Війна в Україні торкнулася кожного. Хтось втратив домівку, рідних, знаходився в окупації або втратив працездатність. Негативно впливають на психіку людини ракетні обстріли, негативні новини з фронту та відсутність відчуття безпеки.
Люди відчувають емоційну напругу, агресію, панічні атаки та навіть депресію. Особливо гостро українці відчували стрес в період лютого 2023 року під час ракетних атак, блекаутів та річницю війни. Про це свідчать результати дослідження CAT-UA: Communication Analysis Team-Ukraine, повідомляє Інформатор.
Із початку війни настрої українців змінювалися. Однак більшість людей знаходяться у постійному стресі. Дослідження робили за допомогою збору публікацій за допомогою системи YouScan у різних соціальних мережах. До уваги бралися пости з геолокацією “Україна” та “Не визначено”, які мали найбільше охоплення, та були написані в період з 23 лютого 2022 по 24 лютого 2023. Загальна вибірка склала понад 2,8 мільйона дописів. Їх пересортували та розсортували за допомогою рандомайзера. І методом ручного кодування отримали 1200 релевантних повідомлень, які показують про наявність психологічних проблем. Після отримання результатів проводився дискурс-аналіз. Похибка досліджень не перевищує 3%.
Отже, за цими результатами станом на другий квартал 2023 року кількість негативних меседжів складає 54%, 21% — нейтральні, а 25% — оптимістичні. У дослідженні зазначають, що коли описують у соцмережах про власний стан, це здебільшого, негатив. Основу оптимістичних меседжів складають пропозиції з покращення емоційного стану.
Тобто, настрої українців напряму залежать від успіхів на фронті. Чим краще ситуація — тим рівень стресу менший. У випадку погіршення — ситуація зворотна. Також настрої українців залежать від географії. Найчастіше негатив у публікаціях зустрічається у мешканців Сходу та Києва й Київської області. Іншими словами, чим далі лінія фронту — тим краща ситуація.
Найчастіше українці відчували у себе стрес, депресію, апатію, страх, агресію, біль, панічні атаки та тривожність. Дехто через війну почав стикатися з безсонням, розладами харчування, втомою, нервовими зривами, проявами емоційної нестабільності та втратою відчуттям реальності. Серед найбільших страхів в українців відсутність відчуття безпеки — загроза життю (своєму та близьких), втрата майна та вимушена міграція.
Не дивлячись на постійний стрес за 1,5 року війни українці навчилися емоційно підтримувати себе та оточуючих. Під час обговорення публікацій у коментарях експерти помітили, що користувачі надають підтримку, використовуючи поради психологів. Наприклад, сталими виразами і загалом у дослідженні прослідкували, що дискусія нагадує тренінг із психологічної підтримки. Таким чином в людей виникає відчуття, що вона не одна зі своїми проблемами.
У дослідженні прийшли висновку, що попри складні умови життя українці адаптуються до стресу, згуртовуються і намагаються допомогти динодному справитися зі стресом.
Нагадаємо, що психологиня із Дніпра розповіла, як розпізнати в себе панічну атаку та як можна допомогти собі пережити стрес. Окрім того, можете подивитися матеріал Інформатора, як підтримати дитину у підлітковому віці. Ще можете ознайомитися та почитати поради від психологів, як допомогти собі оговтатися від трагедії.