Щороку на весні починається сезон паління листя, сухої трави та інших рослинних решток. В Україні за це передбачена юридична відповідальність. На порушників очікує штраф або ув'язнення.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Департамент правового забезпечення Дніпровської міської ради.
Відповідно до статті 50 Конституції України, кожний має право на гарантоване безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Стаття 20 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначає, що не допускається спалювання промислових та побутових відходів, які є джерелами забруднення атмосферного повітря забруднюючими речовинами та речовинами з неприємним запахом або іншого шкідливого впливу, на території підприємств, установ, організацій і населених пунктів.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, прибудинкова територія повинна постійно утримуватися в чистоті, систематично очищатися від сміття, тари, опалого листя. Спалювання всіх видів відходів на даній території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється.
Крім того, відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, листя, подрібнені гілки деревини рослин і трав’янисті рештки квітково-декоративних рослин та скошених газонних трав необхідно вивозити на спеціальні полігони. Спалювати листя категорично забороняється.
З 2020 року змінилися розміри штрафних санкцій передбачені Кримінальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення. До цього було передбачено штрафні санкції, розмір більшості яких не відповідав вимогам сучасності через занадто малий розмір.
Відповідно до статті 77-1 КУпАП штраф за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, складає:
Такі ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу:
Кримінальним кодексом України визначено, що за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом передбачена відповідальність:
У разі, якщо такі дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, то вони караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Відповідно до ст. 113 «Диверсія» КК України до переліку злочинів, вчинених з метою ослаблення держави або інших дій, спрямованих на знищення людей чи завдання шкоди їхньому здоров’ю, відтепер додано і навмисні підпали, зокрема й сухої рослинності. Відтепер такі дії розцінюються як злочин, за який передбачено покарання у виді ув’язнення строком від 10 до 15 років або довічне ув’язнення з конфіскацією майна. Це пов’язано з тим, що під час воєнного стану витрачаються додаткові сили, засоби та кошти для боротьби з загоряннями.
Нагадаємо, що у Дніпрі на Великій Діївській горіла квартира. З вогню винесли жінку, чоловік загинув. Раніше ми писали, що у Дніпрі на Балхаській палали будинок та літня кухня. Також читайте, що у Кривому Розі палала багатоповерхівка, врятовано 3 людей, з них 2 дитини.