Зеленський розповів, чому проти мобілізації в Україні методом лотереї, яка була в США

Зеленський розповів, чому проти мобілізації в Україні методом лотереї, яка була в США
Зеленський виступив проти мобілізації в Україні методом лотереї

В Україні вже понад 2 роки триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову на військову службу підлягають військовозобов’язані чоловіки та жінки від 18 до 60 років. Однак в пресі нерідко порівнюють мобілізацію в Україні та США під час В’єтнамської кампанії, яка відрізнялася від української. У США вона мала характер лотереї. Після провальної війни у В’єтнамі Уряд Штатів зробив ставку на високопрофесійну контрактну армію. 

Саме про можливість запровадження в Україні мобілізації методом лотереї спитала в Зеленського журналістка американського видання The Philadelphia Inquirer Труді Рубін. Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна

За словами Зеленського, така практика не підходить для України, оскільки наша країна бореться за виживання, на відміну від США, яка воювала на чужій території. Президент сказав, що не може поставити знак “рівно” між “лотерею” і “виживанням”. 

Також Зеленський додав, що мобілізація методом лотереї виглядатиме неетично в очах військових, які вже воюють. 

“Я вважаю, що це не дуже етично щодо тих, хто на фронті вже і не дуже справедливо, якщо чесно, для всіх. Ця лотерейна історія була в США, але це була війна не на вашій території і не за існування США. Це не екзистенційний виклик, це інші речі. Україна бореться за виживання. І там, де стоїть "вижити" і "лотерея", – в мене немає знаку "дорівнює", більше знаків питання", – сказав Зеленський.

 

Що таке мобілізація методом лотереї і як це було в США?

Мобілізація методом лотереї була запроваджена в США під час Громадянської війни в 1863 році. З часом підхід вдосконалювався і в 1917 році, під час Першої світової війни, США провели три жеребкування для мобілізації військовозобов’язаних. У військо вдалося залучити 2,4 мільйона людей з 24 мільйонів. У період Другої світової США також проводили мобілізацію таким способом. 

Відмінність полягала лише у посиленні “ефекту випадковості”. Картки призовників були двічі перемішані, а кульки витягував вашингтонський чиновник із зав'язаними очима в присутності президента США.

Сам принцип лотереї працював дуже просто. Кожен військовозобов’язаний мав зареєструватися в списку в своєму окрузі і отримати порядковий номер. Сама процедура жеребкування відбувалась в приміщенні військового департаменту у Вашингтоні. У прямому етері уповноважений секретар департаменту витягував зі спеціального скляного акваріума перемішані кульки з номерами і оголошував їх. 

Військовозобов'язаний, що мав цей порядковий номер, підлягав призову на службу. Якщо його номер не називали, то він залишався цивільним до наступної лотереї. Приклад такої мобілізаційної лотереї показаний нижче. 

 

Остання мобілізаційна лотерея проводилася в США у період В’єтнамської кампанії. На думку американського Уряду, мобілізація лотереєю мала більш “прозорий” та справедливий характер, і мінімізувала корупційні ризики. Оскільки виключалося питання, “чому йому, а не сусіду” треба взяти до рук зброї. 

 

Наприклад, під час у війні у В’єтнамі під мобілізацію потрапив боксер Кассіус Марселлус Клей відомий як Мухаммед Алі. Алі відмовився мобілізуватися, заявивши, що “я ніколи не збирався сваритись з цим В'єтконгом. Вони ніколи не називали мене ні**ром”. За відмову служити в армії його позбавили боксерської ліцензії та звання чемпіона світу. І за це Алі навіть отримав тюремний строк, однак виграв справу в апеляції. 

Американський боксер Мухаммед Алі
Американський боксер Мухаммед Алі

Війна у В’єтнамі та перехід США до контрактної армії

Війна у В’єтнамі погано сприймалася американським суспільством. По всій країні проходили антивоєнні марші. Один із найбільших увійшов в історію як “Похід на Пентагон”. Самі американці умисно саботували мобілізаційні заходи американського Уряду. Ці події увійшли у багато картин американських режисерів. Одну з найвідоміших антивоєнних стрічок зняв Стенлі Кубрик. “Цілісно-металева оболонка" зображала війну у В'єтнамі.

Масові демонстрації в США проти війни у В'єтнамі
Масові демонстрації в США проти війни у В'єтнамі

"Призовні лотереї" в США проводились ще двічі під час В'єтнамської війни – в серпні 1971 та в лютому 1972 року. Після провальної війни у В’єтнамі, наступного року, США вивели свої війська з В'єтнаму та влада оголосила про перехід до повністю добровільної контрактної армії.

Нагадаємо, що в Україні військовозобов’язані отримуватимуть повістки від ТЦК поштою. Також ми публікували, скільки людей рекрутуються до ЗСУ у Дніпрі та області. Окрім того, з українських вишів будуть відраховувати чоловіків, які відмовляться проходити загальновійськову підготовку. Розповідали ми й про те, що в Україні змінили правила вступу на аспірантуру

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube