В Україні не вщухають дискусії стосовно електронних повісток. Особливо тему “підігріла” заява народного депутата, члена комітету Верховної Ради з питань нацоборони Федора Веніславського, що повістки майбутнім призовникам взагалі можуть відправляти у месенджері. На думку депутата, це дозволить уникнути зайвої бюрократії та уникнути конфліктних ситуацій, коли повістки виписують на вулиці.
Також почали лунали чутки, що з часом для роздачі повісток можуть залучити “Дію” і створити технологію роздачі електронних повісток, як це нещодавно продемонструвала росія у своїх “госуслугах”. Таким чином агресор прирівняв електронну повістку до паперової. Навіть якщо людина її не бачила, вона так чи інакше вважається врученою.
Деякі громадяни впевнені, що відповідний реєстр начебто уже працює і до повісток у “Дії” залишилося недовго. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна. Однак на офіційному рівні неодноразово відкидали інформацію про повістки.
Голова Мінцифри Михайло Федоров заявляв, що навіть при великому бажанні створити з технічної точки зору подібний проєкт у цьому році неможливо, оскільки немає відповідних електронних реєстрів зобов’язаних, тобто перенести весь папір у цифру.
Роботи над таким реєстром дійсно ведуться, але він ще знаходиться на стадії розробки. Даних дуже багато, перенести їх всі з паперових версій за короткий термін не вийде, тож і працювати реєстр не зможе нормально до отримання всієї інформації.
Крім цього, створення цього реєстру фактично мало що змінює саме по собі. Мова йде лише про цифровізацію даних і спростовує доступ до потрібної інформації відповідними органами. Проте, він буде таким самим, як і раніше, тільки цифровим.
Багато користувачів у соцмережах пов’язують роботи над створенням електронного реєстру з тим, що у майбутньому його можуть застосувати для видачі повісток у “Дії”. Логіка тут є, якщо є електронний реєстр, то і призов має бути таким.
Однак, це не так. Керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік відкидав можливість застосовувати “Дію” у заходах з мобілізації. Окрім того, Банік додав, що електронний реєстр призовників “Оберіг” підпорядковується структурам Міноборони України, а “Дія” не має до цього відношення.
Окремі політики та експерти раніше вже заявляли про начебто плани ввести такі методи відправки повісток. Саме це початково й викликало багато питань. Проте, виявилося, що то були тільки пропозиції окремих людей. Офіційно такого рішення ніхто не приймав. Щобільше, навіть подібних законопроєктів у Верховну Раду не вносили.
Для того, аби остаточно розв'язати це питання, свою заяву з приводу цього робив навіть голова Мінцифри Михайло Федоров. Він прямо спростував всі заяви, що “повістки в “Дії” рано чи пізно з’являться”. Наразі таких рішень чи планів просто немає.
Резюмуючи, можна точно сказати, що роботи над створенням електронного реєстру дійсно ведуться. У майбутньому він має прийти на зміну паперовому обліку та покращити комунікацію відповідних органів. Проте, його створення не означає початок електронного розсилання повісток – на них в Україні немає жодних планів.
Нагадаємо, що Інформатор писав про те, хто може вручати повістки на вулиці і які документи при собі повинен мати. Також ми повідомляли, чи можуть видавати повістки працівникам освіти. Ще можете прочитати про те, що повістки в Україні планують видавати під відеозапис.