У 2023 році шахрайства стало більше, ніж за попередні два: як кіберзлочинці наживаються на українцях

Софія Єлагіна

11% українців стали жертвами шахрайства з початку повномасштабної війни. Найчастіше це молодь віком від 18 до 24 років або люди старше 65 років. Зловмисники використовують Інтернет та соцмережі. Платформа відкритий даних “Опендатабот” зібрала найпопулярніші схеми шахрайства. А НБУ з партнерами запустив освітній проєкт, щоб навчити українців протидіяти кіберзлочинцям.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на платформу

За останні вісім місяців правоохоронці відкрили більше кримінальних впроваджень про шахрайство, ніж за 2 попередні роки загалом – майже 60 тисяч впроваджень. За даними опитування, найчастіше українців ошукували під час купівлі чи продажу товару в Інтернеті – з таким стикався кожен другий респондент (52,74%). У 12,04% шахраї зламали соцмережі. В 10,18% виманювали інформацію через телефон.

Чому так відбувається?

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін заявляє, що шахраї користуються скрутним становищем українців, їхньою тривогою і вразливістю під час війни. В більшості випадків громадяни самі розголошують дані своїх платіжних карток, одноразових паролів та даних для входу до інтернет-банкінгу. І через це втрачають свої кошти. 

Як цьому запобігти?

На платформі повідомляють, що Нацбанк і Кіберполіція запустили інформаційну кампанію протидії платіжному шахрайству #ШахрайГудбай. Це освітній проєкт, на якому зібрані базові знання з кібербезпеки. Також перевірити, наскільки ви убезпечені від шахраїв, можна за допомогою Telegram-бота “Опендатабот”

Раніше ми розповідали історію військовослужбовця, у якого шахрайка виманила понад 200 тисяч грн. Також читайте про те, як не потрапити на гачок аферистів під час пошуку роботи. Писали і про те, як працюють і що приховують "офісники"

No ad for you