RU

Обмін старих купюр іноземної валюти: яку комісію беруть банки

Читать на русском

Читать на русском
Обмін старих купюр іноземної валюти: яку комісію беруть банки
Старі купюри іноземної валюти можна обміняти на нові

Нерідко до населення потрапляють старі або зношені купюри. Якщо це долари, євро, франки, фунти стерлінгів, єни або інша поширена валюта, то їх можна обміняти на нові банкноти у банках чи небанківських обмінниках. Іноземні купюри є діючими (якщо у країні радикально не змінювалася валюта), але при їхньому обміні трапляються проблеми. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Інформатор Гроші.

Банки та обмінники не завжди готові приймати купюри старого зразка. Складнощі також можуть виникнути при обміні старих чи пошкоджених купюр на гривні. Причина у тому, що фінустанови потім продають цю валюту населенню та фірмам. Не кожен захоче взяти затерту банкноту чи ту, в якої відрізано кінчик. 

При цьому їх за оплату можна обміняти на нові аналогічні купюри (процедура інкасо). Коштує це 10%-50% від номіналу валюти.

В НБУ радять звертатися до банків з найнижчими комісіями:

У “Кредобанк” доведеться відкрити рахунок, щоб здійснити цю операцію, тобто стати клієнтом банку. Донедавна старі долари приймали термінали “ПриватБанку”, але зараз ця функція не діє. 

Проблемна інвалюта поділяється на дві категорії:

  • стара — випущена в 90-ті роки XX століття або раніше. Ці банкноти перебувають у світовому грошовому обороті, але інколи їх відмовляються приймати;
  • стара/зношена — пошарпані, затерті, порвані, мічені (печатками, написами) банкноти. Такі купюри повинні прийматися на інкасо.

У Нацбанку України наголосили, що банки та обмінники зобов’язані приймати банкноти іноземної валюти без зношення. Але є незначне зношення, з яким банкноти можуть прийняти. Його ознаки наступні:

  • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
  • відбитки штампів/печаток, написи, в тому числі видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 квадратних міліметрів;
  • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 міліметрів кожна; 
  • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 міліметрів кожний; 
  • отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 міліметра кожний.

Банкноти, які мають ознаки сильного зношення або суттєвіші пошкодження, банки можуть прийняти в рамках операції інкасо. Операції інкасо стосуються банкнот, які:

  • розірвані (розрізані) на частини;
  • мають пошкодження елементів дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки); 
  • мають змінений первісний колір паперу та/або зображень; 
  • мають локальні забруднення (плями), включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
  • мають загальні забруднення, в тому числі й ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях; 
  • обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, рідин, хімікатів або з ознаками гниття); 
  • мають явні друкарські недоліки.

Нагадаємо, раніше ми писали, коли "ПриватБанк" автоматично спише заборгованість по кредитах. Також читайте про блокування рахунків боржників у банках. Окрім того, Інформатор повідомляв, чому банки та обмінники відмовляються приймати зношені купюри.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.