Зірок, які можна побачити неозброєним оком, різко поменшало. Дослідження вчених та астрономів-любителів говорять про те, що яскравість зоряного неба щороку зменшується на 10%. Усе через світлове забруднення.
Інформатор вирішив розібратися у цьому питанні та звернувся до начальника відділу мультимедійних проєктів та технологій Національного центру аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова Аркадія Мількіна.
Як ми знаємо, раніше не було соціальних мереж, тому “єдиною розвагою” давніх греків було вивчення неба. Саме вони першими помітили, що зірки світять по-різному. Одні яскравіші, інші — слабше. І присвоїли найяскравішим зорям першу зіркову величину, а найслабкішим, які доступні неозброєним оком, — шосту.
“На всьому зоряному небі північної та південної півкулі зірок 6-ї зіркової величини близько 2 500 тисяч, а 5-ї зіркової величини — 800. Неозброєним оком видно — 1 533 зірки”, — розповів популяризатор науки Аркадій.
Звичайно, що зірки не перестають світитися, а зменшення їх кількості на зоряному небі безпосередньо пов’язане з так званим ефектом засвітки (світловим забрудненням). Наприклад, повітря у сільській місцевості значно чистіше, ніж у місті. Через це зоряне небо там або в горах темне. Адже немає впливу людини і її інфраструктури, чого не скажеш про місто, де воно засвічене штучними джерелами.
“Звісно, у сучасних умовах, в яких ми з вами живемо, коли в нашій країні ведуться військові дії. Коли ми стикаємося з постійними блекаутами й відключеннями світла, вплив світлового забруднення не такий очевидний, тому що, власне кажучи, вимикається світло постійно. І ви, можливо, ніколи не бачили в місті такого неба, як видно його зараз”, — додав Аркадій.
Світлове забруднення — це антропогенний фактор. Це те, що створила людина своїми руками. Тобто вуличне освітлення, яке направлено не в землю, а в небо. Воно створює світловий купол над цією місцевістю.
“Астрономи любителі й не тільки любителі, і професіонали використовують таку річ, як карта засвічення. Вона показує області, в яких темне небо, в яких світле небо. Наприклад, центр цього міста забарвлений на цій карті червоним кольором, щось у районі Тополі може бути вже в районі помаранчевого кольору, в районі там, наприклад, Дослідне вже зеленим кольором, далі синім кольором”, — поділився астроном-любитель Аркадій.
Коли небо забарвлене в чорний колір, воно вважається ідеальним. Однак в Україні таких областей практично немає.
У розвинених країнах зараз над цим задумалися й існують певні правила та закони, як правильно можна використовувати світлове обладнання в нічний час доби. Тобто виключати коли не потрібно, конструкції ліхтарів, які підсвічують землю, а не зоряне небо.
За словами астронома-аматора, світлове забруднення - це не забруднення води чи повітря. Ваше світлове забруднення особисто у вашому дворі, або особисто у ваших руках закінчується рівно тоді, коли ви вимикаєте екран мобільного телефону або гасите лампочку.
“Ви ж бачите, коли в країні у нас відбувається блекаут, вимикають все місто, стає одразу темрява. Тобто швидкість світла там 300 тисяч кілометрів на секунду, отже світлове забруднення можна виправити в 300 тисяч кілометрів на секунду. Ніякому повітрю, воді чи білим ведмедикам таке навіть і не снилося. Це абсолютно в руках людини. Тому легко навіть виправити”, — підсумував Аркадій.
Всі ми маємо унікальну можливість зменшити рівень світлового забруднення. Нам не потрібно буде виїжджати за місто, аби насолодитися зоряним небом.
До речі, наразі Аркадій шукає “Атлас зоряного неба” Яна Гевелія. Якщо вона є у вас в домашній бібліотеці, і ви можете нею поділитися, то звертайтеся до Аркадія.
Раніше ми писали, що дніпряни спостерігали «кільцеподібне» сонячне затемнення. Писали ми й про те, як у Дніпрі пройшло часткове сонячне затемнення .
Відео: Дмитро Федоров