21 листопада росіяни атакували Дніпро експериментальною ракетою «Орєшнік», яку спершу прийняли за міжконтинентальну балістичну ракету. Після ракетного удару спеціалісти ретельно дослідили уламки від озброєння. З’ясувалося, що це була балістична ракета середньої дальності, яка не несла бойовий заряд. А сама ракета була виготовлена ще в 2010-х роках.
Журналісти американського видання Financial Times з’ясували, що росіяни для виготовлення експериментальної балістичної ракети використали іноземне обладнання - японське та німецьке. Про це повідомляє Інформатор.
Як зазначають журналісти, російський ВПК (військово-промисловий комплекс) зберігає критичну залежність від західного високоточного обладнання та програмного забезпечення для його використання. Зокрема, це станки компаній Siemens, Haidenhain та Fanuc. Сучасне обладнання значно покращує та пришвидшує процес виробництва.
Журналісти побачили фото російських працівників оборонного комплексу, які працювали над створенням «Орєшніка». Це Московський інститут теплотехніки (МІТ), концерн «Созвездіє» та Titan Barrikady.
І на одному з фото Titan Barrikady працівник стоїть біля станка з логотипом Fanuc. Крім цього, була взята до уваги інформація, що російський ринок потребує робітників, які вміють працювати на обладнанні Heidenhain, Siemens та Fanuc.
Попри введення санкцій і небажання європейських країн співпрацювати з російським ринком, російська федерація продовжує купувати необхідні компоненти для управління цим обладнанням, але зі значними складнощами. Дані свідчать, що протягом 2024 року росія отримала поставок на 3 мільйони доларів компонентів для Heidenhain. Новий блок Heidenhain TNC 640, який коштує 345 тисяч доларів, поставили російській компанії, яка знаходиться під санкціями США, через Китай.
Німецька компанія Siemens заявила FT, що не йде на компроміс у питаннях дотримання санкцій і розслідує будь-які ознаки щодо обходу санкцій. Також FT просили компанію Heidenhain дати коментар стосовно цього, але нічого не отримали.
Компанія Fanuc заявила FT, що «підсилила пильність та контроль у рамках наших процесів експортного контролю, щоб запобігти потенційному витоку технологій чи обладнання російським підприємствам». І додала, що на одному з фото, де стоїть російський робітник, присутнє їхнє застаріле обладнання.
Нагадаємо, що експерт розповів, що еспериментальна ракета «Орєшнік» походить з Дніпра. Також стало відомо, що в ракеті, якою вдарили по Дніпру, знайшли компоненти 2017 року випуску. І припустили, що вона могла з’явитися значно раніше. Колишній інженер КБ «Південне» розповів, що ховається за розробкою «Орєшника».