Що має бути в тарілці учня Дніпра: перевіряємо державні норми шкільного харчування

Що має бути в тарілці учня Дніпра: перевіряємо державні норми шкільного харчування
Акцент на овочах і фруктах

Поволі стихає скандал навколо історії з шкільним харчуванням у Дніпрі. Постачальник страв передивився меню і змінив його. А попередній варіант виправдав вимогами держави. Якого саме харчування вимагає держава для школярів України?

Аби дізнатися відповідь на питання вище - Інформатор звернувся до постанови Кабінету міністрів №305. В ній прописані правила організації шкільного харчування. Ми сфокусувалися на меню з триразовим харчуванням (сніданок, обід та вечеря) для закладів середньої освіти з 5-денним перебуванням в ньому. Деталі важливі – в постанові прописані норми і для 6-, і для 7-денного перебування в закладі. 

Раціон учнів

Основний акцент роблять на овочах та фруктах. Збільшили частку морської риби, але птиця все одно переважає. Від бобових нікуди не подітись – їх пропонують як гарнір або додаткову страву. Розберемося детально з нормами. 

Овочі (окрім картоплі). Мають пропонуватись щодня на сніданок, обід та вечерю в обсязі 100 грамів (одна порція). Овочі можуть бути свіжими, замороженими або квашеними. Останню категорію рекомендується давати не частіше, ніж тричі на тиждень.

Фрукти та ягоди. Даватимуть щодня на сніданок та обід (або вечерю) в обсязі 100 грамів. Йдеться про свіжі або заморожені.

Соки. Двічі на тиждень. 200 мл. Соки мають бути без цукру та підсолоджувачів

Сушені фрукти та ягоди, горіхи і насіння. Тричі на тиждень по 25 грамів. 

Злакові, зернові та бобові. Перевагу надають злаковим, зерновим кашам та макаронам з вищим вмістом харчових волокон. У перших стравах їх радять чергувати з бобовими. В раціон додавати краще щодня в чергуванні зі стравами з картоплі під час сніданку, обіду та вечері. Бобові – тричі на тиждень. Обсяг залежить від вікових категорій: дітям від 6 до 11 років – 120 грамів, від 11 до 18 років – 150 грамів готової страви. 

Здорова тарілка
Здорова тарілка

Картопля. Тут є різноманіття страв: картоплю можна давати відвареною без шкірки, запеченою, тушкованою або у вигляді пюре, а також у перших стравах. Рекомендовано чотири рази на тиждень (з урахуванням вмісту в перших страв). При цьому має бути таке співвідношення: одна страва з картоплі на 4-5 страв зі злакових, зернових та бобових. Обсяг: дітям від 6 до 11 років – 120 грамів, від 11 до 18 років – 150 грамів готової страви. 

Хліб. Він має бути цільнозерновим і подаватись під час сніданку та обіду/вечері. Дітям віком від 6 до 11 років потрібно 30 грамів, від 11 до 18 років – 50 грамів однієї порції хліба.

Риба. Дозволені різні сорти морської риби без кісток двічі на тиждень. Обсяг однієї порції для дітей віком від 6 до 11 років – 60 грамів, від 11 до 14 років – 90 грамів, від 14 до 18 років – 120 грамів. 

Птиця. Рекомендують м’ясо будь-якої птиці, окрім водоплавної. Це може бути курка або індичка. Її м’ясо має бути попередньо охолодженим або замороженим, а порції – без шкіри та кісток. Радять давати 6 разів на тиждень, причому 5 порцій передбачено на сніданок або вечерю, а одна порція – на обід. 

Свинина, телятина, яловичина. М’ясо має бути нежирним – менше 15 грамів жиру на 100 грамів м’яса. Це можуть бути частини тушки без кісток, попередньо охолоджені або заморожені. Подаватимуть їх тричі на тиждень під час обіду. Маса порції: дітям від 6 до 11 років – 70 грамів, від 11 до 14 років – 100 грамів, від 14 до 18 років – 120 грамів. 

Джерело білка
Джерело білка

Яйця. По одній штуці тричі на тиждень у вареному або смаженому вигляді з мінімальним додаванням жиру. 

Молоко і молочні продукти. До них можна додати вітамін D. Ці продукти бажано пропонувати двічі на день під час сніданку або вечері в таких варіаціях:

  • 200 мілілітрів молока або рослинних напоїв 
  • 125 мілілітрів йогурту або кефіру
  • 125 грамів сиру кисломолочного
  • 75 грамів сиру м’якого
  • 15 грамів сиру твердого
  • 25 грамів сметани.

Додатково до цього можна тричі на тиждень пропонувати дітям 75 грамів сиру м’якого, 15 грамів сиру твердого або 25 грамів сметани – на вибір. 

Дітям, у яких є алергія на молоко чи молочні продукти, мають пропонувати безлактозне молоко або рослинні напої. 

Вершкове масло. Не менше 72% жиру. Давати можна щодня на сніданок, обід та вечерю. Вага порції – від 3 до 4,5 грамів. 

Рафінована олія. Також можна давати щодня на сніданок, обід та вечерю. Цікаво, що на обід порція олії може бути вдвічі вищою за порцію на сніданок або вечерю.  

Сіль. В готових стравах може використовуватись лише йодована соль. На один прийом їжі – 1-1,5 грама. 

Цукор. Обмежується додавання його та меду під час приготування страв. Дозволяється не більше 7,5 грамів на сніданок та вечерю і 10 грамів на обід. До речі, в школах можуть працювати буфети або торговельні автомати. У продуктах, які там продаються, обмежать вміст цукру – його має бути не більше 10 грамів на 100 грамів продукту. В такій продукції немає бути підсолоджувачів синтетичних барвників та ароматизаторів (винятки: ванілін, етилванілін та ванільний екстракт). Природний цукор не обмежується.

Цікаво, що якщо у дитини цукровий діабет, то в раціоні можуть і не замінювати ті чи інші продукти. Необхідності в цьому немає - судячи з постанови. Зате прописана невідкладна допомога у разі загострення. 

Для тих, у кого цукровий діабет
Для тих, у кого цукровий діабет

Какао. Без додавання цукру та підсолоджувачів дозволяється двічі на тиждень. На порцію – не більше 6 грамів. 

Чай. Двічі на тиждень. Порція має важити 0,5 грамів (на 1 напій). 

Забороняється виготовлення:

  • кислого молока “самоквасу”,
  • холодців, 
  • м’ясних і рибних салатів, 
  • холодників, 
  • паштетів, 
  • зельців, 
  • форшмаку, 
  • виробів у фритюрі, 
  • макаронів “по-флотськи” із сиром м’яким, сиром кисломолочним або м’ясом, 
  • млинців із сиром м’яким, сиром кисломолочним або м’ясом,
  • кремів, 
  • морсів, 
  • напоїв із штучними барвниками, ароматизаторами та підсолоджувачами.

Організація харчування

Якщо у закладі немає повноцінного харчування, учні мають право на виплату компенсації. Так само вартість обіду виплачується і особам, яким призначено опікуна. 

Незалежно від навчальної зміни (у разі змінного навчання) для учнів повинно бути щонайменше одноразове гаряче харчування. Для відвідувачів груп подовженого дня, залежно від режиму роботи таких груп організовується триразове (для 1-4 класів) та дворазове (для 5-9 класів) харчування. Батьки або інші законні представники здобувачів освіти можуть відмовитися від послуг з харчування.

Для тих, хто цілодобово перебуває в закладі освіти, відпочинку чи оздоровлення, має бути п’ятиразове харчування з не менше ніж триразовим споживанням гарячої їжі.

У складанні меню повинен брати участь медичний працівник. 

“А мені вистачить часу, щоб поїсти?”

Інтервал між прийомами їжі не повинен перевищувати чотири години. У закладах загальної середньої освіти тривалість перерви між навчальними заняттями для організації прийому їжі для здобувачів освіти 1-4 класів повинна становити не менше ніж 30 хвилин, для здобувачів освіти 5-11 (12) класів - не менше ніж 20 хвилин.

Як бачите, нічого страшного у державних вимогах щодо дитячого харчування немає (окрім сумнівного ігнорування проблем цукрового діабету). Головне - як дотриматись балансу і готувати страви. Більше рекомендацій і положень можна знайти в постанові №305 - в тому числі і що можна, а що неможна їсти під час безглютенової дієти. 

Нагадаємо про те, що саме батьків учнів Дніпра здивувало у шкільному харчуванні. Також читайте про результати зустрічі постачальника шкільних обідів з батьками учнів. Писали ми й про те, як змінилось меню в шкільних їдальнях Дніпра після розголосу проблеми.  

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube