У Павлограді декомунізують пам’ятник-танк місцевому радянському конструктору Котіну: що про нього відомо

У Павлограді декомунізують пам’ятник-танк місцевому радянському конструктору Котіну: що про нього відомо
У Павлограді демонтують пам'ятник Жозефу Котіну: що про нього відомо

У місті Павлоград на перехресті вулиць Центральної та Дніпровської знаходиться пам’ятник-танк ІС-2, присвячений уродженцю Павлограда Жозефу Котіну. Він вже десятиліттями стоїть на в’їзді в центр міста і був встановлений на постаменті ще за радянських часів. Однак незабаром його мають декомунізувати. Відповідне рішення прийнято виконкомом Павлограда. 

Демонтувати пам'ятник планують через листи відділу культури та комунального підприємства "Затишне місто". Про це повідомляє Інформатор із посиланням на документ, який опублікувала міськрада Павлограда. 

Документ про демонтаж пам'ятника Котіну у Павлограді
Документ про демонтаж пам'ятника Котіну у Павлограді

"КП «Затишне місто» Павлоградської міської ради (Коріневський) виконати роботи з благоустрою, а саме, здійснити демонтаж  об’єкту «Пам’ятника Герою Соціалістичної Праці полковнику Ж.Я. Котіну» (перехрестя вул. Дніпровська –Центральна)" - йдеться у рішенні виконкому Павлоградської міської ради від 21 серпня 2024 року.

Що відомо про Жозефа Котіна, якому присвятили цей пам’ятник?

З біографії Жозефа Котіна відомо, що він народився у Павлограді у 1908 році в сім'ї робітників. Його дідусь, на честь якого і назвали Котіна, був поляком. У студентські роки навчався у Харкові на медичному факультеті, але потім перевівся у Харківський технологічний інститут. Котін був відмінником і йому добре давалися технічні науки. В серпні 1929 року відрядили для продовження навчання до Ленінграда, у Військово-технічну академію імені Ф.Е. Дзержинського. Під час роботи на підприємствах проявив організаторські навички і пізніше його в 1937 році призначили головним інженером СКБ-2 на Кіровському заводі. 

Фотографія Котіна
Фотографія Котіна

За часів Другої світової війни очолював СКБ-2 Челябінського Кіровського заводу (Танкоград), забезпечував серійний випуск танків. Одночасно працював заступником наркома танкової промисловості, координував дослідно-конструкторські роботи на танкових заводах. 

Пам'ятник стоїть на заїзді на вулицю Центральну
Пам'ятник стоїть на заїзді на вулицю Центральну

З 1943 року очолював посаду начальника і головного конструктора ослідного заводу № 100. Під його керівництвом були створені моделі танків ІС-1, ІС-2, ІС-3 (назва походить від Іосифа Сталіна), і самохідні артилерійські установки на їх базі.  У 1968—1972 роках був заступником міністра оборонної промисловості, генерал-полковник. 

Меморіальна дошка біля пам'ятника
Ця меморіальна дошка біля пам'ятника нині вкрита ганчіркою

Також Котін зробив чималий вклад в розвиток космонавтики та ракетної промисловості, зокрема мав дружні відносини з конструктором, українцем Сергієм Корольовим. За свою кар'єру Котін був доктором технічних наук, інженером, чотириразовим лауреатом державних премій СРСР, був відзначений низкою державних нагород за свої конструкторські розробки. Потім Котін отримав звання Героя Соціалістичної Праці. 

Нагадаємо, що у Дніпрі на Слобожанському вандали розмалювали пам'ятник льотчику Анатолію Брандису. Також у Севастопольському парку на братській могилі пошкодили пам'ятник. І Інформатор робив матеріал, що сталося з демонтованими пам’ятниками у Дніпрі

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube