“Я не воюю з історією”: Філатов розвіяв міфи про пам’ятник-танк Пушкіну та меморіал Матросову

“Я не воюю з історією”: Філатов розвіяв міфи про пам’ятник-танк Пушкіну та меморіал Матросову
Борис Філатов розвіяв міти радянської пропаганди

У середу, 4 січня, у Дніпрі демонтували два якорі радянської історії — танк-пам’ятник генералу Юхиму Пушкіну та монумент Олександру Матросову. Після події містяни в соцмережах висловлювали невдоволеність діями влади. Звинувачували у недбалому ставленні до історії. 

Через це міський голова Дніпра Борис Філатов вирішив розвіяти популярні радянські наративи, пов’язані з цими пам’ятками архітектури. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на сторінку Бориса Філатова у Facebook.

Як розповів мер, в радянській історії розповсюджувався наратив, що генерал Юхим Пушкін, справжнє прізвище якого Чішкін, начеб-то звільняв Дніпро від німецької окупації. 

“Насправді він захищав наше місто, коли радянське командування бездарно, всього за кілька днів, здало величезний індустріальний центр наступаючим нацистам. А так званий «його танк» не має до генерала жодного відношення, бо спочатку на постаменті стояв зовсім інший танк. Легкий Т-70”, — повідомив мер Дніпра. 

У 1967 році на постамент замість Т-70 встановили танк Т-34 останньої модифікації, на якому генерал аж ніяк не міг воювати, бо загинув у 1944 році. 

Також мер розвінчав популярний міф радянської пропаганди про Олександра Матросова. Радянська влада зробила з нього такий самий міф, як і про відомих “28 панфіловців” із Зоєю Космодем’янською. 

За словами Філатова, Матросов ніколи й не бачив Катеринослав/Дніпропетровськ. Насправді його звали Шакир'ян Мухамедьянов і хлопець за національністю башкир. В ті часи Шакир’ян, як і всі безпритульні намагався вписати себе у всіх документах руськім. 

“Як згадують очевидці, що «Сашка-Матрогон», сидячи 1938 року в Іванівській режимній колонії, сміявся, що досі так і не встиг потрапити до «рідного» Дніпропетровська, який вигадав місцем народження”, — написав Філатов.

Окрім того, Філатов згадав цікавий епізод із 2013 року, коли російська пропаганда називала Матросова “другим батиром республіки”. Стосовно пам’ятників Олександру Пушкіну, Володі Дубініну та Михайлу Ломоносову Філатов написав, що ці постаті взагалі не мають ніякого відношення до Дніпра. 

“Повірте, я не воюю з пам'ятниками та історією. Я просто хочу, щоб ми всі нарешті усвідомили, що «пам'ятники» та «історія», які нам нав'язали, це є викривлена реальність. Брудна метаморфоза того, що відбувалося, нічого не має спільного з правдою”, — підсумував мер. 

Демонтаж пам’ятників у Дніпрі 

Інформатор писав, що у Дніпрі рішенням виконкому демонтують вісім пам’ятників “руського міра”. Ми цікавилися думкою містян, чи підтримують вони демонтаж меморіалів.  

16 грудня у Дніпрі відбувся демонтаж пам’ятників російському письменникові Олександру Пушкіну та Володі Дубініну. Також ми повідомляли, що у Дніпрі проспект Пушкіна отримав нову назву

26 грудня у Дніпрі демонтували пам’ятники радянському льотчику Валерію Чкалову та Максиму Горькому. 4 січня на проспекті Дмитра Яворницького прибрали пам’ятник генералу Юхиму Пушкіну, а на площі Соборній позбулися меморіалу Олександру Матросову

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube