Знов АНД район, вулиці Короленка та 20-річчя Перемоги: у Дніпрі хочуть повернути попередні назви топонімам

Знов АНД район, вулиці Короленка та 20-річчя Перемоги: у Дніпрі хочуть повернути попередні назви топонімам
У Дніпрі збираються повернути назви деяким топонімам, які перейменували влітку

Якщо ви думали, що коли ворог щодня наближається до кордонів Дніпропетровської області – не найкращий час для перейменувань, то ви «помиляєтеся». Так, наприклад, у середу, 18 грудня, у Дніпрі пройде 60-та чергова сесія Дніпровської міської ради VІІІ скликання. У порядку денному пунктом 4.3 значиться проєкт рішення «Про перейменування топонімів міста Дніпра», оприлюднений 16 жовтня 2024 року. Це – питання зворотніх перейменувань у Дніпрі.

Доповідати з цього питання має заступник директора департаменту по роботі з активами Дніпровської міської ради – начальник головного архітектурно-планувального управління, головний архітектор міста Дмитро Волик. Про це повідомляє Інформатор.

Перейменування у Дніпрі від ДніпроОВА

Спробуємо пояснити. Наприкінці липня 2024 року у Дніпрі та області перейменували 292 об’єкти. Зробила це своїм рішенням Дніпропетровська обласна військова адміністрація, хоча до цього питаннями змін назв займалися «на місцях», тобто зміною назв топонімів у Дніпрі займалася міськрада. В обласному центрі тоді «дісталося» 141 топоніму. Серед найбільш знакового: парк Гагаріна став Студентським, Амурський міст – Старим, вулиця Андрія Фабра – вулицею Лазаря Глоби, Амур-Нижньодніпровський район – Нижньодніпровським, вулиця Короленка – Первозванівською. Мер Дніпра Борис Філатов тоді заявив, що перейменування не погодили з місцевим самоврядуванням, тож у міськраді шукають шляхи, аби «зупинити це божевілля».

Проєкти зворотніх перейменувань

Через декілька місяців, 16 жовтня, на сайті міськради опублікували проєкт рішення «Про перейменування топонімів міста Дніпра». У ньому пропонували повернути старі назви 41 із 141 топоніма, які переназвала ДніпроОВА. Проте на сесії, що минули з того часу, документ не виносили. Аж ось документ з’являється у порядку денному на, вірогідно, останню сесію Дніпровської міськради у 2024 році.

Варто зазначити, що у документах міськради зазначено, що проєкт оновлений 17 грудня 2024 року, тобто за день до сесії. Й на сайт загружені декілька версій проєкту, тож можна заплутатися, яку саме поставлять на голосування. В початковому варіанті фігурували повернення старих назв 41 топоніму. Є версія, яка стосується 37 топонімів, в іншій – значаться 35 вулиць та провулків. У ймовірно останньому варіанті проєкту рішення повернути попередні назви пропонують лише 20 топонімам із 141, а не 41. Із переліку зникли вулиця Дениса Котенка (раніше – 152-ї дивізії), вулиці Лазаря Глоби (Андрія Фабра), Івана Нечуй-Левицького (Каруни), а також Старий (Амурський) міст.

На цьому документі є помітка «4.3» у куті першої сторінки. Також серед інших його вирізняє те, що у документі з’явився другий додаток із обґрунтуваннями, чому топонімам потрібно повернути старі назви чи назвати по-новому. Пояснення можете почитати на скриншотах нижче. Інформатор же публікує ті 20 топонімів, назви яких пропонують змінити на попередні у форматі "називається зараз відповідно до рішення ДніпроОВА – пропонують повернути таку попередню назву":

  1. вулиця Адмірала Білинського – вулиця Каспійська;
  2. вулиця Артема Веделя – вулиця Братська;
  3. вулиця Василя Шкляра - Архітектора Богданова (раніше – Богданова, прим. Інформатор);
  4. вулиця Генерала Удовиченка – вулиця Волівачів (раніше – Генерала Волівача, прим. Інформатор);
  5. вулиця Докії Гуменної – вулиця Таращанська;
  6. провулок Євгена Тимченка – провулок Арсенальний;
  7. сквер Задніпровський – сквер Амурський парк;
  8. вулиця Івана Кобзи – вулиця Білоріченська;
  9. вулиця Кирила Осьмака – вулиця 20-річчя Перемоги;
  10. бульвар Королеви Анни – бульвар Платонова;
  11. провулок Миколи Пимоненка – провулок Братський;
  12. вулиця Михайла Медведя – вулиця Співдружності;
  13. вулиця Модеста Менцинського – вулиця Приморська;
  14. район Нижньодніпровський – район Амур-Нижньодніпровський;
  15. вулиця Олександра Мишуги – вулиця Шаляпіна;
  16. вулиця Первозванівська – вулиця Короленка;
  17. провулок Самійла Кішки – провулок Короленка;
  18. сквер Соборний – сквер Івана Старова;
  19. провулок Тараса Трясила – провулок Кибальчича;
  20. вулиця Юрія Горліса-Горського – вулиця Арсенальна.

Тож подивимося на сесії, чи затвердять депутати зворотнє перейменування і чи не перетвориться це рішення у судову тяганину на роки наперед.

Проєкт порядку денного сесії Дніпровської міськради
Проєкт порядку денного сесії Дніпровської міськради
Проєкт рішення міськради "Про перейменування топонімів міста Дніпра"
Проєкт рішення міськради "Про перейменування топонімів міста Дніпра"
Додаток №1: перелік топонімів на перейменування
Додаток №1: перелік топонімів на перейменування
Додаток №2: обгрунтування до перейменувань
Додаток №2: обгрунтування до перейменувань
Додаток №2: обгрунтування до перейменувань
Додаток №2: обгрунтування до перейменувань

Раніше ми писали, що у Дніпропетровській області під перейменування можуть потрапити ще два населених пункти - Кирпичне та Мар'їна Роща. Окрім того, мер Дніпра Борис Філатов повідомив про перейменування вулиці у центрі міста. Вулицю Південну перейменували на бульвар Української добровольчої армії. Розповідали ми й про те, що в Україні копійки збираються перейменувати на шаги.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube