Відтепер в Україні військових, які за станом здоров’я стали непридатні до несення служби, можуть звільняти в запас. Це дозволить їм отримувати повноцінне лікування, відновлюватись, працювати на цивільних посадах і повертатись до армії, коли здоров’я покращиться. Раніше їх залишали у військових частинах. Ветерани скаржились і подавали петиції для того, щоб змінити це.
Про це повідомляє Інформатор.
Проблемне питання підіймав Микола Лещук на сторінці Електронних петицій до Президента України. 17 січня він зареєстрував відповідне звернення, в якому йшлося про неможливість лікуватись вдома, проходити реабілітацію через прогалину в законі. Річ у тім, що після висновку ВЛК про непридатність до служби з переоглядом через 6-12 місяців командири військових частин не мали права “відпускати” військовослужбовців додому на період їх непридатності.
Додавалась проблема і фінансового характеру. Військовослужбовців виводили у розпорядження командира підрозділу. Це – за словами автора петиції – веде до зняття з посади та, як наслідок, позбавлення (через два місяці) грошових виплат. Щоправда, не так давно Президент підписав наказ, яким запроваджуються виплати виведеним поза штат – близько 20 тисяч грн.
Але проблема з перебуванням у військовій частині непридатного до служби залишалась. Колеги з Інформатор Україна спілкувались з військовослужбовцем Володимиром Грановським, який служив з лютого 2022 року в 128 бригаді ТрО Дніпро. Під час виконання бойового завдання він пошкодив коліно. Військовому робили операції та повертали на фронт. Нічого не допомагало. ВЛК визнала його непридатним до служби з переглядом на 6 місяців, і його відправили в батальйон резерву.
“І тут таких, як я, вже 20 осіб. Це конкретно ті, хто з моєї частини. Ті, кого я знаю. І всіх тримають в частині, нікого нікуди не переводять і не лікують. Ходимо в наряди – кухня, КПП”, – казав Володимир.
Розповів і про проблеми лікування. Так, поки боєць в частині, займатись цим має держава. Але Володимир був відвертий і розповів:
“...в шпиталях для цього і визнають непридатними, щоб не лікувати. Коли звертаєшся до частини, що потрібно лікування, вони направляють на шпиталь. Коли приїжджаєш у шпиталь, вони тобі кажуть “Ми у ВЛК все визначили, що ви непридатні”. І вони не беруться за лікування”.
В петиції Микола вказав і причину, через яку виникла проблема – відсутність підстави для звільнення в запас військовослужбовців, які визнані непридатними для служби з переоглядом через 6-12 місяців. Саме таким шляхом пішов Кабмін. Законопроєкт, який підписав Зеленський, додає такий абзац:
“Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється за станом здоров’я – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців"”.
До слова, тоді петиція набрала лише 4680 голосів з 25 тисяч необхідних.
Раніше ми пояснювали, як військовослужбовцям виїхати за кордон для зустрічі з родиною. Також читайте про те, що строковики в Україні можуть стати мобілізованими. Писали і про Геннадія "Міхалича" Полякова - тренера школи бойових мистецтв "Спас", який мобілізувався і захищав Україну в Бахмуті і на Запорізькому напрямку.