"Ні рашистському убивці": у Дніпрі запропонували демонтувати пам’ятник Василю Маргелову

"Ні рашистському убивці": у Дніпрі запропонували демонтувати пам’ятник Василю Маргелову
У Дніпрі 26 квітня люди зібрались з плакатами поруч з пам'ятником Василю Маргелову

26 квітня під пам’ятником Василю Маргелову пройшов мітинг. Люди виступили з вимогою демонтувати монумент. На постамент прикріпили плакати. На них було написано: “Ні рашистському убивці” та "Окупанти не герої".

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Telegram-канал “Деколонізація. Україна”.

На сайті "Радіо Свобода" відзначається, що організаторами акції "Окупанти не герої" є громадська організація родин загиблих українських військовослужбовців "Родинне коло загиблих героїв".

Представники об’єднання вимагають від міської влади знести пам’ятник командувачу повітряно-десантних військ Радянського Союзу Маргелову та встановити на його місці монумент загиблим у війні з росією бійцям 25-ої повітряно-десантної бригади ЗСУ.

За словами батька загиблого військового Сергія Ніконова, Маргелов – це міф, який створила радянська пропаганда.

"У радянські часи ми жили міфами про Маргелова. Мій син служив у ПДВ, і я знаю, як їх там "накачували" Маргеловим. Тоді до них у бригаду приїздили два його сини і казали оте все: "ми разом", "дєди воєвалі" і так далі. Минув час, і ті самі російські десантники, виховані Васею Маргеловим, – подивіться, що вони наробили в Україні, окупанти… А пам’ятник Маргелову в центрі міста стоїть! Наполягаємо, щоб його демонтували, а на цьому місці поставили пам’ятник нашим десантникам, нашим захисникам", – сказав Ніконов.

Учасники заходу кажуть, що Маргелов брав участь у радянській окупації європейських країн наприкінці 30-их – на початку 40-их років ХХ століття, зокрема Фінляндії, Польщі, Румунії, Болгарії, Чехословаччині, і придушенні повстань 1956-го року в Угорщині та 1968-го року в Чехословаччині. Учасник акції Василь Олійник каже, що ще у травні 2022 року подали звернення до міськради Дніпра з пропозицією демонтувати пам'ятник. Його підписали близько двох десятків громадських організацій регіону. Відповіді мерія не дала. Наразі готують нове звернення.

"Звернення підписало багато громадських організацій, представники трьох церков – ПЦУ, УГКЦ та УАПЦ. Ніякої реакції, навіть відписки – немає", – сказав Олійник.

У квітні 2023 року на інформаційний запит Радіо Свобода відповіли, що пам’ятник Маргелову зносити не збирались

"Відомості щодо проєкту стосовно подальшого демонтажу пам'ятника Василю Маргелову (уродженець Дніпра, командувач повітряно-десантних військ Радянського Союзу 1954–1959 та 1961–1979 роки – ред.) відсутні", – йшлося у відповіді.

Тоді у міськраді поінформували, що в Дніпрі демонтували пам'ятнику Валерію Чкалову, Олександру Матросову, Олександру Пушкіну, генералу Юхиму Пушкіну, Михайлу Ломоносову, Максиму Горькому, Володі Дубініну, Олександру Федорову.

26 квітня під пам’ятником Василю Маргелову пройшов мітинг
26 квітня під пам’ятником Василю Маргелову пройшов мітинг
Плакат з написом "Окупанти не герої"
Плакат з написом "Окупанти не герої"

Інформатор приїхав до пам’ятника. Станом на 17:10 плакатів на ньому вже не було.

Станом на 17:10 плакатів на пам'ятнику вже не було
Станом на 17:10 плакатів на пам'ятнику вже не було

Хто такий Василь Маргелов

За даними з Енциклопедії сучасної України, Василь Пилипович Маргелов народився у 1908 році у Катеринославі. Генерал армії (1967). Герой Радянського Союзу (1944). Кандидат військових наук (1968). Державна премія СРСР (1975). Учасник радянсько-фінської і Другої світової воєн. Закінчив Об’єднану білоруську військову школу (1931), Військову академію Генштабу (1948). Відзначився у березні 1944 як командир 49-ї гвардійської стрілецької дивізії під час форсування Дніпра поблизу селища Садове (Білозерського району Херсонської області) і визволення Херсона. Після вій­ни продовжив службу в армії, зокрема 1954–59 і 1961–79 – командувач повітряно-десантних військ (зробив значний внесок у їхнє становлення та розвиток). Помер у 1990 році у москві.

Пам'ятник Василю Маргелову у Дніпрі встановили у серпні 2000 року.

Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі вандали розірвали державний прапор та пошкодили банер на Алеї пам’яті. Крім цього, Інформатор повідомляв про демонтаж стели з гербом міста 1970 року. Також читайте, що у Дніпрі з'явилися нові вулиці та провулок в Амур-Нижньодніпровському районі.

Фото: “Деколонізація. Україна”, Андрій Шушпан

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube