Загальні принципи залишилися без змін, але цьогоріч діють оновлені правила військового обліку. З-поміж них є декілька важливих нововведень, які можна пропустити та мати через це потім проблеми. Зокрема, це стосується введення обліку жінок деяких професій, а також зміни правил початку обліку чоловіків.
Про це пише Інформатор із посиланням на Інформатор Україна.
Вже з січня діють нові правила обліку. Загалом, тепер перша категорія громадян, які мають ставати на облік – це потенційні призовники віком від 16 до 27 років.
Таким чином, ставати на облік хлопці мають не з 17 років, як раніше, а з 16. Проте, є важливе уточнення. До територіальних центрів комплектування та соцпідтримки треба відправлятися саме в рік досягнення 17-річчя, але до дня народження. Тобто, якщо у 2023-му році хлопцеві виповнюється 16 років, то прийти на облік треба в 2024-му році, але до досягнення 17-річчя.
Проте, мобілізувати чи просто призвати на строкову службу й досі можуть лише після досягнення 18 років. Мова йде лише про початок обліку з 16, що дозволить краще прогнозувати набір та кількість потенційних призовників того чи іншого року.
Друга категорія українців, що підпадають під військовий облік – військовозобов’язані та резервісти, які не досягли віку переведення в запас (60 років). Тепер це стосується також і жінок, що працюють у медичній чи фармацевтичній сфері. Водночас проходження військової служби для них й досі добровільне, але облік потрібен. Інші жінки можуть і на облік ставати тільки добровільно.
Фактично, університети мають відправляти до центрів комплектування списки жінок з медичною та фармацевтичною спеціальностями за два місяці до їхнього випуску. Потім жінка потрапляє до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Далі у колишньому військкоматі за місцем розташування університету жінка отримує тимчасове посвідчення військовозобов’язаної. Уже з ним в наступні 7 днів потрібно відправитися до територіального центру комплектування за місцем проживання та стати на облік.
Наслідки невиконання цього закону доволі очевидні – проблеми з працевлаштуванням. Від жінок згаданих спеціальностей будуть вимагати відповідні документи про військовий облік. Винятком можуть бути тільки жінки, що отримали фах до прийняття установи (до 30 грудня 2022-го року). Вони можуть за законом не ставати на облік до 2026-го року – такий-собі перехідний період.
Будь-кого з потенційних призовників не можуть взяти на роботу без документів про військовий облік. Це може бути або посвідчення про приписку, або військовий квиток. Роботодавці самі мають вести облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Відповідно, вони мають сповіщати працівників про призови, виклики до військкоматів і т.д. Водночас, у разі звільнення працівника потрібно повідомити про це до територіальних центрів комплектування. За порушення цих правил роботодавець може отримати штраф від 3 400 гривень до 5 100 гривень (відповідно, 5 100 гривень та 8 500 гривень під час воєнного стану або при повторному порушенні).
Тепер дипломатичні установи будуть відповідати за військовий облік українців, які перебувають поза межами нашої країни. Якщо потенційний призовник їде з країни більше, ніж на 3 місяці, то потрібно прийти до територіального центру комплектування з документами, що це підтверджують. Далі також доведеться стати на облік у дипломатичній установі. Діятиме консульський облік рік, але його можна буде продовжити.
Дипломатичні установи повинні будуть повідомляти військовозобов’язаним українцям про призов на строкову службу. Під час воєнного стану вони також повинні сприяти поверненню українців додому. Проте, чітко не прописано в постанові, про що саме йде мова у цьому пункті. Навряд-чи хтось буде примусово депортувати на мобілізацію, але залишається чекати додаткових пояснень.
Раніше ми писали про нові правила нарахування зарплати військовим: що змінилось. Також ми розповідали чи можна виїхати за кордон, якщо вас вже зняли з військового обліку.