RU

Зникла жіночка в чорному, яка стояла біля стовпа у центрі Дніпра: що каже психолог про гайп навколо неї

Читать на русском

Читать на русском
Зникла жіночка в чорному, яка стояла біля стовпа у центрі Дніпра: що каже психолог про гайп навколо неї
Від "шахрайки" - до "мисткині" за кілька мовчазних днів

Тиждень тому на Європейській площі у Дніпрі з’явилася жінка, яка майже миттєво стала «зіркою» TikTok та інших соцмереж. Вона годинами на спеці стояла нерухомо і спиралася на стовп. Обличчя панянки закривали кепка та довге волосся. Аж ось – жінка в чорному «зникла». Вже третій день вона не з’являється на звичному місці в центрі міста.

І хоча пані у стовпа немає, її тижневий «перформанс» запустив тренд серед молоді. Перехожі фотографуються на тому ж місці у тій же позі. Про це повідомляє Інформатор.

Щодо версій, що це було, думки різняться. Спочатку переважала версія, що це шахрайство, а жінка “розводить” людей на їжу з McDonald's, вдаючи, що їй на спеці стало погано. Потім фігурували варіанти, що таким чином проводять рекламну кампанію якогось закладу, або ж жінка так розкручує власні соцмережі. Далі – «зірку» соцмереж навіть порівнювали з відомою сербською мисткинею Мариною Абрамович ті її мовчазними перформансами.

Чи був це акціонізм, який мав на меті проявити вади суспільства – невідомо. Проте спрацювало це саме так. Люди намагалися чіплятися до жінки, зняти з нею відео, розговорити. Десятки людей навіть очікували біля того самого стовпа, аби провести час разом у тій же позі. Виникли навіть кілька бійок у такому натовпі, а до панянки приклеїли ярлики «шахрайки» та «дніпровської Хатіко».

 

Гайп навколо дівчини з точки зору психології

Поведінку людей детально пояснила психологиня, авторка публікацій із психології масової поведінки в закордонних наукових виданнях, професорка педагогіки Інна Осадченко. Про це Інформатор повідомляє з посиланням на Інформатор Україна.

Іноді агресивну реакцію дніпрян на жінку можна пояснити саме інакшістю і незрозумілістю. А ще – змінами в суспільстві через війну.

«В Україні другий рік поспіль йде війна. Тож, українське суспільство вимушено насторожене, і в цьому сенсі у цій настороженості немає нічого поганого, бо вона здатна врятувати від ворогів та небезпек. Дівчина стоїть і нічого не говорить, а отже люди не знають, чого вона прагне, не розуміють сенсу її дій.

Натомість людська свідомість так влаштована, для того аби почуватись у комфорті, ми мусимо пояснити собі - хто/що перед нами, дати відповідь на запитання - чим нам це загрожує? Тобто, простими словами, дівчину зачіпають, щоб побачити її реакцію і пояснити собі, що то за явище», - пояснила Інна Осадченко.

Настороженість суспільства через війну могла викликати негативне ставлення
Настороженість суспільства через війну могла викликати негативне ставлення

Спеціалістка припустила, що якби дівчина заговорила з оточенням, інтерес до неї зменшився б в рази. Психологиня підкреслила, що острах, який виникає перед незрозумілим і невідомим, що ймовірно може нести загрозу, є цілком природним і нормальним. Саме так людина віддавна рятувалась від небезпек.

«А, отже, не дивно, що ці реакції цілком можуть бути агресивними. Адже нині українці перебувають у хронічному стресовому стані постійно. Небезпека може прийти з неба, зліва, справа, звідки завгодно, і це триває вже півтора року», - наголосила психологиня. 

Острах у людей виникає перед незрозумілим і невідомим
Острах у людей виникає перед незрозумілим і невідомим

Механізм колективної реакції

Спершу спроба захиститись виникає як індивідуальна реакція, здатна емоційно заражати інших. Вона залежить від кількох характеристик, притаманних кожному, хто реагує на побачене: темпераменту, рівня емоційного інтелекту, психічної зрілості, вихованості.

Крім індивідуальної реакції, за словами науковиці, є й колективна. Потяг людських мас до кількісного збільшення також є цілком природним. Саме тому можна було помітити скупчення навколо дівчини все більшої кількості народу.

І саме тому, за словами психологині, так важливо навчати українську молодь перетворювати стрес на позитивний досвід - так званий еустрес. Замість виміщати наслідки стресу на інших зненацька, в подібних ситуаціях, коли з'являється фактор зовнішнього подразника, як от ця дівчина на вулиці.

«Не позбавлена ця історія й лібідиносного фактору (статевого потягу - за Фройдом - прим. ред.), адже навколо дівчини збираються здебільшого хлопці-підлітки. Саме вони найгостріше реагують на цей виклик, бо тут два в одному: підлітковий протест і жіноча привабливість. Підлітки підсвідомо шукають об'єкт любові, й вони його знаходять. Не подивуюсь, якщо вже є ті, хто в цю дівчину закохані», - зазначила пані Інна.

Раніше ми розповідали, що люди говорять про панянку в чорному, яка мовчки стояла в центрі Дніпра. Окрім того, місцевий блогер провів з жінкою «побачення» прямо у стовпа. Повідомляли ми і про те, що її поведінку порівняли з перформансом Марина Абрамович.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.