Останні події, які трапились у Дніпрі та Броварах викликають у нас страх та занепокоєння. Ворог намагається забрати у нас все, що ми маємо. Йдеться не тільки про оселю, цінні та пам’ятні речі, а й про життя рідних та знайомих людей.
Як пережити такі масовані для суспільства речі — Інформатор розбирався. За словами психологині Аліни Бунас, коли людина проживає трагічні події, у неї одночасно може статися оціпеніння й залипання на події. Саме з цих двох моментів починається травма “свідка”.
“Коли людина читає новини, постить, передивляється відеофрагменти, дивиться сюжети с потерпілими, проживає їхнє життя. І ця травма свідка вона блокує реальне життя людини. Вона завмирає у своєму житті й залишається з трагедією”, — зазначила Аліна.
Як наслідок — людина втрачає зв’язок з реальністю. Щоб його повернути потрібно сконцентруватися на собі через тіло. Наприклад, пити, їсти, дивитися за тим, як вона рухається, де кордони її тіла, як вона відчуває тепло та холод, які її тілесні реакції.
“Оці такі маленькі моменти, вони дозволять людині контролювати наскільки вона в реальності знаходиться, щоб повернутися до життя”, — акцентувала психологиня.
Звісно, що людина може прожити цей стан самостійно. Втім, спомин про цю подію так і залишиться. Людині знадобиться певний час, щоб повернутися до нормального життя.
“Я зупинюсь на прикладі з тим же дитячим садочком. Батьки певний час будуть боятися відпускати своїх дітей. Засинаючи вони будуть перевіряти чи дитина спить. Де дитина, контролювати. І це нормально. Потрібно стабілізувати свій стан”, — розповіла Аліна Бунас.
По-перше, це базові вправи, які поновлять її контакт з тілесністю. По-друге, глибоке дихання та заземлення: що я відчуваю, де мої стопи, де моє тіло, мої тілесні кордони.
“Такі речі працюють в цей момент. Тому що розрив тілесності призводить до того, що травма посилюється і травма закорінюється у свідомості людини”, — акцентувала психологиня.
Як правило, такі трагедії несуть за собою і втрату людини. Наша особистість так побудована, що ми маємо продовження в якихось речах: машини, квартири, статуси, звання та інше. І втрата будь-чого - це як втрата частини себе. Для людини це дуже болісний процес.
“Навіть на фізичному рівні, коли у людини порушується сон. Прості рутинні речі стають складними. Наприклад, приготувати їжу, прокинутися, одягнутися, почистити зуби. Це також такий прояв втрати, який проживає людина”, — додала Аліна.
Далі людина втрачає усвідомлення того, що вже як раніше не буде. Тут варто пережити момент прощання з тими очікуваннями майбутнього, які вона будувала.
Будь-яка психічна травма заважає нам ефективно реагувати на життєві події, тому варто людині мати змогу повертатися до буденного життя.
Раніше ми писали поради психологів із Дніпропетровської області, як допомогти собі при стресі або тривозі. Також читайте, що психологиня із Дніпра розповіла, як їх розпізнати та допомогти пережити. Писали ми й про те, що психологиня із Дніпра розповіла у чому небезпека надмірної опіки.
Відео: Дмитро Федоров та Владислав Степанов