RU

Стабілізаційні та аварійні відключення електроенергії у Дніпрі та області: все, що варто знати

Читать на русском

Читать на русском
Стабілізаційні та аварійні відключення електроенергії у Дніпрі та області: все, що варто знати
Чи діють графіки відключень світла у Дніпрі та як розрізняти види вимкнень електрики

З 14 травня розпочалося те, що могло відбутися набагато раніше. По усій Україні стартували відключення електроенергії. Причина – обстріли об’єктів генерації протягом березня-травня 2024 року. Поки відключення відбуваються в пікові години зранку та ввечері. Та люди вже почали плутатися, чи діють графіки або ж черги вимкнень, чи ні, а також чим відрізняються екстрені, аварійні, стабілізаційні відключення.

Інформатор спробував розібратися у ситуації. Перше, на що варто звернути увагу – відключення з нами надовго, тож потрібно знов до них звикати. Через масовані ракетні обстріли навесні Україна, за оцінками урядовців, втратила близько 8 ГВт генеруючих потужностей. Радник Прем'єр-міністра України, член наглядової ради НЕК «Укренерго» Юрій Бойко зазначив, що перебої з постачанням електрики, які стартували 14 травня, можуть тривати до серпня або вересня. Про це Інформатор повідомляє із посиланням на «Укрінформ».

«Якщо говорити про обмеження, що розпочалися добу тому, то в цих умовах нам доведеться жити, за моїми оцінками, до серпня. У серпні-вересні очікую незначне покращення в силу різного набору факторів», - сказав Бойко.

За його словами, через низьку для травня температуру населення почало активно використовувати обігрівальні прилади й в енергосистемі утворився дефіцит навіть з урахуванням активного імпорту електроенергії. У серпні ж, якщо він не буде сильно спекотним, знизиться навантаження на систему через велику кількість сонячної генерації та вихід з фази ремонтів об’єктів атомної генерації. А ось зима, за даними Бойка, буде «невідворотньо важкою», оскільки усі знищені рф об’єкти енергетики відновити не вдасться.

«Укренерго»

В «Укренерго» ввечері 15 травня повідомляли, що з четверга, 16 травня, по усій Україні як для промисловості, так і для побутових споживачів після двох днів аварійних відключень запровадять планові обмеження. Тобто в кожному регіоні мають вводити графіки погодинних відключень (ГІВ), що має зробити відключення більш прогнозованими.

Диспетчерський центр «Укренерго» довів ліміти споживання до обласних енергетичних компаній. Обмеження рівномірно розподілили між усіма регіонами, а об’єкти критичної інфраструктури не обмежується.

«16 травня, з 00:00 в усіх регіонах України діють графіки погодинних відключень. Отримати інформацію про те, як саме будуть діяти обмеження споживання у вашому регіоні, можна в кабінеті споживача, на офіційних сайтах обленерго, а також на їхніх сторінках у соцмережах», - зазначили в «Укренерго».

Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький розповів в етері марафону «Єдині новини», що ситуація в енергосистемі може поліпшитись вже на наступному тижні. Однак, за його словами, повністю уникнути відключень не вдасться ні влітку, у період спеки та увімкнення кондиціонерів, ні восени та взимку, коли українці знову будуть вмикати обігрівачі.

«Поточні обмеження енергоспоживання запроваджуються для всіх споживачів і рівномірно розподіляються між усіма областями. А для відновлення та перебудови пошкодженої російськими обстрілами енергосистеми знадобиться тривалий час», - заявив Володимир Кудрицький.

 

Ситуація зі світлом у Дніпрі 16 травня

У ЦЕК та ДТЕК «Дніпровські електромережі» повідомили, що у Дніпрі у четвер, 16 травня, з 16:00 за командою від диспетчерів «Укренерго» застосовують графіки погодинних відключень (ГПВ). Попередньо, вони діятимуть до опівночі. Через складну ситуацію і значний дефіцит електроенергії продовження відключення можливе і у п’ятницю, 17 травня, з 0:00 до 9:00.

Графіки відключень можна подивитися на сайтах та у чат-ботах у соцмережах ДТЕК «Дніпровські електромережі», ЦЕК та Yasno. Варто зазначити, що сайті компаній періодично «лягають» через велике навантаження.

Так виглядає графік відключень на сайті ДТЕК «Дніпровські електромережі»
Так виглядає графік відключень на сайті ДТЕК «Дніпровські електромережі»

Що ж таке екстрені та стабілізаційні відключення?

У ДТЕК «Дніпровські електромережі» пояснили, які види відключень існують та чим вони відрізняються. Тож загалом є два види відключень – екстрені (аварійні), а також стабілізаційні (графіки).

  • Стабілізаційні: вводять в разі дефіциту електроенергії в енергосистемі. Об’єм електроенергії, яку потрібно зекономити, визначений заздалегідь. Такі відключення тривають близько 4 годин, +/- 30 хвилин на перемикання, після чого вимикають іншу групу/чергу абонентів;
  • Екстрені: вводять, коли треба збалансувати енергосистему на велику потужність в конкретний момент. Об’єм електроенергії, яку потрібно зекономити в регіоні, невідомий заздалегідь. Також неможливо передбачити, скільки триватимуть відключення і коли їх введуть.

Після команди від «Укренерго» диспетчери в областях мають не більше 10 хвилин, аби оперативно застосувати обмеження, щоб не сталася велика аварія в енергосистемі.

«Як тільки необхідність в додатковому обмеженні закінчується (знижується споживання або зростає виробництво електроенергії) екстрені відключення скасовуються», - зазначили у ДТЕК «Дніпровські електромережі».

Види відключень електроенергії
Види відключень електроенергії

Якщо підсумувати: немає проблем з генерацією – немає відключень. Якщо збій виникає раптово – застосовують екстрені аварійні відключення, як 14 та 15 травня, коли не можна прогнозувати час таких відключень.

Коли ж енергосистема стабілізується – «Укренерго» надає областям ліміти споживання і відповідно до них на місцях застосовують графіки відключень (стабілізаційні), як 16 травня. Якщо ж дотримуватись лімітів не вдається навіть при дії графіків відключень, то стабілізаційні відключення перетворюються на екстрені, коли графіки вже не діють.

Раніше ми також повідомляли, що з вечора 14 травня по Україні розпочалися аварійні відключення електроенергії. Окрім того, голова “Укренерго” розповів, що складна ситуація з відключеннями триватиме як влітку, так і взимку. Крім того, у Кабміні зазначили, що тарифи на світло залишаться незмінними щонайменше до кінця травня. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.