RU

Затримання поліцією зі стрільбою та загиблим у Дніпрі: коментар адвоката

Читать на русском

Читать на русском
Затримання поліцією зі стрільбою та загиблим у Дніпрі: коментар адвоката
Затримання у Дніпрі

У вівторок, 29 серпня, у Дніпрі на перехресті проспекту Івана Мазепи та вулиці Авіаційної поліцейські зупинили Jaguar. Між водієм, пасажиром і патрульними виник конфлікт. В ході нього поліцейський застосував табельну зброю та здійснив три постріли в чоловіка. Потерпілий від отриманих травм загинув. 

Суспільство поділилося на дві частини. Хтось підтримує дії правоохоронця, а хтось — ні. Під час спілкування з Інформатором адвокат Станіслав Ліфлянчик зазначив, що у нас мало інформації, щоб робити якісь висновки. 

Адже маємо лише обрізане відео, де видно як поліцейська витягує з машини жінку-водія, вони всі кричать. Потім розпочалась бійка, на якій чоловік, що перебував в автівці, вдарив поліцейську - вона лежала на землі. І ми бачимо поліцейського, який дістав табельну зброю та здійснив три постріли в чоловіка. Це те, що ми можемо побачити на відео.

За словами Станіслава, поліцейські зупинили автівку на законну вимогу, як вони вважають. Далі підійшли та щось попросили - певно, документи. Вочевидь, громадяни не виконали вимогу та почалася сварка. 

“Треба розуміти й готуватись до того, що коли ти сперечаєшся з поліцейським, а тим паче переходиш на особистості, хамиш і тому подібне — це може не сподобатись поліцейському. І звісно, якщо він бачить порушення закону, а він завжди бачить порушення закону, він може застосувати до вас силу навіть із застосуванням спецзасобів. Тобто це реально можливо, і до цього треба бути готовим. Інша справа - законно він це робить чи ні, обґрунтовано чи ні. Однак в цьому ви будете розбиратись потім”, — пояснив Станіслав Ліфлянчик. 

За словами адвоката, в тому випадку, що стався, поліції треба було все ж таки спробувати заблокувати авто, викликати слідчооперативну групу чи підмогу. Після цього - заарештувати осіб в момент визнання ними неминучості покарання.

“Витягати з автівки - ми бачимо, що це не дуже ефективно і завжди травматично для обох сторін: як для поліцейського, так і для того, кого витягують. Коли вже почалась бійка, поліцейський, який вистрелив з пістолета, вочевидь, припускаю, думав у той момент, що поліцейській завдали шкоду тому, що вона лежала непритомна. З огляду на це він міг застосувати зброю, думаючи про те, що нападник міг дістати її зброю, а відтак застосувати її вже проти громадян та проти нього безпосередньо”, — акцентував адвокат. 

Також адвокат вважає, що поліція доволі сильно себе дискредитувала. І коли громадянин зустрічає поліцейського — сприймає його як небезпеку, а не захист. Ба більше, людина, яку зупинили, не завжди може поводитись адекватно. І правоохоронець має бути до цього морально готовим. 

“Тож головне для того, щоб поліцейському не довелось застосовувати спецзасоби, навіть табельну зброю, — необхідно завжди гасити конфлікт. Навіть, якщо людина поводить себе по-хамськи. Треба цей конфлікт пробувати загасити і все ж таки нікого не витягувати з автівки, а спробувати зробити це все словами”, — додав Ліфлянчик. 

Чи є перевищення повноважень у даному випадку?

У цьому питанні розбиратимуться безпосередньо правоохоронні органи. Оскільки у нас недостатньо інформації, щоб вважати чи є тут перевищення, чи немає. 

“З тієї інформації, що я бачу, я важаю, що він застосував зброю обґрунтовано. Тому що людина нападала, поводила себе неадекватно, і могла спричинити якусь шкоду. І він об’єктивно міг думати про те, що він спричинив шкоду його напарниці. Це з того відео, що я бачу”, — пояснив Станіслав. 

Адвокат Станіслав Ліфлянчик додав, що коли ви їдете з сім’єю, з дітьми на машині, і вас зупиняє поліція — ви маєте право під час розгляду адміністративного провадження подавати свої заперечення в усному вигляді. 

“Тобто сперечатись з поліцейськими, переходити на особистості, битися з ними не можна. Не можна в них стріляти, жбурляти щось, бризкати й тому подібне, бо це поліцейські. Вони завжди краще озброєні, вони завжди більш вас вміють застосовувати зброю. І тому навіть, якщо ви потім залишитеся праві, то можете залишитись просто неживі”, — зауважив адвокат. 

Стрілянина на Мазепи 

За даними слідства, двоє патрульних поліцейських зупинили авто, в якому перебували неповнолітні діти, чоловік і жінка. Вийти з авто вони відмовилися, тож поліцейські силою почали витягати чоловіка з жінкою з Jaguar, а також використали газовий балончик. Хлопчик знімав конфлікт на відео. За інформацією з власних джерел, загиблий - Джумбері Сілогава. 1 вересня чоловікові мало виповнитися 39 років. 

30 серпня опублікували відео порушення, яке призвело до затримання. На кадрах видно, що на перехресті проспекту Нігояна та вулиці Орловської водій Jaguar порушив ПДР. Він повернув ліворуч з правого ряду. Після цього за ним поїхала автівка патрульних.

У російських пабліках поширили фейк про дану ситуацію. Там заявляють, що стрілянина сталася під час вручення повістки. Перший заступник начальника департаменту патрульної поліції України Олексій Білошицький зробив наголос на повазі до правоохоронців і закону. Заступник керівника обласної прокуратури Олександр Савенко заявив, що затримано одну особу. Мер Дніпра Борис Філатов зауважив, що ніхто і ніколи не має права зневажати, хапати чи тягнути руки до людини у формі, яка виконує свої службові обов’язки. 30 серпня поліція оприлюднила запис затримання зі стрільбою та загиблим у Дніпрі. Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко сказав, що ця ситуація – серйозний прецедент.

Раніше ми публікували відео порушення, яке призвело до затримання зі стрільбою на Мазепи у Дніпрі. Також читайте, що в керівництві патрульної поліції прокоментували стрілянину в Дніпрі на проспекті Мазепи. Писали ми й про те, що після стрілянини у Дніпрі відсторонили керівників патрульної поліції області

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.