RU

Працювали 22 години: як чотирилапі шукали людей під завалами зруйнованого російською ракетою будинку у Дніпрі

Читать на русском

Читать на русском
Працювали 22 години: як чотирилапі шукали людей під завалами зруйнованого російською ракетою будинку у Дніпрі
Як працюють собаки-волонтери з пошукового загону "Антарєс"

Фото коргі Елтона та бельгійської вівчарки Спаркі на завалах зруйнованого будинку на Перемозі у Дніпрі облетіли мережу. У той день чотирилапі волонтери допомагали рятувальникам шукати під завалами людей. Всього працювало 7 собак-універсалів.

Серед них: дві бельгійські вівчарки малінуа – 10-річна Спаркі і дворічна Пуля, бельгійська вівчарка Тервюрен Бєша (або Белонна), доберман Ханна, вельш-коргі-пемброк Елтон, лабрадор Лоя і бігль Арчі. Про це пише Інформатор з посиланням на Інформатор Україна. 

“Працювали ми 22 години. Декілька собак взагалі не мали змоги поспати навіть 20 хвилин, бо ми постійно стояли поруч з зоною зруйнування і чекали – хлопці з ДСНС розбирали завали, а потім давали нам 10-15 хвилин. Ми опрацьовували локації. Потім по тих точках ДСНС деблокувала тіла. Ми не відходили від завалу, бо нас могли покликати в будь-який момент”, — розповіла керівниця Павлоградського пошуково-рятувального загону Лариса Борисенко.

 

Не обійшлось і без труднощів. Сильне задимлення заважало працювати. Коли здавалось, що воно притихло, кінологи випускали собак. Коли починався новий приступ диму, тримали поруч з собою доки хмара не мине. 

Частина кінологів опрацьовувала локації по під’їздах. Деякі спроби піднятись нагору по залишках сходів були марними через дим, тому співробітників виводили звідти.

“Моментами ми й власних рук не бачили, а собаки працювали. На них такі пристрої сигнальні були. Жахливе видовище, коли в темряві в диму вони “пікали”. І купа цих звуків, і світла від ліхтариків по завалах. Так собаки працювали. Вони справлялись зі своєю місією”, — розповідає Лариса. 

Зазначимо, що Павлоградський пошуково-рятувальний загін “Антарєс” — це єдина кінологічна організація в Україні, яка залучається Генштабом для пошуку тіл загиблих.

Як працюють кінологи та собаки? 

Схему роботи можна описати як ланцюжок — пояснює експертка. Обвал умовно розбивають на декілька частин, кожна закріплена за певним кінологом.

Коли один кінолог відпрацював і переміщається в інший “квадрат”, а в його “квадрат” заходить інший. Якщо якогось кінолога щось напружує у “квадраті” або собака подає сигнал, туди одразу залучається мінімум два кінологи. За словами Лариси, вони дуже швидко переміщуються та опрацьовують ці локації.

Порізані лапи та постійний ризик. Про безпеку собак та волонтерів

Нові реалії навчили кінологів діяти в іншому форматі. Є ділянки, на яких собака має працювати лише на повідку, який щільно охоплює її тіло та страхує. Він допомагає вчасно схопити хвостатого та не дати зірватися в прірву. 

Якщо собака працює в лісі, на неї надягають спеціальну шлейку для пошуку живих людей. Коли вона їх знаходить, то радісно кличе. Якщо хвостаті шукають тіла, на них надягають іншу шлейку, і пухнасті будуть це розуміти. 

Чотирилапі-волонтери
Чотирилапі-волонтери

Також вони мають біттери. Це сигнальні установки, які пищать. Вони допомагають знайти маленького рятувальника в диму або лабіринті. На природі використовують GPS і відслідковують трек собаки. Це допомагає аналізувати – де відпрацювали, де ні, а де собака крутилась найбільше, а значить, там потрібно перевірити ще раз. 

Мають пухнасті й спеціальне взуття. Іноді воно не дає рухатись вільно: попри якість і суперподошву, собакам важко балансувати на слизьких плитах. Але хронічно розрізані лапи переконують, що капці на лапки все ж таки краще взувати. 

Для кінологів на завалах обов’язкові каски, важкі берці й тактичні рукавиці. У кожного є індивідуальні аптечки, а в автівці — додатково великі. В них є все для того, щоб надати домедичну допомогу і людям, і собакам. Далі у кожного кінолога, особливо на прильотах, є бронежилет. Так, рятуючи українців, кінологи та собаки не забувають і про власну безпеку. 

Нагадаємо, що дружина загиблого тренера з боксу розповіла про трагедію у Дніпрі 14 січня. Також читайте, що волонтерка, яка втратила квартиру внаслідок ракетного удару, розповіла про перші години після трагедії на Перемозі. Інформатор повідомляв, що у Дніпрі відбувся благодійний турнір на честь загиблого від російської ракети тренера з боксу Михайла Кореновського.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.