RU

США відмовилися від України у своїй космічній програмі, в якій брали участь фахівці з Дніпропетровської області

Читать на русском

Читать на русском
США відмовилися від України у своїй космічній програмі, в якій брали участь фахівці з Дніпропетровської області
Українська космічна програма знаходиться на межі зникнення

2 серпня запуск у США відбувся 17-й запуск двоступеневої ракети-носія Antares. Запуск завершився успіхом і Antares вивела на орбіту космічний корабель для МКС (Міжнародної космічної станції). Перший ступінь ракетоносія розробили та виробили українські підприємства з Дніпропетровської області. 

Однак попри високу надійність цього носія його запуск може стати останнім для України. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на матеріал Liga.net

Назад у 90-ті

Історія співпраці США та України у космічній програмі бере своє коріння ще з 90-хі років. Тоді США намагалася заохочувати пострадянські країни до співпраці, щоб врятувати їхні підприємства. Ще однією причиною такого рішення була безпекова складова. Лідери США намагалася убезпечити світ від ракет та балістичних радянських технологій, які можуть потрапити до країн з авторитарним режимом. 

І радянські дешеві двигуни прийшлися в пригоді для США. Саме тоді виник проєкт Antares, а виготовленням першої ступені ракетоносія Antares займалися фахівці з “Південмашу” та КБ “Південне”. Водночас у цих ракетах використовувався двигун РД-181 російського виробництва.

На думку американців, це було найкращим способом зосередити російську космічну промисловість на мирному космосі, а не розробленні ракетної ядерної зброї. Крім того, російські двигуни РД-180 встановлювалися на ракетах Atlas-V. 

Війна внесла свої корективи

Після анексії Криму США не вводила санкції у сфері космічної співпраці. Однак після початку повномасштабної війни у 2022 році США переосмислила співпрацю з росією у сфері космосу. Американці почали шукати альтернативу російським двигунам. США хотіла убезпечити себе та не хотіла залежати від росії. Таким чином в космічній програмі Штатів братимуть участь лише американські підприємства. 

Ракетоносій Atlas V очікує на двигуни, розроблені Blue Origin (Компанія мільярдера Джефа Безоса). А Antares знайшли партнера в особі компанії Firefly Aerospace. Разом компанія виготовлятиме перший ступінь ракети Antares, який раніше виготовляли спеціалісти з КБ “Південне” та “Південмаш”. Таким чином українців витіснили з космічної програми. Перший запуск Antares з новим ступенем запланований на 2025 рік.

Погані наслідки для України

В України немає досвіду у виготовленні двигунів першого ступеню ракет на екологічно чистих компонентах палива. У цьому випадку українській стороні не залишалося нічого запропонувати американцям. 

Таким чином Україна втрачає важливого замовника у космічному секторі. На практиці це означає завершення цілої епохи розвитку космічної галузі, в якій ця галузь була державоцентричною та залежала від зовнішнього замовника. За словами експертів, космічна галузь України перебуває у серйозній кризі і є ризики, що вона не зможе існувати надалі. Однак є ще шанс врятувати український космос, але для цього потрібна підтримка з боку держави. 

Як засновник Firefly Aerospace Максим Поляков втратив компанію

Американську компанію Firefly Aerospace, яка братиме участь в космічній програмі, заснував українець Максим Поляков. Однак незадовго до повномасштабного вторгнення на своїй сторінці в Facebook бізнесмен повідомив, що на вимогу американського уряду продав контрольний пакет акцій компанії Firefly Aerospace за 1 долар. У США розцінили Полякова як "загрозу національній безпеці", оскільки переживали, що технології Firefly потраплять до України, а потім до росії або інші країни, які розвивають ракетну програму. 

"Я віддаю за 1 долар свою частку у 58% у Firefly Aerospace співзасновнику компанії своєму партнерові Тому Маркусіку. Шановні Комітет з іноземних інвестицій США, Повітряні сили США та ще 23 агентства США, які зрадили мене та засуджували мене за мої дії останні 15 місяців, сподіваюся, ви щасливі. Історія розсудить нас. Дуже люблю Україну і так, я маю український паспорт і я засновник Firefly Aerospace. Бувай "моя пташко"", – написав Поляков.

Скрін зі сторінки Максима Полякова
Скрін зі сторінки Максима Полякова

Нагадаємо, що розроблена в Дніпрі ракета-носій "Антарес" доставила на орбіту корабель із вантажем для МКС. Також читайте, що проєкт ракети-носія "Антарес", створений у Дніпрі, отримав престижну нагороду Міжнародної академії космонавтики. Ще ми писали, що Здійснили 17-й пуск ракети Antares, в розробці якої брали участь фахівці із Дніпропетровської області

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.