибухів та витримує БТР обстріли. Для захисту від 30 мм зброї треба додатково укріплювати виріб 2 шарами мішків з піском. Саме округла форма сприяє рикошетній властивості під час обстрілу з гранатомета. Виріб DOT має документ «Міцність та стійкість» - це цивільна експертиза, що показує надійну  конструкційну міцність виробу, як споруди, що стоїть ззовні та може бути закопаної в ґрунті. 

DOT не лише надійний, але й гарний DOT не лише надійний, але й гарний

За словами Олексія Ятіна, аналоги на ринку передбачають збірну конструкцію. На заводі відливають окремі елементи, які потім треба монтувати. Що може бути довго, складно та дорого. “Простіше привезти готові вироби, закопати їх окремо, зробити лабіринт ходів та отримати модульне містечко, у якому, розосередивши персонал, можна отримати максимальний захист. У цьому і було завдання: створити конструкцію, поєднавши які, можна легко створити укріплення”, - каже він.

Готова конструкція для максимального захисту Готова конструкція для максимального захисту

“Це повноцінний проєкт, маленький будинок. Залежно від завдання його можна ускладнювати чи спрощувати. Він може бути без вікон, без дверей, він може бути прохідним, - каже  Сергій Дербин, - Можуть бути двері, скло, кріплення, на які на даху можна монтувати камери, антени, тощо. Можна завести обігрівальний чи охолоджуючий елемент”.

Доречі, про скло та двері думали окремо, щоб поєднати безпеку та максимально можливий комфорт для людей, які знаходяться всередині.

Форма вікон створює передбачає додатковий захист людей всередині Форма вікон створює передбачає додатковий захист людей всередині

“Якщо є потреба склити вікна, склопакети у триплексі: три шестиміліметрових скла укріплено плівкою, щоб у випадку розбивання уламки скла не падали на людину всередині. Якщо виникне необхідність вибити скло, це можна зробити лише назовні. Адже бетонна форма вікна відлита у формі конуса. Отвір всередині вужчий, ніж зовні”, - пояснює Олексій Ятін.

Взимку у  DOT можна використовувати електрообігрівачі, якщо є доступ до мереж. Якщо такої можливості немає, можна використовувати Webasto. Прилад, що працює на дизелі. Для підтримання відносно комфортної температури, на добу буде досить кількох літрів пального.

“Коли ми спілкувались з військовими та питали, що ще можна покращити, вони відповідали: ми, військові, звичні до важких умов несення служби. Мені дуже не подобається такий підхід. Я вважаю, що тягар з наших захисників треба по можливості знімати”, - каже Олексій Ятін. Тому у DOT є і гачки для одягу, і полички для телефонів, і навіть невелика шафка, схована всередині дверей.

Не лише для військових

Сьогодні виробники DOT отримують замовлення і від міських громад, і від комерційних фірм, і від пересічних громадян.

Сьогодні ми отримуємо замовлення від приватних садиб, де цей виріб можна використовувати у якості бункера для однієї родини з 4-5 людей, якщо вкопати його у землю. І від комерційних фірм. Відповідальність за життя співробітників несе роботодавець. Але що робити з охороною, яка не може покидати свій пост під час повітряної тривоги? Ця конструкція може стати в нагоді, якщо пост розміщений у скляній будівлі”, - каже Олексій Ятін.

Бетонна зупинка у Харкові

На думку ж Сергія Дербина, важливою перевагою DOT у місті є те, що його легко не лише встановити, а й прибрати після перемоги України.

Зупинку з DOT легко встановити та легко прибрати Зупинку з DOT легко встановити та легко прибрати

“У нас є проєкт, який може бути укриттям на зупинках громадського транспорту. Харків запропонував свою версію, але, наш виріб для цього підходить краще. Можна змонтувати кілька DOT поряд, щоб у них могли розміститись люди. Ця річ вже є. Її просто розмістити та просто прибрати. Адже будувати у місті бетонні споруди, які там залишаться на багато років, тому що їх важко розмонтувати - не дуже добре”, - каже архітектор.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.