20 червня начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що війська рф замінували охолоджувач на Запорізькій АЕС. 22 червня Президент України Володимир Зеленський повідомив, що ворог розглядає сценарій теракту на станції з викидом радіації й для цього росіяни вже все підготували. Того ж дня у соціальних мережах з’явились публікації про те, що в аптеках Києва розкупили йодид калію.
Інформатор вирішив перевірити, чи можна його придбати у Дніпрі. Для цього ми обійшли 10 аптек різних мереж.
Купити препарат ми змогли лише в аптеці Online. Обійшовся він нам у 200 гривень 50 копійок за 10 таблеток.
В аптеках “Малина”, “Бюджетна”, “Аптеці оптових цін”, “Руан”, “Не болей”, “Шара”, “Медсервіс”, “7я” та “Копійка” йодиду калію не було. В деяких аптеках нам відповіли, що його вже замовили й він з’явиться в продажу пізніше.
Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки написав, що немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчину. Жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики.
Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Останній діючий енергоблок ЗАЕС перевели в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу.
Йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. При гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду, тому йодопрофілактика не потрібна.
Нагадаємо, раніше ми писали, як служби готуються до можливого теракту на ЗАЕС. Також читайте, які повинні бути перші дії у разі радіаційної аварії на ЗАЕС. Крім цього, Інформатор перевіряв, чи продадуть в аптеках Дніпра ліки без електронного рецепта.
Фото, відео: Дмитро Федоров