І депресія, і конфлікти бувають: у Дніпрі учасник семи українських експедицій розповів про Антарктиду

І депресія, і конфлікти бувають: у Дніпрі учасник семи українських експедицій розповів про Антарктиду
Діставатися до Антарктиди стало важче

16 листопада у Дніпрі відкрили фотовиставку “Україна в Антарктиці”. Під час неї усі присутні могли поринути в чарівну атмосферу, побачити пінгвінів, морських котиків, китів, дізнатися більше про тамтешнє життя та станцію “Академік Вернадський” від учасника 7 українських антарктичних експедицій, 2 з яких в ролі очільника, Юрія Отруба. 

Під час спілкування з Інформатором Юрій розповів, що про станцію дізнався від університетського викладача. Зацікавився та після університету, у 2009 році, вперше поїхав в Антарктиду. Тоді враження були неймовірними, адже не кожен має такий шанс. 

“Спершу, коли я їхав, це було вау. Ти все ж таки їдеш в Антарктиду, в щось невідоме. Але коли туди приїхав, і коли команда вже залишилась сама, то ти трішки так починаєш собі думати: “краще б я залишився вдома, аніж сюди поїхав”. Але, скажімо так, влився в роботу і все вийшло”, — поділився чоловік. 

 

Конкурс на полярників проходить влітку та в декілька етапів. Кандидати проходять медкомісію та комісію, де визначають їх професійні навички та вміння. Після — начитують лекції, проводять тренінги, відбирають основний та запасний склад, який дублює кожного учасника. 

“Як показала практика, учасник, який повинен їхати, може відмовитись. Наприклад, не поїхати або щось з ним трапиться і його потрібно буде замінити. Загалом останні декілька років туди їде 14 чоловік: 9 - науковців (геофізики, метеорологи та біологи) і 5 людей технічного персоналу (лікар, кухар, системний адміністратор, системний механік і дизель-електрик)”, — розповів Юрій. 

Діставатися до Антарктиди стало важче. Адже команда повинна виїхати в Євросоюз. А саме в ту країну, де є авіасполучення. Після чого кільками авіарейсами дістатися самої південної точки Південної Америки — Чілі або Аргентина. З порту пересісти на судно і мінімально 5-6 днів йти до станції. Та все залежить від відстані.  

Скільки триває експедиція та чи є робочий графік? 

Експедиція триває 12 місяців. Змінюють учасників кожен рік по-різному. Але переважно тоді, коли на станції “Академік Вернадський” починається осінь. Робочий графік у всіх різний. Адже у наукового персоналу наукова робота, у технічного — технічна. Окрім того, кожен має певні денні чи нічні чергування та обов’язки по всій будівлі. 

“Станція — це є таке невеличке мінімістечко, яке забезпечує нас всіма умовами, благами життя. І щоб воно безперешкодно працювало, потрібно за ним слідкувати 24 години на добу. Також у кожного є наукова програма, яка має бути зроблена і там є науковці, в яких є нормований робочий день”, — розповів Юрій Отруба. 

Чоловік навів приклади. Якщо метеорологів двоє — вони працюють доба через добу. Річ у тім, що вони мають тригодинні телеграми, які повинні відправляти. Якщо казати про біологів — у них такого немає. Вони працюють у зимовий період, або коли дуже погана погода. Тоді фахівці в лабораторії або в офісі обробляють зразки або дані, які до цього відібрали за межами міста. Коли гарна погода — він робить біологічні дослідження за межами станції.

Станція "Академіка Вернадського"
Станція "Академіка Вернадського"

Чи виникає депресія під час експедиції? 

За словами Юрія, там буває не тільки депресія, а й конфлікти. Проте вони відразу намагаються обговорити все, поспілкуватися та вирішити їх на початковому етапі.  

“Скажімо так, це велика сім’я, яка живе спільно, працює там, кожен день один одного ми там бачимо. І для того, щоб всього цього уникнути - у нас скажімо є і певні правила, які ми всі виконуємо. Якщо ти туди вже поїхав, то ти повинен розуміти, що ти поїхав туди працювати, а не депресувати, або когось іншого чогось навчати, або шкодити”, — наголосив науковець. 

А щоб не впадати в хандру, команда старається чимось себе зайняти. Наприклад, навчитися ходити чи кататися на лижах. Цікаво, що лікар або технічний персонал також можуть допомагати науковцям виконувати роботу: відбирати зразки, навчитися керувати плавзасобами і їх возити.  

Лижі
Лижі

Чи важко збирати зразки під водою? 

Юрій розповів, що не занурювався, тому наскільки це важко — сказати не може. Але додав, що це дуже небезпечно і водолази це роблять в дуже екстремальних умовах. Адже там мінусова температура і поверх води є лід. 

“У нас утворюється такий невеличкий прошарок, скажімо так, прісної води, який може замерзнути. Наприклад, якщо водолаз пірнає, його клапани можуть замерзнути.  Звісно, він відбирає його в екстремальних умовах, але він завжди пірнає з дотриманням усіх правил безпеки. Тобто не дуже глибоко в з напарником. Відбір зразків у нас відбувається до 50 метрів і завжди є страхування”, — запевнив Юрій. 

Збирають зразки під водою
Збирають зразки під водою

Які тварини вразили найбільше під час першої поїздки? 

“Вперше, коли я  туди приїхав, найбільше вразили пінгвіни, тому що ти їх ніколи не бачив, і у нас в зоопарку я не бачив їх. І символом Антарктиди вважається пінгвін і  слон. Тому саме ця тварина вразила найбільше  вперше. А потім кожна експедиція вражала по своєму природою і по своєму тваринним світом. Тому сказати одноосібне враження, такого немає”, — розповів науковець.

Тварини
Тварини

На що знімають та роблять фото під час експедицій?   

Перші екседиції знімки робили на звичайні “мильниці”, які були у всіх. А ось професійні фотоапарати лише в одного члена команди, або у біолога. 

“Сьогодні знімаємо і на телефони певні відео. На телефоні воно займає меншу кількість мегабайтів. Для того, щоб його потім надалі переслати. Якщо ми говоримо про гарні фотографії —  особливо, які робляться з далекої відстані —  вони робляться на професіональні фотоапарати”, — акцентував він.

Зараз частина їхньої команди приєдналась до лав ЗСУ. На виставці були й фотографії тих, хто боронить Батьківщину від підлого ворога. 

Команда
Команда
Частина приєдналася до лав ЗСУ
Частина приєдналася до лав ЗСУ
Офіс у Києві
Офіс у Києві

Нагадаємо, що альпіністка з Дніпра розповіла, як їй вдалося підкорити вершину Північної Америки. Також читайте, що мандрівник із Дніпра пішки піднявся на Говерлу, прочитав лекцію та встановив рекорд України. Писали ми й про те, що мандрівник із Кам’янського підкорив Україну на саморобному електроровері

Пір'я
Пір'я
Морський котик
Морський котик
Яка краса
Яка краса
Дослідження
Дослідження
Мінусова температура води
Мінусова температура води
Відвідувачі
Відвідувачі
Сніг
Сніг
Учасники експедиції
Учасники експедиції
Юрій Отруба
Юрій Отруба
Фотовиставка
Фотовиставка
Вночі
Вночі
Лабораторія
Лабораторія
Флаг України
Флаг України

Дмитро Плаксін

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube