Якщо ви думали, що коли ворог щодня наближається до кордонів Дніпропетровської області – не найкращий час для перейменувань, то ви «помиляєтеся». Так, наприклад, у середу, 18 грудня, у Дніпрі пройде 60-та чергова сесія Дніпровської міської ради VІІІ скликання. У порядку денному пунктом 4.3 значиться проєкт рішення «Про перейменування топонімів міста Дніпра», оприлюднений 16 жовтня 2024 року. Це – питання зворотніх перейменувань у Дніпрі.
Доповідати з цього питання має заступник директора департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради – начальник головного архітектурно-планувального управління, головний архітектор міста Дмитро Волик. Про це повідомляє Інформатор.
Спробуємо пояснити. Наприкінці липня 2024 року у Дніпрі та області перейменували 292 об’єкти. Зробила це своїм рішенням Дніпропетровська обласна військова адміністрація, хоча до цього питаннями змін назв займалися «на місцях», тобто зміною назв топонімів у Дніпрі займалася міськрада. В обласному центрі тоді «дісталося» 141 топоніму. Серед найбільш знакового: парк Гагаріна став Студентським, Амурський міст – Старим, вулиця Андрія Фабра – вулицею Лазаря Глоби, Амур-Нижньодніпровський район – Нижньодніпровським, вулиця Короленка – Первозванівською. Мер Дніпра Борис Філатов тоді заявив, що перейменування не погодили з місцевим самоврядуванням, тож у міськраді шукають шляхи, аби «зупинити це божевілля».
Через декілька місяців, 16 жовтня, на сайті міськради опублікували проєкт рішення «Про перейменування топонімів міста Дніпра». У ньому пропонували повернути старі назви 41 із 141 топоніма, які переназвала ДніпроОВА. Проте на сесії, що минули з того часу, документ не виносили. Аж ось документ з’являється у порядку денному на, вірогідно, останню сесію Дніпровської міськради у 2024 році.
Варто зазначити, що у документах міськради зазначено, що проєкт оновлений 17 грудня 2024 року, тобто за день до сесії. Й на сайт загружені декілька версій проєкту, тож можна заплутатися, яку саме поставлять на голосування. В початковому варіанті фігурували повернення старих назв 41 топоніму. Є версія, яка стосується 37 топонімів, в іншій – значаться 35 вулиць та провулків. У ймовірно останньому варіанті проєкту рішення повернути попередні назви пропонують лише 20 топонімам із 141, а не 41. Із переліку зникли вулиця Дениса Котенка (раніше – 152-ї дивізії), вулиці Лазаря Глоби (Андрія Фабра), Івана Нечуй-Левицького (Каруни), а також Старий (Амурський) міст.
На цьому документі є помітка «4.3» у куті першої сторінки. Також серед інших його вирізняє те, що у документі з’явився другий додаток із обґрунтуваннями, чому топонімам потрібно повернути старі назви чи назвати по-новому. Пояснення можете почитати на скриншотах нижче. Інформатор же публікує ті 20 топонімів, назви яких пропонують змінити на попередні у форматі "називається зараз відповідно до рішення ДніпроОВА – пропонують повернути таку попередню назву":
Тож подивимося на сесії, чи затвердять депутати зворотнє перейменування і чи не перетвориться це рішення у судову тяганину на роки наперед.
Раніше ми писали, що у Дніпропетровській області під перейменування можуть потрапити ще два населених пункти - Кирпичне та Мар'їна Роща. Окрім того, мер Дніпра Борис Філатов повідомив про перейменування вулиці у центрі міста. Вулицю Південну перейменували на бульвар Української добровольчої армії. Розповідали ми й про те, що в Україні копійки збираються перейменувати на шаги.