По всій Україні тривають процеси декомунізації та дерусифікації. У містах перейменовують сквери, парки, вулиці, проспекти, прибирають з громадського простору пам’ятники, пов’язані з російськими діячами. Не став виключенням і Дніпро. У 2022-2023 роках у місті демонтували вісім пам’ятників, які були присвячені російсько-радянським діячам.
Аби не провокувати дніпрян, міське керівництво вирішило усунути з вулиць скульптури поету Олександру Пушкіну. Демонтували ще пам’ятники, присвячені генерал-лейтенанту Юхиму Пушкіну, відомий як “танк”, Олександру Матросову, Володі Дубініну, Валерію Чкалову, Максиму Горькому, Михайлу Ломоносову, генерал-майору НКВС Олексію Федорову.
Проте чимало мешканців Дніпрі цікавить, що саме трапилося з цими пам’ятниками? Детальніше про це розповість Інформатор.
Наша знімальна група звернулася за коментарем до начальниці управління з питань охорони культурної спадщини міськради Дніпра Надії Лиштви.
Наразі практично всі демонтовані пам’ятники тимчасово зберігаються на території одного з комунальних підприємств. Прибраний з вулиць танк Юхиму Пушкіну, який стояв на постаменті неподалік монумента Слави, знаходиться в іншому місці.
Подальша доля всіх демонтованих пам’ятників стане відома після того, як Міністерство культури надасть план, що робити з проросійськими постаментами далі. Станом на зараз, всі вони чекають свого часу.
“Ми отримали повні відповіді по Горькому, Пушкіну, що ці монументи залишаються пам’ятками монументального мистецтва. Однак мають бути перенесені в музейний простір для переосмислення, саме як твори мистецтва”, — розповіла Надія Лиштва.
Також вона додала, що міське керівництво розмірковує над тим, аби створити спеціальний музей, де будуть зберігатися ці скульптури. Однак над його створенням планують працювати вже після завершення війни, оскільки це потребує значних витрат з бюджету. Ще планують залучати досвід іноземних колег з Польщі та країн Балтії, які вже пройшли подібний історичний період.
Є й інші пропозиції. Наприклад, передати пам'ятник Ломоносову НТУ "Дніпровська політехніка", оскільки ця пам'ятка була частиною соціокультурного життя дніпрян. Бо студенти колишнього Гірничого університету дуже полюбляли класти в руку Ломоносова пляшку з-під алкоголю. Пізніше всі пропозиції винесуть на публічні обговорення.
Нагадаємо, що у Дніпрі проводяться опитування стосовно перейменування парку Гагаріна у Дніпрі. Також читайте, що у Дніпрі запропонували демонтувати пам’ятник Василю Маргелову. Крім цього, Інформатор повідомляв про демонтаж стели з гербом міста 1970 року.
Фото та відео: Андрій Шушпан