Нещодавно Президент України Володимир Зеленський виступив зі зверненням та повідомив, що російські війська замінували ЗАЕС і закликав світ почати діяти. Через це у суспільстві виникла паніка. І придбати йодид калію в аптеці вже стало нелегкою задачею, а якщо вдається знайти, то одна пластинка коштує не менше 200 гривень. Навіть попри таку захищеність атомних реакторів підірвати їх можливо великою кількістю вибухівки.
Про це повідомляє Інформатор із посиланням на матеріал Інформатор Україна.
Зазначається, що ЗАЕС має шість реакторів. Ворог розмістив вибухівку, боєприпаси та зброю на першому, другому та четвертому блоках. Найбільшу небезпеку представляє блок №5, який перебуває в режимі “гарячої зупинки”. Блоки №1, 2, 3, 4, 6 перевели в “холодну зупинку”.
ЗМІ повідомляють, що внаслідок такого вибуху може статися викид радіації й утворитися дві зони — у 30 та 100 кілометрів. А до зони термінової евакуації одразу можуть потрапити: Енергодар, Велика Білозерка, Марганець, Нікополь. Загалом, у цій зоні, можуть знаходитися 146 населених пунктів, а також близько 500 тисяч людей. У 100-кілометрову зону можуть потрапити Запоріжжя і Мелітополь. В зоні можливого зараження опиняться 736 населених пунктів і 2,7 мільйона українців.
Колишній голова громадської ради Державної інспекції ядерного регулювання України Олексій Толкачов на своїй сторінці в Facebook написав, що “другого Чорнобиля”, яким лякають українців не буде. Він розповів, що на ЗАЕС встановлені реактори іншого типу ВВЕР-1000, а не РБМК-1000. Відмінність їх полягає у тому, що перший реактор — докритичний, а другий — надкритичний. За словами Толкачова, якщо ВВЕР-1000 залишити без нагляду, то він зупиниться. Однак підірвати таку міцну захисну споруду можливо.
Крім того, Толкачов зазначив, що на відміну від чорнобильської станції, такі реактори вкривають захисними корпусами з напруженого залізобетону. Ця конструкція здатна витримати внутрішній вибух, аварію і запобігти витоку радіоактивних елементів. Толкачов написав: навіть якщо таку оболонку росіянами вдасться зруйнувати, то є ще захисний корпус самого реактора. Також він розповів, що в реакторах ВВЕР-1000 знаходиться 66 тонн урану в реакторі, замість 192, яких було на чорнобильських. Серйозні наслідки можливі лише у випадку застосування ядерної зброї по ЗАЕС.
“Максимум, до чого може призвести катастрофа на Запорізькій АЕС — це розплавлення активної зони і незворотнє руйнування самого реактора в середині конфайнменту. В такому разі ми не зможемо відновити роботу ЗАЕС, адже реактор ремонту не підлягає. Всі прогнози, за якими Україну і Європу накриває хмара радіоактивного забруднення після аварії на ЗАЕС, — це маячня для жовтої преси”, — сказав Толкачов.
Схожої думки дотримується головний інженер Чорнобильської АЕС (1986 року), представник України у Раді керуючих МАГАТЕ (1994-1995), заступник міністра палива та енергетики 2002-2006 роки Микола Штейнберг. Він розповів журналістам, що в теорії росіяни навіть можуть підірвати реакторний блок і це матиме наслідки, які важко спрогнозувати.
“Наслідки будуть, в найгіршому варіанті кілометри 2-3, не більше, та те, що потече по Дніпру вниз. Треба бути реалістами і не доводити до паніки”, — сказав Штейнберг.
Нагадаємо, що чи потрібно проводити йодну профілактику. Також ми писали, якими мають бути перші дії у разі радіаційної аварії на ЗАЕС. Окрім того, голова МВС Клименко розповів, як служби готуються до можливого теракту на ЗАЕС.