У Дніпрі перейменували низку топонімів
Назви, пов’язані з росією та російськими діячами, зникають з вулиць Дніпра. Звернення щодо перейменування надходять, як від містян, так і від громадських організацій. Їх розглядає робоча група з 6 осіб — істориків. Після цього пропозиції виносяться на комісію. Остаточний перелік нововведень затверджує міськрада.
Так, новий перелік того, що планували перейменувати у Дніпрі, сформували ще у кінці березня. Затвердили ж нові назви 44 міських топонімів вже у вересні. Інформатор дізнався, що означають ці найменування, та як їх обирали.
“По переліку власне вулиць, використовувалися і підйом старої топоніміки, яка була зруйнована за 20 сторіччя, і виведена з мапи міста. Тобто досить широке звернення до тих назв балок на правобережжі, до назв озер і протоків на лівобережжі”, — розповів Валентин Старостін, голова робочої групи міської топонімічної комісії.
Щодо назв персоналій, то робоча група має певні рекомендації. В них зазначені особи, пам’ять яких можна увічнити в іменуванні вулиць.
“Ми в багатьох випадках вимушені писати до того ж Інституту національної пам’яті, просити роз’яснень з приводу того прибирати чи не прибирати”, — акцентував Валентин.
Назвати вулиці міста на честь Ніла Армстронга та Алана Шепарда робоча група вирішила не просто так. У 20-му сторіччі місто Дніпро мало великий вплив на космічну гонку. Але у ньому не відзначено зворотню сторону цієї медалі — американську космічну гонку.
“У нас поки що є проспект Гагаріна. Першої людини, яка була у космосі. Але у нас немає вулиці першого американського астронавта, який був у космосі. У нас не було вулиці першої людини, яка ступила на поверхню Місяця. Хоча це теж наслідки цієї космічної гонки, до якої наше місто має безпосереднє відношення. Саме тому ці пропозиції розглядалися дійсно з квітня”, — поділився голова робочої групи міської топонімічної комісії.
Обираючи назви нових вулиць, члени робочої групи намагалися відобразити на мапі міста сучасну війну. При цьому уникнути переліку назв радянських часів. Наприклад, вулиця 6-ї Стрілецької Дивізії. Так з’явилася вулиця Піхоти Короля.
“Це девіз бригади Короля Данила Галицького. Подивившись на слоган бригади, ми вирішили, так би мовити, проекспериментувати в цьому сенсі. Насправді бригаді це сподобалось. І швидше за все, що ми рушимо далі в цьому ж напрямі. Бо розумієте, називати вулиці, формувати ці велетенські назви - це теж не дуже добре. Назва дійсно оригінальна”, — запевнив Валентин.
Назвати вулицю на честь німецького композитора Людвіга ван Бетховена вирішили через декілька цікавих вулиць в цьому районі.
“Ми насправді не можемо визначитися з усіма вулицями з їх конкретною історією. І навіть з їх конкретними особливостями. Тому, що, по-перше, європейська історія має хоч якось відображатися на вулицях міста. По-друге, у нас з 2 700 вулиць приблизно 80% - це невеличкі сільські, або напівсільські вулиці. І обирати тут у нас особливо немає з чого”, — поділився Валентин Старостін.
Що ж стосується перейменування вулиці Шмідта на вулицю Бандери — це пропозиція 2017-2018 років. Її розглядали декілька разів. Один раз навіть виносили на сесію міськради, але тоді її відклали. І повернулись тільки зараз.
А ось вулиця Єлизавети ll — це вже більш локальне рішення. Воно пов’язане з реакцією на смерть королеви. Плюс до всього вона лишила величезний слід у культурі 20-го сторіччя.
Під час війни громадські слухання не проводяться. Та Валентин Старостін вважає, що це не заважає дніпрянам висловити власну думку стосовно нових назв вулиць.
“Оскільки рішення вивішуються заздалегідь, то механізм зворотного зв’язку все одно працює. Він працює через гарячу лінію, через звернення громадян безпосередньо до міської влади, та через звернення людей до своїх депутатів”,— зазначив Старостін.
Нагадаємо, 21 вересня у Дніпрі дерусифікували 44 топоніми. Так, у місті з’явились вулиці Королеви Єлизавети ІІ, Квітки Цісик, Ніла Армстронга, Бетховена, Піхоти Короля, Алана Шепарда, Степана Бандери та інші. Окрім того, у парку Глоби у Дніпрі з’явилася алея на честь Папи Римського Івана Павла ІІ.
Софія Скорик, Антон Мачула
Відео: Дмитро Плаксін