Військовозобов’язані проходитимуть ВЛК на базі цивільних лікарень: що це означає

Військовозобов’язані проходитимуть ВЛК на базі цивільних лікарень: що це означає
Це перший крок у реформі ВЛК

Для проведення медоглядів військовозобов’язаних залучатимуть цивільні медзаклади. Таке рішення прийняли, щоб медогляди проводилися мультидисциплінарними командами лікарів, а послуги були безоплатними. Їхнє фінансування здійснюватиметься згідно з ухваленою урядом постановою щодо впровадження нового пакету медпослуг у рамках Програми медичних гарантій.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Інформатор Україна

Наразі вже формуються позаштатні ВЛК (військово-лікарські комісії) при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, які працюватимуть на базі цивільних медзакладів. Їхня кількість визначатимуть керівники обласних та міських військових адміністрацій. 

Раніше військовозобов'язані могли пройти ВЛК лише у військових лікувальних закладах за територіальним принципом (також за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, проведення відпустки).

Держава фінансуватиме:

  • проведення медоглядів (разом із лабораторними та інструментальними дослідженнями);
  • направлення за наявності показань в інші медзаклади та надання спеціалізованої допомоги;
  • оформлення довідок і формування медичних висновків про стан здоров’я.

Переліки закладів уже сформовані та подані до НСЗУ (Національна служба здоров’я України). Наразі вже понад 480 закладів подали пропозиції, 366 із них відповідають заявленим вимогам. Мова йде про кадровий потенціал, перелік обладнання та наявність відповідних приміщень для проходження ВЛК.

“Продовжуємо роботу і над юридичними змінами та цифровізацією процесів, зокрема, організацією електронних черг та електронного документообігу”, — зазначили у МОЗ. 

За словами народного депутата Ігоря Лапіна, проведення ВЛК на базі цивільних лікарень матиме негативні наслідки. Оскільки у такому випадку можуть траплятися корупційні випадки, коли придатний до служби боєць визнаватиметься непридатним. 

“Якщо ж дозволять на базі лікарень створювати ВЛК, то отримаємо на 1,5 млн армії 1 млн “інвалідів”, — казав у квітні 2023 року Лапін.

Однак з думкою Лапіна не погодилися юристи. За словами правозахисниці Любові Галан, це перший крок до реформи в ТЦК. Адвокатеса заявила, що проходження ВЛК у цивільних лікарнях ніяк не повпливає на мобілізаційний ресурс, оскільки у ТЦК нерідко зловживали своїм становищем і виникали корупційні ризики, оскільки документи неоцифровані. Окрім того, військовому потім після проходження ВЛК у цивільній лікарні потім не потрібно перепідтверджувати висновок медиків на військовій комісії. 

Нагадаємо, що ми писали, що ТЦК можуть вручати повістки чоловікам на пляжах та зонах відпочинку. Ще ми повідомляли, чи можуть мобілізувати людей з обмеженою придатністю та відправляти їх на фронт. Також читайте, що житель Дніпра незаконно переправляв чоловіків за кордон за 15 тисяч доларів. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube