Потужна спека цього літа не омине Дніпро та область. У регіоні вже з 29 червня очікується спека до 35 - 38°C вище “нуля”. Триматиметься така температура до 1 липня включно.
Про це повідомляє Інформатор.
Синоптики попередили, що така температура може ускладнити роботу підприємств, транспорту і т.д. Проте найголовніше – вона може бути небезпечною для людей.
Зокрема, в таку спеку зовсім нескладно зазнати сонячного чи теплового удару. Вони можуть мати серйозні наслідки для організму і призвести до сильного погіршення стану. Про те, як захистити своє здоров’я від цього розповів кандидат медичних наук, лікар Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України та експерт громадського здоров'я Отто Стойка в коментарі для UNN.
За його словами, загально між сонячним і тепловим ударом немає критичної різниці. В обох випадках – це перегрівання організму. Проте, вони відрізняються причинами погіршення стану, а тому будуть й різні способи захисту.
“Принципово ніякої різниці немає. Просто вважається, що сонячний удар - це локальний вплив прямих сонячних променів, найчастіше на голову. А тепловий удар - це загальне перегрівання організму через спеку, задуху або перебування в місці з поганою вентиляцією. Таке може трапитися навіть у переповненому транспорті чи закритому приміщенні”, – розповів лікар.
Він додав, що перш за все потрібно усунути причину перегрівання. Якщо справа в перебування на прямому сонці – знаходження затінку є критично важливим фактором. Якщо стан погіршився через задуху – покиньте це приміщення в пошуку більш прохолодного місця. Медик додає, що найкращою тінню є та, яку відкидають дерева. оскільки вони створюють власний прохолодніший мікроклімат. Проте якщо немає такої можливості – підійде будь-який затінок, аби був доступ до свіжого повітря.
Також лікар радить не забувати завжди мати при собі воду. Знадобитися вона може не тільки для пиття, але й для швидкого охолодження при перегріванні.
“Можна змочувати шию, потилицю, ліктьові згини, пахви, ділянки під колінами. Для цього підійде звичайна вода або волога серветка. Навіть якщо просто намочити головний убір чи обтерти обличчя і шию, людині стане легше. Головне - не використовувати для цього спиртові розчини”, – каже Отто Стойка.
Лікар зауважив, що в спеку часто люди вдаються до використання кондиціонерів. Але тут він закликає не надто цим захоплюватися – різкий перепад температур може ще сильніше нашкодити організму. Особливо остерігатися таких перепадів треба людям, які сильно спітніли чи вже відчувають симптоми перегрівання.
Таким чином, Стойка радить у випадку перших проявів перегрівання бути в прохолодному місці, але без прямого потоку холодного повітря. Це стосується і протягів.
Медик зауважив, що сильно допомагають і головні убори та сонцезахисні окуляри. Повного захисту вони не гарантують, але можуть покращити ситуацію. Багато чого залежить саме від стану здоров’я людини, віку та фізичної підготовки – треновані люди простіше переносять спеку.
Окремо лікар також прокоментував думку щодо користі гарячих напоїв у спеку. Він зазначив, що гарячі напої дійсно можуть спровокувати потовиділення, і піт охолоджуватиме організм. Проте якщо людина активно рухається на сонці, краще все ж віддати перевагу напоям кімнатної температури – вони не будуть додатково навантажувати організм.
Якщо ви побачили, що людині стало погано на спеці, чи навіть втратила свідомість, одразу перевірте, чи вона дихає. Віднесіть людину в тінь та викличте “швидку”. Якщо ж вона не втратила свідомість, спробуйте напоїти її, відвести в прохолодне місце та спостерігати за станом. Якщо далі людина перестане реагувати на звернення, їй стане гірше, з’явиться сильна сонливість – треба все ж звернутися до медиків.
Нагадаємо, що спека накрила Дніпро та область, коли небезпечно займатися спортом. Також читайте, чи "накриє" аномальна спека Україну влітку – що кажуть синоптики. Писали ми й про те, що відбувається на пляжі у парку Сагайдак у Дніпрі.