Повернення податків, нові правила мобілізації та доплати пенсіонерам: що зміниться в Україні з 1 серпня

Повернення податків, нові правила мобілізації та доплати пенсіонерам: що зміниться в Україні з 1 серпня
Що зміниться з 1 серпня в Україні

З першого серпня на українців чекають деякі зміни. Зокрема, з наступного місяця в державі змінять правила мобілізації та видачі повісток. Також для підприємців повернуть довоєнні податки, а деякі переселенці залишаться без виплат

Про це пише Інформатор з посиланням на публікацію Інформатор Україна. Чи зміниться тариф на комунальні послуги — читайте в матеріалі. 

Нові правила мобілізації

З 1 серпня в Україні зміняться правила мобілізації для строкової служби. Відтепер чоловіки можуть за власним бажанням перевестися в категорію мобілізованих за умови, що відслужили від 6 місяців понад встановленого терміну. Також змінилися правила надання відстрочки для догляду за родичами. Тепер її можна отримати, якщо рідні: 

  • хворіють важкими захворюваннями, такими як СНІД, гепатит, туберкульоз і т. п.;
  • нещодавно перенесли операцію;
  • перенесли операцію зі встановленнням металоконструкцій;
  • мають значні деформації кісток або важкі захворювання опорно-рухового апарату;
  • засуджені під час відбування та після відбування покарання за тяжкі злочини.

При цьому чоловікові варто мати документи, які підтверджують право на відстрочку від мобілізації.

Нові правила видачі повісток

З 1 серпня в Україні діятимуть три види повісток:

  • Повістка для уточнення даних.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії, яка зобов'язує призовника пройти медобстеження. До такої повістки додається карта медогляду військовозобов'язаного.
  • Мобілізаційне розпорядження. Цю повістку видають військовозобов'язаному після проходження ВВК, якщо він визнаний придатним до служби. При неявці за такою повісткою настає кримінальна відповідальність.

Також з 1 серпня солдати строкової служби за своїм бажанням можуть перевестися в категорію мобілізованих.

Індексація пенсій

У серпні цього року ветерани війни й жертв нацистських переслідувань, ветерани російсько-української війни та члени сімей загиблих отримають одноразову доплату до Дня Незалежності України. Також грошові надбавки отримають пенсіонери з інвалідністю. Розмір такої виплати встановлений урядом та буде індивідуальним, залежно від категорії одержувача — від 450 до 3100 грн.

Виплати ВПО

У серпні автоматично продовжать виплати переселенцям до 31 січня 2024 року. Ніякі документи подавати не потрібно. Нагадаємо, що дітям і переселенцям з інвалідністю виплачують по 3000 гривні на місяць, а іншим особам - по 2000 гривень.

З 1 серпня скасують виплати для деяких категорій біженців. Гроші не отримають переселенці, які:

  • перебувають за кордоном більше 30 днів поспіль і не мають документально підтверджених обґрунтованих причин, таких як оздоровлення дитини або догляд за хворою дитиною, перебування на лікуванні, реабілітації, на стажуванні або у відрядженні;

  • повернулися на колишнє місце проживання, з якого раніше втекли;

  • засуджені за колабораціонізм;

  • відбувають покарання в місці позбавлення волі.

А 1 вересня 2023 року виплати скасують для переселенців, які придбали автомобіль, з року випуску якого минуло менше 5 років, купили житло або земельну ділянку на суму понад 100 тис.гривень (крім житла, отриманого за державний рахунок), мають банківський рахунок або купили валюту на суму понад 100 тис. гривень, а також мають житло площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім'ї поза зоною бойових дій.

Комунальні тарифи

У серпні не очікується підвищення тарифів на комуналку. Тарифи на світло в Україні підняли ще в червні, коли ввели єдиний тариф на електрику на рівні 2,64 гривень за кв-годину. Тарифи на воду хотіли підняти в середньому на 32% ще в липні, але Володимир Зеленський розкритикував це рішення. Після цього НКРЕКП заявила, що тарифи на воду в Україні не підвищуватимуть.

Тарифи на газ у серпні залишаться незмінними - 7,96 гривень за куб.м (з ПДВ). Нафтогаз України повідомляє, що така ціна залишиться як мінімум до 30 квітня 2024 року.

Повернення довоєнних податків, на які зміни чекати ФОПам

На 1 серпня заплановане скасування пільг для ФОП і повернення перевірок для грального бізнесу, фінунслуг та підакцизних товарів. В Україні повернуть довоєнні податки для ФОПів. Цей законопроект прийнятий в рамках вимог Міжнародного валютного фонду. Якщо Україна їх виконає, то зможе розраховувати на фінансування від МВФ.

Так, вже з наступного місяця скасують пільговий 2% єдиний податок для підприємців. ФОПи 3-ї групи будуть автоматично переведені на податок, який платили до війни, або зможуть обрати самостійно систему оподаткування. ФОПи, які з моменту реєстрації були на 2% податку, вважатимуться платниками єдиного податку 3-ї групи зі ставкою 5%.

ФОПи 1-ї та 2-ї групи з 1 серпня знову будуть зобов'язані сплачувати єдиний податок. Також скасують заборону на штрафи за порушення податкового законодавства, буде відновлено терміни подання податкової звітності.

Допомога тим, хто постраждав від підриву Каховської ГЕС

Українці, які постраждали від підтоплення через підрив окупантами Каховської ГЕС, можуть до 31 серпня подати заяву на виплату одноразової допомоги. Її розмір становить 5 тисяч гривень. Для призначення виплати не обов'язково бути зареєстрованим як ВПО. Заяви приймають органи соціального захисту населення в будь-якому населеному пункті України. При собі необхідно мати:

  • документ, що засвідчує особу або “є-Документ”;
  • документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • свідоцтво народження дітей.

Кредити "єОселя"

З 1 серпня українці, які не мають власного житла, можуть взяти участь у програмі “єОселя”. Зокрема, подати заяву на іпотеку під 7% річних наступного місяця зможуть:

  • ветерани війни та члени їх сімей,
  • учасники бойових дій,
  • особи з інвалідністю внаслідок війни,
  • сім'ї загиблих ветеранів та захисників, а також захисниць України,
  • внутрішні переселенці,
  • люди, які не мають власного житла,
  • громадяни, у власності яких менше ніж 52,5 кв. м для сім'ї з однієї особи та додатково 21 кв. м - на кожного наступного члена сім'ї, за винятком житла на тимчасово окупованих територіях.

У програмі залишаються також інші категорії позичальників. При цьому "єОселя" передбачає кредитування для придбання об'єктів нерухомості, що знаходяться на стадії будівництва або були збудовані не більше 3-х років тому. Умови отримання кредиту:

  • фіксована річна ставка у гривні - 7%,
  • перший внесок - від 20%,
  • термін кредитування - до 20 років,
  • придбати можна квартиру в будинку або не старше 3-х років на момент укладення договору.

Пароль для поповнення карток через термінал

З 1 серпня Національний банк посилює контроль за внесенням готівки на карту.  Тепер при поповненні карт чи переказі коштів у терміналі потрібно буде вказувати свій номер телефону. На нього надійде смс-повідомлення з кодом для підтвердження платежу. Нововведення не стосується оплати комунальних послуг, купівлі квитків на транспорт, платежів до бюджету.

Виїзд чоловіків за кордон

Під час діє воєнного стану військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років не можуть покинути територію країни. Однак з 1 серпня почнуть діяти нові винятки. Відповідно до законів України, виїжджати за межі країни можуть ті, хто не підлягає загальній мобілізації за низкою пунктів: за віком, станом здоров'я, за особистими обставинами або ж через свою професійну діяльність. Сюди входять:

  • чоловіки віком до 18 і від 60 років,
  • чоловіки від 18 до 60 років, які постійно проживають на території іншої країни. У них мають стояти відповідні відмітки про це в паспорті,
    виключені з військового обліку за станом здоров'я,
    чоловіки, яким дозволено виїхати за кордон за станом здоров'я. Наприклад, можна виїхати на лікування,
  • чоловіки, яким дозволено виїхати за кордон за сімейними обставинами (зокрема, батьки, які самостійно виховують дитину або є опікунами неповнолітніх дітей-сиріт з інвалідністю або багатодітні батьки),
  • чоловіки призовного віку, які мають право на виїзд за кордон через професію (представники культури, спортсмени, тренери тощо),
  • громадяни, яким дозволено виїзд за кордон для допомоги Силам оборони у протистоянні рф (водії-волонтери, які перевозять гуманітарну допомогу, медичні вантажі та вантажі для ЗСУ тощо),
  • військовослужбовці, у яких є спеціальний дозвіл,
  • чоловіки і жінки на державній службі.

Нагадаємо, коли в Україні чекати на чергову спробу підвищити тариф на воду. Також читайте, що в Україні строковики можуть добровільно стати мобілізованими. Писали ми й про те, що хто з українців отримає бронь від армії.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube