У четвер, 22 серпня, напередодні Дня прапора та Дня Незалежності у Дніпровському музеї “Машини часу” відкрилася тематична інсталяція “(Не)розчавлений”. Вона присвячена українській боротьбі у війні проти росії. Саме ця машина стояла поблизу будинку на площі Вокзальній, куди 19 квітня 2024 року влучила російська ракета.
Ці кадри облетіли українські медіа та соціальні мережі. У той трагічний день частини цегляної будівлі впали на припарковану поряд з під’їздом “Таврію”. Потім в місті вирішили зробити цю машину частиною майбутньої виставки “Історія Перемоги”. На відкритті інсталяції був присутній міський голова Дніпра Борис Філатов, директор технічного музею “Машини Часу”, генерал-майор служби цивільного захисту Юрій Корецький. Про це повідомляє Інформатор із місця події.
Кожен із гостей присвятив перед відкриттям інсталяції промову щодо тих подій. Сама “Таврія” належить військовому - Олексію, і не один раз врятувала йому та його родині життя.
26 лютого 2022 року Олексій мав з родиною їхати в Будапешт на заробітки. Однак путінська війна сплутала всі плани і сім’я була змушена рятуватись з Донецької області. І таким чином переселенці знайшли прихисток у Дніпрі, куди потім 19 квітня 2024 року влучила російська ракета.
З 26 квітня власник "Таврії" боронить Україну лавах Збройних сил України. За його словами “у нього особисті розрахунки з окупантами”. І він погодився віддати свою пошкоджену автівку у власність музею для фільмування історії. Ця машина є збірним образом російської війни проти України.
Більшість інсталяцій в музеї інтерактивні і “Таврія” теж не стала виключенням. Машина хоч і пошкоджена, не може більше їхати, однак двигун повністю справний. У автівки була вибита одна передня фара і в музеї їй вирішили надати цьому певного символізму. Таким чином “Таврія” отримала прообраз персонажа з фільму “Термінатор” 1984 року, коли Арнольд Шварцнеггер перед дзеркалом представ з механічним оком. Додали й інсталяції і відповідного музичного супроводження культовим саундтреком з фільму.
Під машиною лежать деталі збитих “Шахедів”, частин ракет, запчастин, частин будівель, які зазнали ушкоджень від ракетних обстрілів. Поряд з машиною можна побачити навіть частини розплавленого двигуна автівок, які стояли на АТП, куди в 2022 влучила російська ракета.
Також можна послухати історії людей, рятувальників, чиї розповіді стали частиною цієї інсталяції. І поділилися своїми фотографіями. Таким чином мешканці міста самі творять історію для нащадків.
Поряд з машиною стоять спеціальні велосипеди - частина виставки “Генерація”. Люди можуть покрутити медалі і на автівці з’являтиметься підсвітка. На даху в “Таврії” є навіть власна установка ППО. Якщо помпу накачати достатньою кількістю кисню, то вона стрілятиме по ракетах та “Шахедам”. Таким чином машина захищає себе від атак росіян.
Тему термінатора обрали теж не випадково, у музеї є ідентична модель скутера Honda, на якому їздила в фільмі “Термінатор” одна з головних героїнь Сара Конор. Відрізняється лише колір. На другому поверсі можна знайти в стелажі модельку “Таврії”, на яку впав фасад будинку, вибите скло з басейну “Метеор”, частину фасаду з АТП та розплавлений двигун. Таким чином поєднали всі інсталяції в музеї.
На інсталяцію "(Не)розчавлений" можна подивитися в музеї протягом двох наступних місяців - до 20 жовтня 2024 року. Музей “Машини Часу” знаходиться на вулиці Мандриківська, 44.
Нагадаємо, що у Дніпрі на Вокзальній почали демонтувати аварійну частину будинку, в який у квітні влучила російська ракета. Також до дніпровського музею "Машини Часу" доставили човен "Крим", який пошкодився внаслідок ворожого удару. Ще ми писали, до музею "Машини Часу" у Дніпрі передали Mercedes, який згорів внаслідок ворожого удару. Крім цього, радимо вам подивитися документальний фільм Інформатора про канатну дорогу Дніпра.
Фото: Денис Чубченко
Відео: Максим Якушев