RU

Чи можуть в Україні вручати повістки на блокпості, в магазині чи на зупинці

Читать на русском

Читать на русском
Чи можуть в Україні вручати повістки на блокпості, в магазині чи на зупинці
Де мають право видавати повістки

Мобілізація в Україні триває. Лави Збройних сил поповнюються одночасно по всій території країни. До призову підлягають чоловіки віком від 18 до 60 років, які можуть виконувати військовий обов’язок, або ті хто перебуває в запасі. 

Чи дійсно люди в формі мають право вручити повістку на блокпості, на вулиці та в черзі в магазині, та який порядок їх видання, Інформатор розповість. За словами адвоката Станіслава Ліфлячика, вручити повістку можуть дійсно де завгодно. 

Однак виписана вона повинна бути лише керівником відповідного військкомату. При цьому у бланку заздалегідь повинні бути заповнені всі поля, прізвище, ім’я по батькові, поставлена дата виписки, підпис та печатка.

“Потім ці повістки видаються людині в формі, та яка прикріплена до військкомату, і далі ця людина має право вже шукати цього громадянина де завгодно. Це буде черга в магазині, чи якийсь пункт пропуску, на вулиці, блокпост, будь-що. Однак повістка має бути виписана заздалегідь”, — наголосив Станіслав. 

 

Якщо вам виписують повістку на колінці бозна-де та бозна-хто, ви може на неї просто не реагувати. Оскільки перед тим, як вам її вручити, у військкоматі повинно бути прийняти рішення — викликати вас на комісію. 

“І більш того, згідно з законом, взагалі потрібно звернутися до правоохоронних органів, подати заяву про вчинення злочину. Якщо таким чином виписують вам повістку, можна фільмувати на відео-,  як цей процес відбувається. Звертаю увагу, що наразі заборонено фільмувати на блокпостах. Тобто не можна знімати блокпост. Однак, якщо ви будете знімати безпосередньо повістку, як її заповнюють, людину, яка це здійснює, це порушення не буде”, — акцентував адвокат. 

Хто має право вручати повістку 

  • представники військкомату;
  • поліціянти;
  • Національна гвардія;
  • люди, яким доручили вручити повістку (у такому випадку у них повинні бути відповідні документи про доручення це все здійснювати).

 Більш того, якщо до вас звертаються люди в погонах, не дивлячись на те, що наразі є воєнний стан, це не виключає вашого стану перевірити їхні повноваження. Можна просто сказати: “при всій моїй повазі, я розумію, ви люди в формі і наразі воєнний стан, однак я хочу пересвідчитись, що переді мною  знаходяться дійсно представники влади, і що ви не перевдягненні у цю форму. Пред’явіть, будь ласка, документи, представтеся , щоб я розумів з ким я маю справу”. Після цього ви можете пред’явити свої документи. Якщо вони знову ж таки назвуть підставу з якою вас затримали для перевірки документів”, — розповів Ліфлянчик. 

Порада адвоката — не порушувати діюче законодавство

Якщо вас викликають повісткою і ви знаєте, що ця повістка виписана законно. Тобто вам її вручили за місцем вашого проживання чи реєстрації, вона була оформлена заздалегідь, і в ній зазначені всі необхідні реквізити, то вам необхідно з’являтись, звісно. 

Якщо на вулиці чи на блокпості відбуваються незаконні дії, тобто виписують повістку на колінці, ви вибираєте для себе модель поведінки:

  • ви берете цю повістку не сперечаючись і просто ігноруєте її;
  • ви подаєте заяву до правоохоронних органів про відкриття кримінального провадження;
  • або ви на місці починаєте з ними сперечатися, фільмуєте і таке інше. 

“Однак ви повинні розуміти, що при такій моделі поведінці, скоріш за все будуть якісь протидії. Не завжди законні”, — акцентував адвокат.

Нагадаємо, що військовослужбовці, які знаходяться далеко від своїх наречених, можуть укласти шлюб дистанційно. Як це працює, та які є нюанси читайте тут. Раніше ми писали, хто з чоловіків може перетнути кордон під час війни. Що для цього потрібно читайте тут. Писали ми й про те, хто не підлягає призову на військову службу.

Відео: Дмитро Федоров

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.