У 2023 році шахрайства стало більше, ніж за попередні два: як кіберзлочинці наживаються на українцях

У 2023 році шахрайства стало більше, ніж за попередні два: як кіберзлочинці наживаються на українцях
Як убезпечити себе і свій гаманець

11% українців стали жертвами шахрайства з початку повномасштабної війни. Найчастіше це молодь віком від 18 до 24 років або люди старше 65 років. Зловмисники використовують Інтернет та соцмережі. Платформа відкритий даних “Опендатабот” зібрала найпопулярніші схеми шахрайства. А НБУ з партнерами запустив освітній проєкт, щоб навчити українців протидіяти кіберзлочинцям.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на платформу

За останні вісім місяців правоохоронці відкрили більше кримінальних впроваджень про шахрайство, ніж за 2 попередні роки загалом – майже 60 тисяч впроваджень. За даними опитування, найчастіше українців ошукували під час купівлі чи продажу товару в Інтернеті – з таким стикався кожен другий респондент (52,74%). У 12,04% шахраї зламали соцмережі. В 10,18% виманювали інформацію через телефон.

Як найчастіше діють шахраї
Як найчастіше діють шахраї

Чому так відбувається?

Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Андрій Поддєрьогін заявляє, що шахраї користуються скрутним становищем українців, їхньою тривогою і вразливістю під час війни. В більшості випадків громадяни самі розголошують дані своїх платіжних карток, одноразових паролів та даних для входу до інтернет-банкінгу. І через це втрачають свої кошти. 

Хто найчастіше є жертвою шахраїв
Хто найчастіше є жертвою шахраїв

Як цьому запобігти?

На платформі повідомляють, що Нацбанк і Кіберполіція запустили інформаційну кампанію протидії платіжному шахрайству #ШахрайГудбай. Це освітній проєкт, на якому зібрані базові знання з кібербезпеки. Також перевірити, наскільки ви убезпечені від шахраїв, можна за допомогою Telegram-бота “Опендатабот”

Раніше ми розповідали історію військовослужбовця, у якого шахрайка виманила понад 200 тисяч грн. Також читайте про те, як не потрапити на гачок аферистів під час пошуку роботи. Писали і про те, як працюють і що приховують "офісники"

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube