Військовий квиток на період воєнного стану в Україні вимагають у державних інстанціях, лікарнях та під час працевлаштування. Але існують деякі нюанси. Наприклад, при поданні заяви на одруження або отримання термінової медичної допомоги цей документ не є обов'язковим.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на публікацію Інформатор Україна.
Військово-облікові документи передбачені для трьох категорій громадян:
Підтвердження того, що громадянин перебуває на військовому обліку, обов'язково потрібне при працевлаштуванні або зарахуванні на навчання. Інакше як приватним, так і державним установам загрожує штраф.
"Якщо кандидат на посаду не дає інформацію про свій військовий облік, роботодавець не має права прийняти такого працівника на роботу, оскільки прийом на роботу суперечитиме постанові Кабміну", - пояснив начальник сектору комплектування Київського міського центру ТЦК та СП полковник Олександр Коновалов.
Крім того, в постанові Кабміну від 30 грудня 2022 року №1487 "Про порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" прописано, що державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, заклади освіти, заклади охорони здоров'я повинні повідомляти правила військового обліку громадян під особистий підпис при прийнятті на роботу або навчанні. А також протягом 7 днів після прийняття на роботу, навчання або звільнення, завершення навчання вони повинні повідомити ТЦК про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів. За порушення передбачена адміністративна відповідальність, яка карається штрафом від 3 400 до 5 100 гривень. Також військовий квиток необхідний у центрі зайнятості — без нього не нададуть статус безробітного.
Фахівці зазначають, що отримати термінову медичну допомогу та подати заяву на реєстрацію шлюбу можливо і без військового квітка.
"Людина подає документи до відділу державної реєстрації актів цивільних актів. РАЦС подає до районного ТЦК інформацію, що зареєстровано шлюб чи розлучення. Там є відмітка про наявність військово-облікового документа. А якщо цього документа немає, то все одно заяву у громадянина до РАЦСу приймають", - зазначив Коновалов.
Якщо військовозобов'язаний потребує термінової медичної допомоги, то у закладах здоров'я йому її повинні надати і без документа. Проте є деякі нюанси. Якщо йдеться про планову допомогу (довготривале лікування, запланована операція), то у пацієнта обов'язково запитають про наявність військово-облікових документів.
"Під час звернення до медичного закладу чоловіки призовного віку повинні мати при собі документи, серед яких і військово-обліковий. Але це не означає, що, коли людина потребує термінової допомоги, лікарі цікавитимуться, чи стоїть вона на обліку у військкоматі. Вони насамперед надають необхідну медичну допомогу", - пояснила директорка департаменту охорони здоров'я Тернопільської ОВА Ольга Ярмоленко.
Нагадаємо, що у лікарні Дніпра одружився поранений військовий. Також читайте, що треба знати про військовий облік з 16 років в Україні. Раніше ми писали, що чекає на військовозобов'язаних чоловіків, які отримали повістку та не прийшли у військкомат.