RU

“Ще 10 хвилин і прокидаюсь”: психологиня із Дніпра розповіла, чи впливає на організм переведення годинника

Читать на русском

Читать на русском
“Ще 10 хвилин і прокидаюсь”: психологиня із Дніпра розповіла, чи впливає на організм переведення годинника
Як впливає на організм переведення стрілок годинника

Традиційно в Україні двічі на рік переводять стрілки годинника. Робити це почали ще у 1981 році. А ось, як це впливає на організм людини заговорили лише з середини 20 сторіччя. Тоді активно досліджували психоемоційні стани громадян та помітили, що спостерігається десинхроноз зовнішнього та внутрішнього. 

Це дуже схоже на стан, коли людина одночасно перетинає декілька часових поясів. У неї з’являється втома та виснаження. Про це Інформатору розповіла психологиня Аліна Бунас

“Так стається, тому що в організмі людини є циркадні ритми. Це те, що забезпечує повноцінну роботу: активності, бадьорості та відпочинку (сну). Відповідно, коли зміщується на годину вперед чи назад, для людини це стрес”, — розповіла психологиня.   

 

На таці циркадні (або добові) ритми впливають сезонні та сонячні зміни освітлення. І коли ми переводимо стрілку годинника на годину вперед чи назад, у нас змінюється виділення кортизолу (гормону стресу) та мелатоніну (гормону сну). Безпосередньо, це впливає на кожного з нас:

  • спостерігається порушення сну;
  • зростають депресивні симптоми;
  • знижується апетит;
  • знижується активність;
  • погіршується концентрація уваги;
  • Людина втомлена та незібрана.

“У нас дуже адаптивна система і він (організм — ред.) адаптується до цих змін, але потрібен тривалий час. Це все індивідуально. Комусь потрібен тиждень, комусь два, а комусь місяць”, — підсумувала Аліна Бунас.

Найбільш вразливі до впливу під час переходу на зимовий чи літній час літні люди та громадяни з активним способом життя. Адже ритм життя потрібно швидко переналаштувати. Найменш вразлива категорія — діти та немовлята. Оскільки їх ритм життя суттєво не змінюється. Він відносно стабільний. 

Як швидко адаптуватися до переведення годинника? 

Щоб швидше адаптуватися до переведення годинника, хронологи та психологи радять готуватися заздалегідь. Так, за 3-4 тижні до часу Х варто відмовитися від вживання енергетичних напоїв та тих, які містять кофеїн, спати не менше 8 годин, за годину до відпочинку не гортати телефон та не дивитися телевізор та налагодити харчування. 

 “Ще раз повторю, що циркадні ритми - це поєднання і фізіології, і психіки. Тому тут важлива комбінація. Повпливати на тіло, яке змінить емоційний стан. Відповідно, якщо ви відчуваєте, що вам важко прокидатися, заводьте на 10 хвилин і не відразу підриватися з ліжка, а поступово”, — зазначила психологиня. 

Що буде з людиною, яка спить менше ніж 8 годин

Дорослій людині важливо спати не менше 8 годин. Якщо ж кількість сну збільшується чи зменшується — відбувається навантаження на нервову систему. У нас починає змінюватися настрій та динаміка психічних процесів (мислення, концентрація уваги). 

Щоб нервова система змогла поновитися та функціонально стати більш стійкою, необхідно дотримуватися повноцінного сну. 

Раніше ми писали, що психологиня із Дніпра розповіла про попит на “ясновидців”. Також читайте, що психологиня із Дніпра розповіла, як розпізнати та допомогти пережити панічну атаку та стрес. Писали ми й про те, що психологиня із Дніпра розповіла, як оговтатися від трагедії.

Відео: Дмитро Плаксін 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.