Чимало підлітків починають статеве життя у ранньому віці. Перший половий акт для них дуже хвилюючий, адже це новий досвід. Щоб зменшити напруженість, до нього можна підготуватися заздалегідь.
Сексологиня із Дніпра Марина Масленнікова розповіла Інформатору, що можна зробити чек-лист. Тобто написати в ньому, що ви б хотіли спробувати і що вам подобається. Можливо, це має бути романтично. Наприклад, сходити в кіно чи на побачення, пелюстки троянд, зробити масаж та інше.
“Звучить дуже дивно, але це може бути важливим, особливо для підлітків — це така особистість, якій дуже важливо контролювати все в цьому віці, щоб їх очікування здійснилися. Дійсно, не можна якісь очікування здійснити повністю, але можна підготуватися. Хоча б помріяти про те, як це має бути. Не варто забувати про засоби безпеки — контрацепцію”, — пояснила сексологиня.
Також ви можете поговорити з кимось, щоб розуміти, як і що це може бути. Якщо у вас довірливі стосунки з батьками — може запитати в них. Однак, варто пам’ятати, що це життя і далеко не все може піти за вашим планом. Тому не зациклюйтесь на ньому та відпустіть ситуацію.
“Має бути якийсь ступінь творчості, якийсь ступінь легкості в цьому. Тобто це те саме, як піти на якусь вечірку або на дискотеку. Тобто там може бути все, що завгодно, але в якихось рамках того, що ти собі все ж таки уявив. Дуже важливо бути до цього внутрішньо готовим”, — додала Марина.
До першого полового акту потрібно бути готовим морально та не піддаватися на маніпуляції партнера. Наприклад: “Всі спробували, давай і ми”, “Ти що, мене не кохає?” та інші. Тоді це не принесе ніякого травмування та не буде відчуття осаду, що це було не з моєї згоди. Іноді це відчувається як зґвалтування.
“Тобто ти точно знаєш, що ти цього хочеш, що ти хочеш саме цю людину. Ти хочеш бути з нею, хочеш відчути це задоволення, цю насолоду близькості. І тоді, коли немає примусу, тиску суспільства, цей перший раз буде дійсно класним. Навіть якщо щось піде не так, все одно будеш виносити це дуже приємним спогадом. Бо це було твоє бажання”, — акцентувала сексологиня.
Якщо маніпуляції з боку хлопця чи дівчини немає, але одна зі сторін не готова, ви завжди можете про це сказати. Наприклад: “Вибач, я тебе кохаю, мені з тобою добре, ти мені подобаєшся, але саме зараз я не готовий/ не готова”. Або “Нам потрібен ще час, або зараз не ті умови, які я хотів би. Зараз ми під алкоголем або не в тому місці, не в тому часі, не в тій компанії”.
“Відповісти можна різними словами на це. Дати зрозуміти, що це не твоє бажання. Проблема може бути, коли підліток взагалі не вміє відмовляти, тому доводиться або уникати цієї розмови, або погоджуватися. Звісно, треба вчитися комунікувати, щоб побачити маніпуляцію партнера та вміти йому відмовляти”, — наголосила Марина Масленнікова.
За словами сексологині, прелюдія має бути, щоб налаштувати людину на фізичне задоволення та зближення тілесно. Це налаштовує на тендітну та ніжну взаємодію. Партнери знайомляться один з одним, з їхніми тілами та бажаннями.
“Якщо це вийде надто швидко, воно може принести задоволення, але воно не буде таким повним, таким чуйним. Воно не буде саме тим, що зближує людей в відносинах. Це буде просто секс. Просто секс — теж класно, але якщо ви налаштовані на те, що він має бути чуттєвим, довгим, саме з цією людиною — краще в нього вступати більш тендітно, чуйно”, — пояснила сексологиня.
Якщо хтось з партнерів передумав або є хоч маленький дзвіночок сумнівів, дуже важливо про це сказати. Це нормально, адже всі ми люди, та іноді наші очікування не виправдовуються. Тут дуже важливо не йти на поводу у бажання іншого. Типу вже почали та соромно зупинятися. Ви можете сказати, що зараз відчуваєте, що не готові та запропонувати спробувати наступного разу.
“Секс може бути в багато етапів. Ми відразу відчуваємо секс як статевий контакт з проникненням, але це не завжди так. Секс може бути багатоманітним, дуже різним. І навіть, якщо підлітки просто в перший раз полежать разом, погладять одне одного, зроблять одне одному масаж, поговорять — це теж про секс, це теж про близькість. І можливо з цього етапу вони зможуть повернутися до більш тісної взаємодії. А якщо не відбудеться ось цього притирання, то може не відбутися класного, нормального сексу, який буде у них згодом”, — пояснила сексологиня.
Зрозуміти, коли треба зупинитися та спитати, що не так, допоможуть наступні сигнали:
“Типу сидить людина чи лежить - і ніби все добре, вона не відштовхується, але вона кам’яніє, вона не відповідає. Це головна ознака сигналу “ні” - якщо вона не дає сигналів “так”, — пояснила Марина.
Сигнали “так” можна розпізнати неозброєним оком. Наприклад:
“Якщо вона не показує ніяких таких сигналів — то це головний сигнал “ні”. Тобто щось іде не так. Якщо вона не проявляє ініціативу, наприклад, не проявляє своєї прихильності до цього типу взаємодії — значить треба спитати: "Що не так?”, — радить сексологиня.
Сексологиня Марина Масленніков радить підліткам дізнаватися про себе більше. Не тільки знаходити інформацію в Інтернеті, а й читати книжки з сексуального виховання про свою тілесність. Там дуже багато інформації про те, як саме пізнавати себе і взаємодіяти з іншою людиною.
“І якщо ти багато знаєш про себе, то ти розумієш трошки іншу людину. Ти знаєш як їй може бути погано чи добре. І якщо в тебе є це знання, то ти вже зможеш взаємодіяти. Навіть якщо щось іде не так — це досвід. Це нормально - отримувати досвід різного характеру як поганий, так і хороший, ми всі люди. Ми не роботи”, — пояснила сексологиня.
Також важливо батькам говорити зі своїми дітьми на цю тему. Однак, якщо вони до цього готові. Так, матусі та татусі зможуть показати, що секс — це нормально, дорослість — природно.
Ще я б радила говорити про це зі своїми батьками, але це питання до батьків, на скільки вони готові.
“Тоді у дитини теж буде нормальне до цього ставлення, спокійне, здорове, доросле. Читайте, говоріть про це, комунікуйте - це найкраще що можна побажати і, звісно, не соромтесь досліджувати себе”, — порадила Марина.
У наступній статті ви зможете дізнатися: чи дійсно презерватив захищає перші 15 хвилин, які книжки радить читати сексологиня, чому важливо використовувати засоби контрацепції та як ними правильно користуватися.
Сексологиня Марина Масленніков відкриває авторський курс для підлітків “Дорослішати — безпечно”. Тут дівчатка та хлопчики від 12 років дізнаються багато корисного. Зокрема, про особистісне зростання, статеве виховання, ненасильницьке спілкування, потренуються екологічно вирішувати конфлікти та опанують багато інших тем.
Навчання стартують оффлайн у кінці вересня - на початку жовтня. Якщо у вас є питання — пишіть Марині.
Нагадаємо, що сексологиня із Дніпра розповіла, коли слід звертатися до фахівців. Також читайте, що сексологиня із Дніпра про те, як розповісти дітям, звідки вони взялись. Писали ми й про те, що в школах України хочуть ввести уроки обов'язкового статевого виховання.
Відео: Сергій Бабій та Дмитро Федоров