Роки шалено йдуть в перед та вносять сучасні нововведення. Зводяться нові будівлі, перейменовуються вулиці та малюються нові схеми. Втім, історія міста, як воно виглядало в минулому, завжди цікавить містян. Цього разу до рук блогера з Дніпра та автора проєкту Oldmaps Артема Костюка потрапила схема Дніпра (тоді Дніпропетровська) 1958 року.
Вона намальована вручну. Ба більше, у документі відсутній штамп з інформацією. Про це пише Інформатор з посиланням на публікацію oldmaps.dp.ua.
Визначити більш-менш точний рік її створення допомогли деталі, які вказують на певні часові рамки. Хоча на схемі позначені далеко не всі трамвайні лінії, саме вони допомогли зорієнтуватися по датуванню.
“Наприклад, подивіться – трамвайне кільце на Гагаріна і лінія, яка проходить саме по проспекту. Цей відрізок зник з цієї ділянки проспекту у 1960 році – він був перенесений на паралельну вулицю Севастопольську. Тобто схема не пізніше 1960 року”, — написав Костюк.
Також на документі можна побачити трамвайне кільце в районі вулиці Боброва. Воно зникло звідти на початку 60-х років перед будівництвом нового автовокзалу. Це свідчить, що схема намальована не пізніше 60-х. Визначити нижню часову рамку допоміг пішохідний міст на Острів.
“Пішохідний міст на Острів вже позначений, це означає, що нижня рамка не раніше 1955 року, коли приблизно цей міст був побудований”, — зазначив блогер.
Вже є центральна площа, трамвай перенесено за “ЦУМ”. Це сталося у 1957 році. Рамки між 1957 та 1960 роками. Тому було вирішено взяти середній показник з цих часових рамок – 1958 рік.
“Водночас ця схема доволі дивна. Наприклад, проспект Гагаріна тут позначений і як Гагаріна, і як вулиця Лагерна. Ви самі розумієте, що у 1958 році проспект Гагаріна ще не міг так називатися (тоді він називався саме вулиця Лагерна). Можливо схему створювали впродовж кількох років. Більше того, частина проспекту Гагаріна зображена паралельно вулиці Лагерна, що неможливо. А поруч і зовсім проходить вулиця “ЛЕНИНА ПОПЕЛЯ”, — підсумував Артем Костюк.
За словами Артема Костюка, тут багато подібних неточностей. Зокрема, по лініях вулиць або залізниці. Через це лінії можуть не збігатися, або траплятися невеликі викривлення карти.
Раніше ми писали, який вигляд із космосу мав Дніпро майже 40 років тому. Писали ми й про те, як у Дніпрі виглядає зсередини одна з найстаріших у місті водонапірних веж. Також читайте, що із “Дніпровського Стоунхенджу” археологи передали до музею міста стародавні артефакти.