RU

Панічна атака та стрес через війну: психологиня із Дніпра розповіла, як їх розпізнати та допомогти пережити

Читать на русском

Читать на русском
Панічна атака та стрес через війну: психологиня із Дніпра розповіла, як їх розпізнати та допомогти пережити
Що таке стрес та панічна атака, та як їх пережити

Війна, постійні обстріли та будь-які несподівані ситуації нерідко викликають у людини стрес. А в декого навіть з’являється панічна атака. Все це відбувається несподівано та дуже швидко. 

А ось, як розпізнати ці дві реакції організму на зовнішні подразники та допомогти пережити їх — Інформатор розбирався. За словами психологині Аліни Бунас, не має жодного стану, який грає проти нас. Всі стани, які людина відчуває, вони нам всі необхідні, щоб вижити та адаптуватися.

До прикладу, стрес — це адекватна реакція на неадекватні умови для нашого організму. І коли тіло людини реагує на збудники, то це індикатор того, що організм живий та намагається пристосуватися до нових умов, де він знаходиться. 

Окрім того, слід розрізняти два види стресу — “Еустрес” та “Дистрес”. 

  • Еустрес — це хороший стрес. Він активізує ресурси організму та допомагає нам впоратися з тим, де ми є. швидше адаптуватися до нових умов. 
  • Дистрес — це поганий стрес. Він навпаки обмежує наші можливості до адаптації. І головна наша задача — впливати на контроль так званого поганого стресу, аби він не обмежував наші адаптаційні ресурси. 

“Тому що в цілому психіка людини дуже гнучка та еволюційно стабільна для того, щоб вирівняти свій стан. Є все необхідне. Єдине, що потрібно - не завмирати в якомусь із моментів життя, ну, і стресу зокрема”, — розповіла психологиня Аліна. 

 

Ознаки стресу 

  • Збите дихання;
  • Запаморочення;
  • Тремтіння кінцівок;
  • Загальне тремтіння тіла. 

“В такий момент важливо дитині, або дорослому дати подихати”, — акцентувала Аліна. 

Що категорично заборонено робити, якщо у людини стрес 

  • не плескати по обличчю;
  • не метушити;
  • не говорити: “Заспокойся”;
  • не переміщайте людину у просторі дуже швидко. 

Вправи, які допоможуть заспокоїти людини

Правило квадрата. Тобто ми дихаємо за квадратом. на один рахунок глибоко вдихаємо через ніс, на 2 — повільно видихаємо.

“Якщо дорослий це може керувати в голові, то в дитини можна взяти долоньку і долонька у вигляді квадратика може слугувати для того, щоб поновити”, — додала психологиня. 

Наступне, дорослий може взяти якийсь пасок, або ремінь та дуже сильно напружити, витягнути руки та потримати на скільки це можливо. Потім швидко відпустити одночасно з тим відпустити руки. Ми відчуємо таке розслаблення м’язове. 

“З дитиною також це працює, загнути палець, і міцно стискати руки. З дитиною працює все те саме, що й з дорослим, але в більш ігровій формі”, — зазначила Бунас. 

А далі вже слід поновлювати наші думки, повертатися до раціонального. Наприклад, порахувати предмети, які є навколо, або порахувати в оберненому порядку від 10 до 1.

Що таке панічна атака

Панічна атака — це приступоподібна тривожна реакція організму на якісь стимули ззовні. Вона короткочасна у часі. 

Найпомітнішими ознаками, що у людини починається панічна атака є:

  • на фоні пришвидшеного серцебиття людині не вистачає повітря;
  • у людині сильне запаморочення голови;
  • виникає відчуття, що вона зараз помре.

У такі моменти важливо знову ж таки не робити ніяких швидких рухів перед людиною.

“Краще зупинити людину, посадити, притримати за плечі, якщо в неї тремор тіла дуже сильний. Можливо дати ковдру, дати їй можливість зрозуміти, що вона у безпеці. Якщо не в безпеці, то відвезти у безпечне місце. Якщо це стається серед натовпу, то відвести подалі від людей”, — зазначила психологиня.

І далі спробувати з нею стабілізувати її стан.

“Знову ж таки хочу підкреслити, що панічна атака не триває вічність, це дуже короткочасний у часі реакція. Тому той, хто поряд з людиною має розуміти, що це не буде безкінечно довго і людина впорається з тим”, — 

Важливо! Не займайтеся самолікуванням. Ситуацію краще розглядати разом зі спеціалістом. 

Раніше Інформатор писав, психологи із Дніпра розповіли, чи варто святкувати під час війни. Нагадаємо, психологиня із Дніпра розповіла у чому небезпека надмірної опіки. Також читайте, що в Україні запрацювала лінія безоплатної психологічної допомоги

Відео: Владислав Степанов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.