RU

20 тисяч евакуйованих людей: як ГО Help People рятує життя

Читать на русском

Читать на русском
20 тисяч евакуйованих людей: як ГО Help People рятує життя
Громадська організація допомагає людям виїхати з окупації та "гарячих точок"

Організація вивозить людей з деокупованих територій та окупації, повертає депортованих дітей з росії додому і доставляє гуманітарні вантажі в “гарячі точки”. Вона працює з другого дня повномасштабної війни. В Дніпрі діє хаб ГО Help People. Ми відвідали його і поспілкувались з головою організацію Олексієм Вороніним про те, як вони рятують українців. 20 тисяч людей - саме стільки вони змогли евакуювати

 

Олексій народився в Харкові, але з 2011 року проживає в Києві. Після вторгнення він евакуював родину зі столиці до Івано-Франківської області – власне, там і облаштував штаб майбутньої громадської організації, в селі Кути. 

“Дуже дякую народу з Західної України, які дуже сильно допомогли нам. Там з’явились водії, які готові були прямо з Західної України їхати в Миколаїв, в Харків і вивозити людей саме на Західну Україну”. 

Діяльність ГО Help People розпочалася на другий день повномасштабної війни. Спочатку її учасники допомагали людям евакуйовуватись, підказували їм маршрути на Західну Україну. Коли побачили шалений попит, команда сформувала call-центр – збирали заявки і шукали ресурси. Для цього Олексій звернувся до своїх знайомих з бізнесу і залучив автомобілі з попереднього місця роботи. А згодом команда придбала нові мікроавтобуси. 

Вивозили людей з Києва, Чернігова, Харкова – на початку це були основні напрямки, на що вистачало ресурсів. Згодом “запартнерились” з маріупольськими волонтерами. На той момент ГО Help People вже досягла певних успіхів у залученні коштів, тож допомагали їм фінансово. 

Долучались і до евакуації дитячих прихистків. Наприклад, в перший місяць війни з Миколаєва вивезли до 150 дітей-сиріт на Західну Україну. 

Діяльність штаба розгорталась дуже швидко. Олексій каже, що іноді спати доводилось по 5 годин і знову виходити на варту, чергували. Думали, що евакуація триватиме 2-3 місяці, але вона продовжується вже понад рік, і обсяги постійно зростають. 

“Відбувається деокупація Харківського регіону – в нас тисяча людей на тиждень виїжджає. Це те, що ми можемо власними силами – безумовно, є інші організації. Херсонська область – те ж саме”.

Напрямки роботи організації збільшились, і до евакуації з “гарячих точок” додався порятунок з окупації та повернення з депортації дітей.

Буквально рятують життя
Буквально рятують життя

Як працюють водії

“Це люди-янголи, я їх по-іншому не можу назвати. Вони особливі”.

Ротація у водіїв мінімальна. Вони також отримують зарплатню, як і решта найманих працівників. Їм виплачують від 25 до 40 тисяч грн, сума залежить від активності. Платять по рейсах, і кожен має свою тарифну “сітку”. Коли їздили через Василівку на лівобережну Херсонщину, платили і по 200$ за рейс. Олексій пояснює це високими вимогами - працюють тільки з професіоналами. Та звітністю для міжнародних фондів. Але каже, що оплата - це найменше, що вони можуть зробити для водіїв. Страхування, на жаль, не передбачене на тих територіях, де вони працюють, бо там підвищений ризик – ніхто не береться страхувати. 

Сьогодні в організації на постійній основі працює 14 водіїв. Ще є ті, хто наразі у відпустці. В пік роботи організація налічувала 30 машин на щоденних рейсах. 

Зараз деякі машини на ремонті. Тому водіїв вистачає, а автівок - ні. Охочих долучитись до діяльності багато, а спочатку це були знайомі знайомих. 

Машини потребують ремонту
Машини потребують ремонту

Організація наділяє увагою саме кадри в своїй роботі. З кимось співпрацюють по контракту, хтось оформлений як ФОП. Всі водії мають відпочинок і реабілітацію. Кожні три місяці їм намагаються створити ментальне розвантаження і навіть долучають психологів. 

В наступних статтях ми розповімо про те, як водії ГО Help People пережили полон в Оленівці і теракт у Василівці. 

Проблема з житлом для переселенців

Через 2-3 місяці стало зрозуміло, що логістичний центр треба переміщати ближче до сходу. Так ГО Help People відкрила свій хаб у Дніпрі за допомогою USAID. Тут у них СТО і будинки, де евакуйовані можуть перепочити. Голова організації каже про те, що в Україні не вистачає житла для переселенців. На його думку, вже потрібні не будиночки-”контейнери”, а постійне житло, гуртожитки. За його словами, саме відсутність житла на порівняно безпечній території і зупиняє мешканців окупованих територій виїжджати звідти. Особливо це стосується літніх людей. Тож прихистки могли б збільшити обсяги евакуації.

Тому зараз один з пріоритетів організації – це будівництво тимчасового або постійного житла для переселенців. Ясна річ, після евакуації, адже волонтери розуміють – після контрнаступу буде великий потік охочих виїхати на умовно безпечні ділянки. Очікують на десятки тисяч людей. 

“Це робота ще мінімум на пів року, якщо все успішно відбудеться, і нам вдастся багато врятувати людей. Тому евакуація, ремонт автомобілів і будівництво”, – так описав поточні пріоритети голова ГО Help People. 

В разі якщо ви маєте прихисток і можете надати його тим, хто цього потребує, Олексій просить писати на електронну пошту: info@helppeople.org.ua

Великі витрати

В перші місяці війни на них вийшли міжнародні організації. Олексій ділиться – має досвід в IT-сфері. Можливо, через це і має багато закордонних знайомств. ГО Help People підписала кілька меморандумів з фондами і з державою, а саме – з Міністерством з питань реінтеграції окупованих територій України. Сьогодні організація охоплює 45 працівників на постійній основі (в тому числі і водіїв) і мережу з 200 волонтерів. В громадський сектор вони інвестували понад 1,5 млн доларів. 

Зараз у ГО є і координаційний штаб, і співпраця з міжнародними організаціями, і інфраструктура. Але завжди бракує фінансів. Через це  – брак можливостей. Не вистачає навіть тих 20 фондів, з якими вже співпрацює організація. Тому потрібна залученість великих міжнародних фондів – ООН чи “Червоного Хреста”. Всі послуги ГО Help People для людей безкоштовні. Але організація витрачає на це кошти і донати. Наприклад, вартість:

  • евакуації з деокупованої території – 32,5 $
  • вивозу людини з окупації – 224 $
  • вивозу дитини з території рф – до 3 тисяч $
  • доставки одного гуманітарного набору (продуктовий набір вагою у 12 кг) – 12$ .

Що спростило б роботу ГО

Зміни до податкового законодавства. Річ у тому, що понад 40% грошей ГО Help People витрачає на податки, але донати залучає самостійно і повністю забезпечує себе. 

“Ці кошти, які йдуть на податки, зарплати – там понад 40%, могли б піти на користь людям, а не в державу. Ми ж не комерційна структура”. 

Тому для фондів і громадських організацій, на думку Олексія, потрібно передивитись законодавство. Є пільги, але вони не стосуються податків на зарплатню.

Раніше ми писали про те, що у Дніпрі рятують обличчя надзвичайника, який постраждав внаслідок ракетного удару по Дніпру. Також читайте про те, що має бути в аптечці власника кота чи собачки, щоб надати пухнастому першу медичну допомогу. Повідомляли й про порятунок життя 41-річного Захисника, у якого ворожа куля застрягла в потилиці

Фото, відео: Дмитро Плаксін

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.