Тонка грань: психологиня із Дніпра розповіла у чому небезпека надмірної опіки

Тонка грань: психологиня із Дніпра розповіла у чому небезпека надмірної опіки
Між надмірною опікою та турботою існує тонка грань

Кожен з батьків обирає свою модель виховання свого чада. Хтось дає дитині повну свободу. Інші ж — контролюють кожен крок. Проте надмірна опіка несе негативні наслідки для юнаків. 

Психолог із Дніпра Аліна Бунас розповіла Інформатору, що перебільшена турбота про своє чадо не дає батькам виконувати свою головну задачу — зробити все можливе, щоб підготувати дитину до самостійного життя.

“Знаєте, мені дуже подобається метафора, коли говорять про те, що птахи будують гнізда високо на деревах не для того, щоб зберегти потомство, а й для того, щоб у пташеня закономірно інстинкт розвинувся до польотів, до запобігання такому хвилюванню страху над висотою. Якщо у птаха це не розвивається, то це небезпечно загибіллю”, — розповіла Аліна. 

 

Як проявляється надмірна опіка 

Надмірна опіка з’являється у той момент, коли батьки намагаються забезпечити дитину всім можливим. При цьому, не даючи їй змогу зробити крок, пізнавати світ так, як може малеча. Ба більше, хлопчики та дівчатка починають відчувати тривогу. Через це в них занижується самооцінка, з'являється хвилювання. Їм складно самостійно прийняти рішення та зробити речі, які для неї важливі. 

“Звичайно, надмірна опіка проявляється у тому, що дитина постійно орієнтується на думку дорослого і не спирається на себе. І будь-які речі, які вона робить, вона робить з озиранням на того дорослого, який поряд з нею і може сказати, так це правильно, або це неправильно”, — акцентувала психологиня. 

З чим пов’язана надмірна опіка 

Аліна вважає, що надмірна опіка пов’язана з тим на скільки батьки забороняють дитині розвинути особисті кордони. Своєю надмірною увагою, турботою вони настільки обмежують своє чадо, що воно починає бути нечутливим до себе.

“Абсолютно не чути “хто я”, “що я”, “що я люблю”,” що я ціную”, “чим я живу”. В неї взагалі цього немає. Тому я думаю, що для неї це взагалі найважливіші речі, від чого відштовхуємося, а далі там ціла низка: і в соціальному аспекті, і в досягненнях дитина буде постійно сумніватися. Я б сказала більше, вона не буде здатна в важливі періоди свого життя прийняти важливі рішення. Бо у неї немає цих навичок. Батьки її позбули цієї можливості”, — зауважила Аліна Бунас. 

Перший “дзвіночок” надмірної опіки — сильний контроль. Матусі та татусі постійно питають: з ким ти, чи поїв, чи одягнув шапку, з ким товаришуєш.

“Я думаю, що підвищення контролю, для батьків може стати таким орієнтиром, що їх в житті дитини забагато”, — додала психологиня.

Чому дитині важливо самостійно набити свої “шишки” та мати власне “Я”? 

Зростаючи дитина робить як успішні кроки, так отримує і невдачі. Це шлях, який приводить її до особистого зростання. В повністю “тепличних” умовах малеча ніколи не відчує свої можливості, на що вона здатна. Ба більше, не повірить у свої сили. Та втратить чутливість до себе, як до особистості. 

“Той шлях становлення особистості, який проходить дитина для неї є дуже важливим. Також вона може зробити неправильний вибір. Вона може зробити неправильні вчинки, але якщо вона буде впевнена, що поряд є батьки, які можуть підтримати, які можуть її зрозуміти, які можуть розділити з нею її навіть промахи, то для неї це велика впевненість в тому, що вона може впоратись будь с чим”, — поділилася Аліна.

Чим більше дитина проходить етапів проживання свого життя, тим більше вона стає самостійною, дає змогу розвинутись своїй індивідуальності стати активною, повноцінною у своєму житті. 

Поради для батьків, як уникнути надмірної опіки

  • Перша порада - це давати дитині час на реалізацію тієї задачі, яка стоїть перед дитиною;
  • Не говорити їй про те, що мама або тато знає краще, а давати змогу висловити їй думку;
  • Звичайно, поважати ту думку, яка звучить, прислухатися до неї, направляти. Але не критикувати. А роз’яснювати. 
  • Через роз'яснювання давати дитині побачити альтернативні точки зору. Побачити альтернативні якісь моменти, які вона в силу свого віку не бачить;
  • Поважати вибір дитини;
  • Частіше говорити “так”, і менше “ні”;
  • Єдиний стиль виховання в родині.

Раніше ми писали, які електроприлади слід вимкнути ввечері. Також читайте, коли українцям переводити стрілки годинників.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube