В Україні мільйоні людей отримують пенсії, однак через хвороби, фінансові кризи, складні життєві обставини та війну, не всі доживають до отримання виплат, за які при житті сплачували відрахування до Пенсійного фонду. І таким чином всі ці внески людей після їх смерті просто “зникають”. Експерт з пенсійної політики Сергій Коробкін відповів на популярне питання українців, чому за роки незалежності не була прийнята наслідувана пенсійна система.
Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.
“Пенсійний фонд – це найбільша фінансова піраміда. Гроші вкладають усі, а пенсії отримують лише ті, хто вижив. Ось така правда життя, що випливає із чинної пенсійної системи”, — заявив Коробкін.
За його словами, в Україні наразі діє солідарна пенсійна система, яка передбачена законом про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058. Закон набув чинності в 2004 році.
Принцип солідарної системи дуже простий — кожне молоде покоління, сплачуючи податки, утримує людей, якій вже відпрацювали своє. Коробкін додав, що це схоже на "спільний котел", куди всі скидають гроші, а потім з цього загального бюджету розподіляються кошти між усіма пенсіонерами.
Експерт зауважив, що внесків не вистачає на виплати всім пенсіонерам. І страхових внесків українців вже сьогодні не вистачає на покриття щомісячної потреби для 10 мільйонів пенсіонерів. На покриття дефіциту в Пенсійному фонді беруть кошти в загальному бюджеті, в якому теж є дефіцит.
На думку Коробкіна, в законі не сказано, що всі внески, які робив пенсіонер при житті, відходять державі. Однак, в такій ситуації вимальовується парадокс. Якщо людина дожила до пенсії — вона її отримує, а якщо ні, то держава її просто не платить.
“І тут ми підходимо до другого питання – пенсія у спадок, чому цього не зробили? Для цього ми згадаємо про накопичувальну пенсійну систему. Це так званий другий рівень пенсійного забезпечення і він навіть прописаний у тому самому законі №1058 ще з 2004 року. Але цей другий рівень уже 20 років не можуть запровадити, хоч і обіцяють чи не щороку”, — зауважив Коробкін.
Експерт пояснив, що накопичувальна система передбачає інший принцип — частина податків людей йтиме не до загального бюджету, а на персональний рахунок. І таким чином накопичуватиметься протягом життя. Система нагадує банківський рахунок. Частину пенсії людина отримує із загального бюджету, а іншу — з персонального рахунку. Таким чином, якщо з людиною щось трапляється і вона помирає, то її накопичення на персональному рахунку переходять у спадок близьким.
“На сьогодні цю норму не прийнято, хоча законопроєкт у Верховній Раді перебуває вже не один рік. Навіть якщо цю систему запровадять, теоретично результати відчують лише майбутнє покоління", — підсумував експерт.
Нагадаємо, що нейромережі підрахували, скільки потрібно грошей для комфортного життя в Україні. І результати вас здивують. Також ми писали, що більше половини пенсіонерів в Україні отримують менше 4 тисяч гривень. Крім цього, Інформатор повідомляв, що тарифи на воду у Дніпрі можуть зрости двічі за рік.