ОСББ у Дніпропетровській області все частіше звертаються до суду через борги мешканців. За рік суди отримали 644 позови від ОСББ регіону – це 18% від загальної кількості в країні. Після скасування мораторію на штрафи судові справи проти боржників стали звичною практикою.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Україна.
Юристи зазначають, що термін давності за боргами – три роки. Якщо ОСББ не звернеться до суду вчасно, позов можуть не задовольнити. Найефективніший спосіб – судовий наказ. Він дозволяє списати борг без судового засідання. За рік кількість таких наказів зросла майже втричі.
У 2024 році було видано 2,2 тисячі таких наказів, що становить 62% від усіх звернень. Після отримання судового наказу ОСББ можуть звернутися до виконавчої служби для стягнення коштів.
Проте у деяких випадках мешканці можуть уникнути відповідальності. Якщо у боржника немає майна, судові стягнення стають складнішими. Деякі мешканці реєструють у квартирі неповнолітніх дітей, щоб уникнути арешту житла. Водночас юристи радять ОСББ діяти активніше – шукати інші порушення, наприклад, незаконне користування спільним майном будинку.
Експерти наголошують: борги мешканців не можуть бути розподілені на всіх сусідів. Однак у деяких випадках суди ухвалюють рішення, за якими суми, списані з боржника, розподіляються між іншими співвласниками.
Щоб захистити права ОСББ, Опендатабот спільно з юристами розробив покрокову інструкцію для подання позовів. Для звернення до суду потрібно зареєструвати електронний кабінет, підготувати договір з боржником, квитанцію про судовий збір та докази боргу. Шаблон заяви для судового наказу доступний онлайн.
До заяви додаються:
Нагадаємо, які райони можуть залишитися без води через борги. Окрім того, читайте, чи відповідає вода у кранах дніпрян нормам. Розповідали ми й про те, що з 1 січня 2025 року у Дніпрі зросли тарифи на воду для юридичних осіб.