RU

Злиття будівельної академії і хіміко-технологічного університету в Дніпрі: чим це може бути вигідно

Читать на русском

Читать на русском
Злиття будівельної академії і хіміко-технологічного університету в Дніпрі: чим це може бути вигідно
Питання реформування вищих навчальних закладів

12 липня стало відомо про чергове об’єднання двох вишів Дніпра – Придніпровської державної академії будівництва та архітектури і Українського державного хіміко-технологічного університету. Їх пропонується доєднати до вже працюючого Університету науки та технологій, який з'явився лише 2 роки назад. Втім, цей заклад також є синергією двох інших ВНЗ Дніпра. Влада скорочує університети, бо вважає, що вони в чомусь дублюють функції один одного. Народ вважає, що МОН загралося. 

Детальніше про це – в матеріалі Інформатора. 

Об’єднання ВНЗ є частиною Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2022-2032 роки. В програмі зазначається кілька проблем, через які цю Стратегію ухвалили. Серед них є і таке: 

“В Україні широка за географічним розташуванням і велика за кількістю мережа закладів вищої освіти (без урахування їх відокремлених структурних підрозділів): на 1 мільйон населення припадає близько семи закладів вищої освіти - університетів, академій та інститутів. Розширення мережі закладів вищої освіти супроводжувалося надмірним дублюванням напрямів підготовки в них. Зокрема, у 2020 році у Києві прийом за освітніми програмами підготовки фахівців освітнього ступеня бакалавра з права здійснювали 35 закладів вищої освіти”. 

Також проблемним питанням залишається і фінансування вищих навчальних закладів.

Досвід реорганізації дніпровські виші вже мають. В 2021 році в Дніпрі, а також Одесі, Харкові, Львові і Києві, до політехнічних ВНЗ доєднували Національну академію державного управління при Президентові України. Про це оголосили 24 лютого 2021 року.

Невдовзі після цього (а саме – через місяць) з’явилась інформація про створення Українського державного університету науки та технологій. Він став об’єднанням Дніпровського інституту залізничного транспорту і металургійної академії. Тепер – черга за будівельною академією та хіміко-технологічним університетом. 

“Реорганізація – не означає ліквідація”

Таку позицію займає ректорат Придніпровської державної академії будівництва та архітектури. В дописі на сторінці Facebook адміністрація попросила поставитись до розпорядження Кабміну спокійно. ВНЗ продовжить працювати і набирати студентів, видавати дипломи. Навіть є “плюси”: більше бюджетних місць, набір учнів до Науково-технічного ліцею цифрових технологій та дизайну. Принаймні, так це описують у виші.  

Ідею об’єднати ВНЗ захищає і міністр освіти Оксен Лісовий. Він наголошує на тому, що ініціаторами реорганізації стали самі вищі навчальні заклади. В коментарях є як прихильники цього рішення, так і опоненти. Серед тих, хто проти, найпопулярнішою є думка про те, що ці заклади різної направленості та спеціалізації.  

Рейтинги вишів

Для аналізу ми взяли показники Scopus. Вони визначають рівень цитованості наукових статей того чи іншого ВНЗ. Такі рейтинги публікує портал Освіта.ua. Виявилось що, Дніпровська політехніка повільно підкрадалась до топу – в 2020 році вона посіла в рейтингу 31 місце, наступного року перестрибнула на 3 сходинки вище і на ще одну – в 2022 році. Нажаль, цього року, вона опустилася трохи донизу і опинилась на 29 місці. 

Університет залізничного транспорту до своєї реорганізації в 2020 році посідав 89 місце. В 2021 році піднявся на одну сходинку вгору. Далі в рейтингах з’являється Український державний університет науки і технологій, опинившись одразу на 36 місці. Старт непоганий, але вже наступного року він посідає 38 місце. 

Наразі Придніпровська академія посідає 64 місце. Досвід показав, що об’єднання її з іншими ВНЗ не дає гарантії на покращення становища нового закладу в рейтингу. Це про ефективність.

Що ж стосується фінансової складової, то варто дочекатись проєкту бюджету на 2024 рік, щоб подивитись на надходження до бюджету. Ймовірно, реорганізація будівельної академії і хіміко-технологічного університету – не остання серед ВНЗ України. Але наступного разу для уникнення суперечок в суспільстві міністерству варто демонструвати звіт по тих змінах, які вже відбулися – як-от з Дніпровською політехнікою, університетом залізничного транспорту і металургійною академією. 

Раніше ми повідомляли про те, що в Україні університети хочуть повернути до очної форми навчання. Також читайте, чи планує міська рада Дніпра повертати дітей в школах за парти з 1 вересня. Повідомляли і про реорганізацію двох ВНЗ в Дніпрі

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.