Чим займається ексголова Дніпропетровської облради Святослав Олійник за кордоном?

Чим займається ексголова Дніпропетровської облради Святослав Олійник за кордоном?
Олійник перебуває у Словаччині від початку повномасштабної війни?

За інформацією, яка шириться у ЗМІ, політик перебуває у Словаччині десь від початку повномасштабної війни. Сам Святослав Олійник це не заперечував. У Словаччині останнім часом ширяться проросійські настрої. А колишній чиновник з Дніпра геть не сприяє покращенню іміджу українців у сусідній державі, скоріше навпаки.

Інформатор розповість, чому подібні “біженці” не несуть користі нашій державі. 

Восени минулого року під час активної фази війни росії проти України у Словаччині провели соціологічне опитування. Українці були шоковані його даними. Більш ніж половина опитаних словаків хотіли б перемоги росії у війні з Україною. Лише третина людей виступала за перемогу України. Інші опитані не змогли відповісти. Водночас уряд Словаччини докладає чималих зусиль та ресурсів для підтримки України, яка протистоїть ворожій агресії. Нині ж все більшої підтримки набирають у Словаччині політичні сили, які виступають за скорочення надання допомоги Україні. 

У сусідній з нами країні є проблеми з дезінформацією, політичними маніпуляціями, поширенням проросійських наративів, впливом російського бізнесу. Та до негативного ставлення до українців і України призводять й окремі наші співвітчизники. Зокрема, ті, хто оселився у Словаччині (насамперед, через військове вторгнення росії). 

«У Словаччині я наслухалася купу неприємних історій про нас, українців», - написала днями публіцистка з Харкова Анна Гін. Це були розмови про те, як біженці в соболиних шубах та діамантах, невдоволено пирхаючи, розгрібали гуманітарні пакети з хлібом «фу, та він же вчорашній». Або про біженців на трьох Bugatti у той час, як у Братиславі автомобіль вартістю понад десять тисяч євро не кожен день зустрінеш.  Звичайно, що словаки дивилися здивовано», - констатувала публіцистка. Хоча такі випадки поодинокі, але формують стійке негативне сприйняття українців у корінних словаків.

Одним з таких переселенців або, можливо, правильніше буде сказати “біженців” у Словаччині, є колишній голова Дніпропетровської обласної ради та колишній народний депутат України Святослав Олійник. Від самого початку своєї самостійної кар’єри, а вже понад 13 років, він відомий значною кількістю скандалів. 

У жовтні 2020 року українці переобрали на той момент голову Дніпропетровської обласної ради Святослава Олійника депутатом облради ще раз. Проте знову отримати владу у свої руки політичний партнер Ігоря Коломойського не зміг. Тому напередодні повномасштабного російського вторгнення Олійник написав заяву про складання депутатського мандату. А саме 18 лютого 2022 року. Лише за кілька днів до початку агресивного російського вторгнення. Припинив він бути депутатом у травні 2022 року.

У телеграм-каналах нещодавно з’явилася інформація, що Олійник будує собі новий двоповерховий будинок у Словаччині, де нібито перебуває. У публікації йдеться, що ексчиновник зводить помешкання у курортному містечку Блатниця з населенням менше ніж 1000 осіб. 

Курортне містечко Блатниця з населенням менше ніж 1000 осіб
Курортне містечко Блатниця з населенням менше ніж 1000 осіб

Політолог Олексій Голобуцький звинуватив Олійника у наявності не українському паспорту. Власне, за твердженням Олексія, цим паспортом колишній голова Дніпропетровської обласної ради й скористався для перетину кордону під час воєнного стану. Сам Олійник у коментарі журналістам пояснив, що “мав дозвіл на виїзд за кордон”. Якщо він так говорить, то все ж таки він перебуває не в Україні або тривалий час там перебував? Втім, можна припустити, що Олійник виїхав за українським паспортом і навіть до введення воєнного стану в Україні. 

Про поточне своє місцеперебування Олійник відмовився сказати, посилаючись на те, що ведуться слідчі дії стосовно колишньої влади області (до якої він сам і належав). У цей час мешканці Дніпра та регіону змушені страждати від ракетних обстрілів, ховати полеглих за Україну героїв та загиблих мирних громадян, а ще займатися волонтерською допомогою для наближення Перемоги. А про будь-яку допомогу від ексдепутата рідній області невідомо абсолютно нічого. 

Розбудова маєтку у Блатниці в Словаччині, який приписують Олійнику
Розбудова маєтку у Блатниці в Словаччині, який приписують Олійнику

Дім, що нібито будують для успішного дніпрянина Святослава Олійника, зводиться у невеликому населеному пункті з промовистою назвою Блатниця. Якщо подивитися на карту, то видно, що це поряд з величезною заповідною зоною – Національним парком Велика Фатра. 

Будівництво нового житла для українського “переселенця” у Блатниці
Будівництво нового житла для українського “переселенця” у Блатниці

Протягом останніх років про Святослава Олійника писали у деяких словацьких ЗМІ. У цих матеріалах згадувалася корупційна тематика. І така зайва увага — це абсолютно не те що потрібно Україні у стані війни. 

У 2016 році декілька публікацій про Олійника зробило авторитетне словацьке видання Trend. Одна із розгорнутих статей, де вони звертають увагу на дніпропетровського політика, має назву «Бізнес у Словаччині приваблює українців, які мали проблеми з правоохоронцями вдома». У матеріалі частково пояснюється, чим Святослава Олійника так манить ця країна. 

Як пояснюють словацькі журналісти, свого часу у Словаччині знайшли собі «притулок» люди Ігоря Коломойського, одним із яких був саме нинішній ексголова облради (до речі, Олійник був заступником Ігоря Коломойського у 2014-2015 роках посаді голови Дніпропетровської ОДА). Політики з Дніпра обрали собі для бізнес-цілей не столичну Братиславу, а Жилінський край та місто Жиліна, яке є побратимом Дніпра. Олійник заснував там декілька компаній. 

Видання Trend звертає особливу увагу на те, що за даними словацьких журналістів, з 2015 року Святослав Олійник має серйозні труднощі з українськими правоохоронцями. Дніпровського політика підозрювали у підтримці організованого злочинного угрупування. «Його члени нібито були причетні до викрадень людей, контрабанди, а також згадувалися у зв'язку з вбивством співробітника СБУ. Тоді Олійник втік з України до Словаччини», - пише словацьке медіа. Звісно, це думка журналістів зі Словаччини. В українських медіа підтверджень цієї інформації немає та за подібними справами щодо Олійника не було засідань в українських судах. Сам політик, звісно, буде заперечувати таку інформацію, щоб зайвий раз не плямувати свою репутацію.

У 2015 році українські ЗМІ писали, що Олійник знаходиться у Словаччині та буцім-то має там нерухомість. Натомість словацькі автори розкопали ще дещо. Ще коли він був депутатом Верховної Ради у 2008 році, стверджують словацькі журналісти, купив будинок поблизу курортного міста Турчянске Тепліце, відомого своїми термальними водами. Сам український політик пояснював, що це було дешевше, ніж купити подібний будинок в Україні в Карпатах. 

«На відміну від сучасної України, Словаччина має стабільну економіку, правову та податкову систему», – казав сам тодішній депутат українського парламенту у коментарі на запит словацького видання Trend. І, звичайно ж, що не можна з ним не погодитися. Проте над тим, щоб Україна була не гіршою за Словаччину, Олійник теж міг працювати у Верховній Раді протягом 2006-2012 років.

Те ж словацьке видання опублікувало ще одну статтю про Олійника. Публікація мала назву «Фігурантом корупційної справи в Україні є компанія зі Словаччини». Тут словацькі журналісти звернули увагу на словацьку компанію із назвою Arograf, що зареєстрована у Блатниці та отримує прибуток від сумнівного бізнесу. Як зазначається, Arograf стала партнером однієї із компаній, що нібито пов’язана із оточенням Коломойського на Дніпропетровщині і яка є фігурантом корупційних справ під час будівництва доріг в області. 

Згідно з випискою з комерційного реєстру Словаччини, власницею Arograph є Ірина Гуназа родом із Дніпропетровщини. Її ім’я, звертають увагу словацькі медійники, значиться контактною особою партії Святослава Олійника «Україна майбутнього».

Партія Святослава Олійника «Україна майбутнього»
Партія Святослава Олійника «Україна майбутнього»

З 2014 по 2019 рік на Ірину Гуназу оформлювали нерухомість як в Україні, так і у Словаччині. Хоча офіційно в неї не було для цього коштів. У період 2015-2016 рр. вона не заробляла, а у 2017-2019 рр. отримала дохід в розмірі 2,08 млн гривень.

Такий фінансовий успіх пов’язують з тим, що у Гунази начебто є діти від Святослава Олійника, які поживали разом із матір’ю у Словаччині. Хоча це залишається поки що чутками. Саме в цей час політик був на піку своєї політичної кар’єри, а фірми, які з ним пов’язували, вигравали багатомільйонні тендери.

В той самий час у коментарі словацькому виданню Trend Святослав Олійник дуже схвально відгукувався про проросійського прем’єр-міністра Словаччини (2006-2010, 2012-2018) Роберта Фіцо. «Загалом я оцінюю його політику як дуже позитивну для Словаччини, яка останніми роками демонструє стабільне зростання», - говорив Олійник у коментарі Trend. Як відомо, Фіцо у 2022 році виступав проти надання військової допомоги Україні та всіляко намагався її заблокувати. А ще він був за припинення війни на умовах росії.

Олійник захоплювався діяльністю проросійського політика Роберта Фіцо
Олійник захоплювався діяльністю проросійського політика Роберта Фіцо

У 2023 році Олійник потрапив у ще один скандал. Двоє блогерів поширили скрін з Telegram, де нібито від імені Святослава Олійника закликають шукати порозуміння з росією та зійтися “десь посередині” та знайти спільні точки дотику. Скоріше за все це фейк. Але політику довелося перервати своє мовчання, яке тривало понад рік після початку війни, та запевнити, що він нічого такого не писав. Він взагалі не веде жодних акаунтів у соцмережах, що досить дивно для політика такого рівня. Навіть для політика, який взяв паузу у своїй діяльності. 

Проте попри мовчання, вірогідно, що Олійник захоче повернутися в українську політику. Але станеться це тоді, коли майбутня Перемога України на горизонті виглядатиме вже беззаперечною. А до цього ще далеко. Проте сподіватися, що виборці забудуть всі “досягнення” і скандали — марно. Чим відомий Святослав Олійник — детальніше читайте тут

Тимофій Нагорняк

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube