26 квітня під пам’ятником Василю Маргелову пройшов мітинг. Люди виступили з вимогою демонтувати монумент. На постамент прикріпили плакати. На них було написано: “Ні рашистському убивці” та "Окупанти не герої".
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Telegram-канал “Деколонізація. Україна”.
На сайті "Радіо Свобода" відзначається, що організаторами акції "Окупанти не герої" є громадська організація родин загиблих українських військовослужбовців "Родинне коло загиблих героїв".
Представники об’єднання вимагають від міської влади знести пам’ятник командувачу повітряно-десантних військ Радянського Союзу Маргелову та встановити на його місці монумент загиблим у війні з росією бійцям 25-ої повітряно-десантної бригади ЗСУ.
За словами батька загиблого військового Сергія Ніконова, Маргелов – це міф, який створила радянська пропаганда.
"У радянські часи ми жили міфами про Маргелова. Мій син служив у ПДВ, і я знаю, як їх там "накачували" Маргеловим. Тоді до них у бригаду приїздили два його сини і казали оте все: "ми разом", "дєди воєвалі" і так далі. Минув час, і ті самі російські десантники, виховані Васею Маргеловим, – подивіться, що вони наробили в Україні, окупанти… А пам’ятник Маргелову в центрі міста стоїть! Наполягаємо, щоб його демонтували, а на цьому місці поставили пам’ятник нашим десантникам, нашим захисникам", – сказав Ніконов.
Учасники заходу кажуть, що Маргелов брав участь у радянській окупації європейських країн наприкінці 30-их – на початку 40-их років ХХ століття, зокрема Фінляндії, Польщі, Румунії, Болгарії, Чехословаччині, і придушенні повстань 1956-го року в Угорщині та 1968-го року в Чехословаччині. Учасник акції Василь Олійник каже, що ще у травні 2022 року подали звернення до міськради Дніпра з пропозицією демонтувати пам'ятник. Його підписали близько двох десятків громадських організацій регіону. Відповіді мерія не дала. Наразі готують нове звернення.
"Звернення підписало багато громадських організацій, представники трьох церков – ПЦУ, УГКЦ та УАПЦ. Ніякої реакції, навіть відписки – немає", – сказав Олійник.
У квітні 2023 року на інформаційний запит Радіо Свобода відповіли, що пам’ятник Маргелову зносити не збирались
"Відомості щодо проєкту стосовно подальшого демонтажу пам'ятника Василю Маргелову (уродженець Дніпра, командувач повітряно-десантних військ Радянського Союзу 1954–1959 та 1961–1979 роки – ред.) відсутні", – йшлося у відповіді.
Тоді у міськраді поінформували, що в Дніпрі демонтували пам'ятнику Валерію Чкалову, Олександру Матросову, Олександру Пушкіну, генералу Юхиму Пушкіну, Михайлу Ломоносову, Максиму Горькому, Володі Дубініну, Олександру Федорову.
Інформатор приїхав до пам’ятника. Станом на 17:10 плакатів на ньому вже не було.
За даними з Енциклопедії сучасної України, Василь Пилипович Маргелов народився у 1908 році у Катеринославі. Генерал армії (1967). Герой Радянського Союзу (1944). Кандидат військових наук (1968). Державна премія СРСР (1975). Учасник радянсько-фінської і Другої світової воєн. Закінчив Об’єднану білоруську військову школу (1931), Військову академію Генштабу (1948). Відзначився у березні 1944 як командир 49-ї гвардійської стрілецької дивізії під час форсування Дніпра поблизу селища Садове (Білозерського району Херсонської області) і визволення Херсона. Після війни продовжив службу в армії, зокрема 1954–59 і 1961–79 – командувач повітряно-десантних військ (зробив значний внесок у їхнє становлення та розвиток). Помер у 1990 році у москві.
Пам'ятник Василю Маргелову у Дніпрі встановили у серпні 2000 року.
Нагадаємо, раніше ми писали, що у Дніпрі вандали розірвали державний прапор та пошкодили банер на Алеї пам’яті. Крім цього, Інформатор повідомляв про демонтаж стели з гербом міста 1970 року. Також читайте, що у Дніпрі з'явилися нові вулиці та провулок в Амур-Нижньодніпровському районі.
Фото: “Деколонізація. Україна”, Андрій Шушпан