На платформах з пошуку роботи можна зустріти вакансії з доволі привабливим описом і зарплатою у доларах. Проте не завжди і перше, і друге відповідає дійсності. В кращому випадку вас ошукають шахраї. В гіршому - ви станете одним з них, не усвідомлюючи цього.
Як не потрапити на небезпечний гачок – розкаже Інформатор з посиланням на Work.ua.
Тисячі доларів за підписку на сайт
На деяких телеграм-каналах зустрічаються оголошення провокативного характеру, де обіцяють хороші пропозиції високооплачуваної роботи. Насправді таким чином адміністратор користується дефіцитом кадрів для привертання уваги. Згодом вони перейменовують телеграм-канал під іншу тематику і перепродають його. А заявлені вакансії врешті-решт виявляються неправдивими або зі значно меншою зарплатнею, ніж обіцяли попередньо.
Працівники з “трудовою етикою”
Ви отримуєте повідомлення від “регіонального менеджера”, який не може чітко пояснити, що саме доведеться робити. Зате він точно знає, що працівники отримуватимуть від 550 до 2500 грн на день і зможуть працювати будь-де і будь коли. З вимог: вікові обмеження, дисциплінованість, хороші особисті якості та трудова етика. Що таке трудова етика – невідомо. Фахівці Work.ua кажуть, що мета цієї схеми – отримати персональні дані людини, які просять надати під час “працевлаштування”. Розпізнати шахраїв можна за недбалим перекладом оголошення та листуванням з адміністратором, який послуговується переважно скриптами.
Гроші за оголошення
Горе-роботодавці надають працівнику текст оголошення та ілюстрації товару – все це жертва шахрайства має розмістити на різних майданчиках купівлі-продажу. Коли відгукується покупець, шукач має привезти його до свого керівника. За таке оголошення обіцяють від кількох десятків гривень. Насправді “роботодавець” блокує шукача в соцмережах і зникає з його поля бачення після того, як він приводить покупця. Тому на вашій праці будуть наживатись.
Додатковий клієнт для банку
Отримавши відгук на вакансію, “роботодавець” пропонує шукачеві відкрити рахунок у певному банку за реферальним посиланням. Причому установа має бути саме тою, яку обере шахрай.
“По факту це не робота, а схема нарощення клієнтської бази, щоб отримувати бонуси від банку чи сервісу”, – кажуть спеціалісти Work.ua.
Платні курси або страховий внесок
Погодьтеся – доволі дивні умови для працевлаштування. Але шахраї придумають, як це красиво піднести своїй жертві. Наприклад, ви вже матимете співбесіду з рекрутером, і відповідь неодмінно буде позитивною. Але є одне “але” – нібито брак досвіду. Для того, щоб кандидат отримав роботу, йому пропонують пройти курси і підвищити у такий спосіб свою кваліфікацію.
Аналогічною є і схема зі страховим внеском. Кандидат вже отримує пропозицію роботи, але роботодавець просить внести плату за “страхування робочого ноутбука”. Чи варто казати, що після всіх цих дій роботодавець зникає зі зв’язку?
Широкий діапазон зарплат
Найчастіше це не шахрайський трюк, а несумлінний роботодавець. Вакансія цілком реальна, але діапазон запропонованої зарплатні надто широкий. Наприклад, від 10 тисяч до 200 тисяч і вище. Автори таких оголошень пояснюють це тим, що заробітна плата залежить від докладаних зусиль працівника. Таким чином вони приваблюють людей до вакансії, але врешті-решт вийти за межі мінімума не виходить. У такому випадку втрачають всі: і працівник розчаровується, і компанія продовжує пошук.
“Експерти Work.ua визначили, що чесний діапазон зарплати у межах однієї вакансії може становити х3. Наприклад, у вакансії може бути вказано діапазон від 15 000 до 45 000 грн. Вакансії з ширшим діапазоном, ніж х3, потрібно аналізувати більш критично. Адже бувають винятки. Наприклад, у вакансіях викладачів англійської зарплата залежить від відпрацьованих годин, а отже, й діапазон може бути, приміром, від 3 000 до 19 000 грн”, – радять фахівці.
“Офісники”
Мережа такий “call-центрів” діє по всій Україні. Його співробітники телефонують людям зі сторонніх номерів і в різний спосіб виманюють у них гроші. Іноді навіть погрожують. За це передбачена кримінальна відповідальність, адже це шахрайство. Але ще на етапі працевлаштування в такі “офіси” вам доведеться натрапити на шахраїв. І ними будуть ваші працедавці. Вони називатимуть вакансію “офісника” пересічними посадами – менеджер по роботі з клієнтом або продажам, спеціаліст з обслуговування тощо. Досвід не потрібен, а верхньої межі зарплатні не існує – від 15 тисяч гривень на тиждень і вище. Головне – активність, швидко вчитись і хотіти багато заробити.
Іноді шахраї прикриваються патріотизмом, адже існує стереотип, нібито “офісники” обманюють і телефонують лише росіянам. Насправді ошукують і українців також.
Шлюбні агенції
Їхня істинна місія – виманювати гроші у іноземців, які бажають поспілкуватися з привабливими українками. Тому вакансію шифрують такими спеціальностями, як “оператор чату”, “перекладач”, “менеджер по роботі з клієнтами”. “Гачки” – обіцянки високої зарплатні, щотижневі виплати, відсутність потреби у досвіді.
Стрімер-волонтер
Вам пообіцяють неймовірних обсягів зарплати – від 30 до 100 тисяч грн за роботу блогера, моделі чи стрімера. Зазвичай в описі вказують, що робота для талановитих і харизматичних дівчат і хлопців. Але часто виходить так, що ваше джерело доходу будуть донати як вдячність за перегляд стріму, відео чи того контенту, який ви будете представляти. І не є роботою у звичному розумінні цього слова, на яку ви влаштовуєтесь.
Криптошахраї
Вони представляються “солідною міжнародною компанією, яка вже 8 років лідирує на ринку Європи”, але в інтернеті чомусь немає жодної інформації про неї. На роботу беруть охочих розвиватись віком від 18 років і - бажано - зі знанням іноземної мови. Серед ваших обов’язків будуть дзвінки людям і наполегливі пропозиції вкласти гроші в “біржові інвестиції”, “криптовалюту” і т.д. Іноді – допомагати оформити мікропозику. Ясна річ, вкладники нічого не отримують.
Не той рекрутер
Експерти Work.ua помітили, що в мережі виник новий вид шахрайства – в описі вакансії автори залишають контакти профіля рекрутера в Telegram, але вони належать сторонній людині. Їй створюють схожий профіль та ім’я (так, щоб воно було пов’язане з вакансією і не викликало підозр у шукача). Таким чином користувач зв’язується з фейковим рекрутером, який може ще й грошей виманювати за “працевлаштування”.
Пам'ятайте, чесні роботодавці відкрито говорять про себе й надають необхідну інформацію. Отримувати високу зарплату без знань та досвіду роботи за декілька годин на день — це вигадка шахраїв. У разі, якщо ви помітили підозрілу вакансію, повідомляйте про це у клієнтську підтримку сайтів пошуку роботи.
Раніше ми писали про те, що приховують продавці шаурми у вуличних кіосках. Також читайте "підводні камені" роботи менеджера лізингової компанії з купівлі-продажу автомобілів. Повідомляли й про те, що в Дніпрі шукають працівників метрополітену.