“Залишилось трохи більше, ніж на місяць”: відповіді на найпоширеніші питання про воду у Кривому Розі

“Залишилось трохи більше, ніж на місяць”: відповіді на найпоширеніші питання про воду у Кривому Розі
Без дніпровської води залишилося 2/3 Криворізької агломерації

6 червня Україну охопила жахлива новина — Каховська ГЕС зруйнована. Через це відбулось обміління водосховища. Ба більше, вода перестала надходите до водосховища “Південне”, яке забезпечувало 70% Кривого Рогу водою. Зараз у ньому залишилось резервів трохи більше, ніж на місяць. 

Без дніпровської води залишилося 2/3 Криворізької агломерації. Загалом вона налічує 800 тисяч людей разом із селами, з них на каховській воді було приблизно 550 тисяч людей. Міський голова Кривого Рогу Олександр Вілкул відповів на найпоширеніші питання стосовно ситуації з водою, — пише Інформатор.

1. Скільки води потрібно води Кривому Рогу, щоб компенсувати відсутність Каховського водосховища?

За словами Вілкула, астрономічна цифра — близько 11 мільйонів кубометрів на місяць (до 380 тисяч кубів на добу враховуючи споживання міста, сільського району та неминучого випаровування з “Південного”).

2. Де ми можемо взяти цю воду?

“Тільки з Карачунів, а до Карачунів перекидати з інших водосховищ Дніпровського каскаду, що стоять вище за течією”, — сказав Вілкул. 

3. Що для цього потрібно зробити?

Найголовніше зараз — економити воду. Також вже реалізується 4 технічні рішення:

  • Будівництво водоводів нижче за місто Кривий Ріг від річки Інгулець до “Південного”. Інгулець будуть наповнювати з Карачунів. Втім, реальні терміни реалізації цього проєкту назвати складно. Все залежить від постачання труб, насосів та іншого обладнання з-за кордону.
  • Перекид води реверсом через внутрішні трубопроводи АрселорМіттал. Для цього також необхідно будувати насосні та водоводи, але в меншому масштабі. 

“За успішної реалізації цього проєкту можливе перекидання 25% необхідного обсягу (це до 95 тисяч кубометрів води на добу, більше система не пропустить). Але це теж необхідно робити хоча б для того, щоб компенсувати випаровування і не дати “Південному” повністю висохнути”, — зазначив Вілкул. 

  • Побудувати нові трубопроводи, насосні та використовувати воду КРЕСівського водосховища для поповнення “Південного”. Обсяг води там дозволить закрити до 70% потреби терміном на три місяці (потім вода там закінчиться);
  • Йде розширення (укладання труб більшого діаметру) усередині міста, у місцях з'єднання карачунівської води та каховської. Це робиться для того, щоб якнайдалі “продавити” карачунівську воду на північ міста і таким чином зменшити споживання з “Південного”.

“Прошу всіх розуміти, що робиться те, що ніколи не робилося. Фактично одночасно йде проєктування, будівництво трас, закупівлі та інше. Робота ведеться практично цілодобово”, — акцентував міський голова Кривого Рогу. 

4. Чи може виявитися, що дві третини міста залишаться взагалі без води?

За словами міського голови Кривого Рогу, таке статися може. Найбільш критичний період — вересень/жовтень. Втім, без наявності труб, насосів та інших матеріалів дати гарантії зараз ніхто не може. 

5. Що ми робитимемо у такому разі?

Наразі відпрацьовується технічне рішення, як “проштовхувати” карачунівську воду на північ міста при відключенні Центрально-Міського та інших районів Кривого Рогу, запитаних від карачунівської води.

“Якщо вийде, то режим роботи буде: один день одна половина міста з водою (Південь), другий день інша половина міста з водою (Північ). На жаль, це рішення неможливе для Інгульця (немає дотику карачунівської води з водою з “Південного”)”, — зазначив Олександр Вілкул. 

Також буде розвезення води цистернами та іншими ємностями. Наразі відпрацьовується, де можна залучити їх додатковий обсяг.

6. На які райони подається карачунівська вода, а на які з Південного?

  • Центрально-Міський повністю, Металургійний, Саксаганський (до автовокзалу та Артема), Мирівське – це Карачуни. Решта міста – це “Південне”.

7. Чи потрібно заощаджувати воду там, де подача йде з Карачунівського водосховища?

“Так. Тому що ми “проштовхуємо” карачунівську воду якнайдалі на північ, щоб зменшити споживання з “Південного”, — зазначив Вілкул.

8. За рахунок чого відбувається економія води?

  • Максимальне зниження подачі води на промислові підприємства, заборона роботи мийок, заборона поливу зі шлангів, зниження тиску на житловий сектор, робота водоканалу з 22.00 до 05.00 тільки в режимі циркуляції.

“На жаль, зниження тиску води призводить до її відсутності на верхніх поверхах. У такому разі необхідно набирати воду на нижніх, та дзвонити у Водоканал і на гарячу лінію 15-20, щоб у дворі зробили колонку в якій можна набирати воду (вже зроблено більше 170). При цьому в тих будинках, які ближче до насосної, тиск на верхніх поверхах буде вищим, ніж у тих, що стоять від неї далі”, — акцентував міський голова. 

Однак найбільша зараз проблема щодо витрати – приватний сектор, який намагається поливати цілодобово.

9. Чи можемо ми не заощаджувати воду?

На жаль, ні. Якщо цього не робити, вода гарантовано закінчиться за три тижні. А ось, якщо жорстко заощаджувати є шанс дотягнути до реалізації проєктів з перекидання води. 

10. Чи можна використати шахтну воду, адже її у нас багато?

“Ні. Вона дуже високомінералізована і реальних технологій очищення не було знайдено навіть у найкращі часи”, — акцентував Вілкул. 

11. Чому працюють деякі автомийки?

“Багато бізнесменів нас почули та зупинили миття автомобілів. Є безсовісні, які не відключилися і навіть зривають пломби з вентилів за умови примусового відключення. З сьогоднішнього дня я дав команду викопувати труби. Таким “розумним” включимо тільки після війни”, — зазначив Вілкул. 

12. Чи можна зробити погодинні графіки подачі, щоб вода була погодинно. Але у всіх – як було з електрикою?

За словами міського голови Кривого Рогу такий варіант був би найсправедливішим, але він є проблематичним технічно. 

“Електрика, це коли після включення рубильника електрони біжать по проводах. Вода – це п'ять підйомів, при кожному з яких вода накопичується. Щоб злити систему потрібну добу, щоб її знову заповнити – дві. Це не працює з кнопки чи рубильника. Але зараз шукається технічне рішення, як, хай і не у всіх районах, але зробити погодинну подачу води для всіх”, — розповів він. 

13. Чи можна забезпечити місто питною водою шляхом буріння свердловин та створення бюветів?

На жаль, ні. Перше – це незначний обсяг. Друге – у Кривому Розі під землею високомінералізовані шахтні води, а не чиста вода.

“Точково ми вже займаємося відкриттям свердловин, наприклад, бювету на Інгульці (як виявилося його ІНГОК ще у 2001 році продав, сьогодні тільки знайшли господаря), але це не вирішить проблему”, — підсумував міський голова Кривого Рогу. 

Раніше ми писали, яка ситуація з водопостачанням у Дніпропетровській області. Також читайте, як забруднену воду зробити питною. Писали ми й про те, які наслідки підриву Каховської ГЕС для природи.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube